eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm I-V 2012

Upadłości firm I-V 2012

2012-06-05 10:11

Przeczytaj także: Upadłości firm I-IV 2012


Spadek popytu konsumenckiego – ograniczanie do zakupów podstawowych artykułów

Czy to może efekt spowalniającego eksportu, spadku sprzedaży mieszkań w kraju a może ograniczania zakupów konsumenckich do dóbr codziennego użytku lub końca popytu związanego z wyposażaniem nowych obiektów na piłkarskie mistrzostwa – a może wszystkie te fakty mają wpływ na widoczne problemy m.in. wytwórców mebli, ale także innych artykułów wyposażenia mieszkań (np. oświetlenia). W maju wśród ogłoszonych upadłości znalazło się 4 producentów mebli a także 6 firm hurtowo dystrybuujących towary w kategorii meble, oświetlenie, dywany. Po zsumowaniu daje to około 10% upadłości ogłoszonych w maju – wyraźnie widoczny efekt wszystkich wspomnianych czynników spowolnienia (chociaż w przypadku hurtu dominował na pewno spadek zakupów konsumenckich).

Światowy indeks upadłości

– Ostateczne dane za rok 2011 potwierdzają stały spadek liczby upadłości, rozpoczęty w roku 2010. Na poziomie globalnym jednak ta tendencja spadkowa jest bardzo umiarkowana – Globalny Wskaźnik Upadłości Euler Hermes odnotował spadek o 4% w 2011 r. po zmniejszeniu się o 5% w roku 2010.

Po dwóch z rzędu latach spadków w dziedzinie upadłości przedsiębiorstw i w oparciu o prognozy makroekonomiczne Euler Hermes przewiduje odwrócenie się tej tendencji w roku 2012, przy czym wzrost Globalnego Wskaźnika Upadłości o 3% odzwierciedlać będzie głównie bardzo niepokojącą sytuację w strefie euro.

– Spadek liczby upadłości przedsiębiorstw stracił tempo, w czym pomogło mu globalne spowolnienie gospodarcze w drugiej połowie 2011 r. Odwrócenie się tendencji jest teraz pewne w obliczu bardzo słabych danych dotyczących wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale 2012 r. – mówi Ludovic Subran, Główny Ekonomista i Dyrektor Działu Badań Euler Hermes. – Globalny spadek liczby upadłości przedsiębiorstw, z którym mieliśmy do czynienia w roku 2011, zmniejsza się wskutek znacznie gorszej sytuacji w Europie. W roku 2012 rosnąca złożoność kryzysu zadłużenia, polityka oszczędnościowa w krajach strefy euro i pogorszenie się prognoz dla krajów z południa Europy mocno dotknie i tak już osłabione przedsiębiorstwa. Niższy popyt, bardziej surowe warunki udzielania kredytów i rosnące żądania socjalne to dodatkowe czynniki ryzyka, wobec których stoją spółki w całym tym obszarze.

2011: liczba upadłości spada na całym świecie poza Europą

Wyniki za rok 2011 wykazują istotne zróżnicowanie regionalne w zakresie zmian w Globalnym Wskaźniku Upadłości: rok 2011 był w Ameryce Północnej drugim z rzędu rokiem spadającej liczby upadłości przedsiębiorstw (wskaźnik zmniejszył się o 15% w porównaniu ze spadkiem o 7% w roku 2010), która wróciła do poziomu bliskiego średniej dla ostatnich dwóch dekad. Dzięki obniżeniu się indeksu o 6% w 2011 r. region Azji i Pacyfiku kontynuuje dwuletnią już poprawę sytuacji w tym zakresie (-8% w 2009 r. i -12% w 2010 r.).

fot. mat. prasowe

Dane statystyczne w podziale na Państwa i Regiony Euler Hermes

Dane statystyczne w podziale na Państwa i Regiony Euler Hermes (Baza 100: 2000)

Wyniki te pozostają w ostrym kontraście z sytuacją w strefie euro, która cechuje się niedawnym wzrostem liczby upadłości przedsiębiorstw (+7%) po niewielkim spadku w 2010 r. (-1%).

– Po gwałtownym wzroście wartości wskaźnika upadłości dla strefy euro o 40% w 2009 r. wzrost zaobserwowany w roku 2010 wydaje się w porównaniu niewielki. Dowodzi on jednak niepokojącego rozdźwięku między Europą a resztą świata, a także rosnących rozbieżności w samej strefie euro między krajami północy i południa, do których należy także dodać Irlandię – mówi Maxime Lemerle, Kierownik Działu Analiz Makroekonomicznych i Upadłości Przedsiębiorstw w Euler Hermes. – Niewielka poprawa, zaobserwowana w roku 2011 w państwach północnej części Europy, wcale nie wpłynęła na gwałtowny wzrost liczby upadłości w strefie euro w latach 2008 i 2009.

Mimo że wskaźnik upadłości w 2011 r. obniżył się w państwach skandynawskich, w Niemczech i Francji, przyczyną wzrostu wskaźnika dla strefy euro jako całości jest sytuacja w Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Irlandii i we Włoszech.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: