eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najczęściej zgłaszane usterki komputera

Najczęściej zgłaszane usterki komputera

2011-11-21 00:15

Najczęściej zgłaszane usterki komputera

Najczęściej zgłaszane usterki systemu operacyjnego © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Eksperci pogotowia komputerowego PCDOC przygotowali zestawienie najczęstszych usterek jakie zgłaszają klienci z całej Polski. Co psuje się najwięcej?
Kto korzysta z pomocy specjalistów?

Przed przedstawieniem szczegółowych danych na temat usterek zgłaszanych przez Polaków, warto pokazać profil osób, które zamawiają osobistą interwencję specjalistów. Z pomocy PC Doctorów korzysta mniej więcej tyle samo mężczyzn, co kobiet. Profil wiekowy prezentuje się następująco – najczęściej problemy ze sprzętem IT zgłaszają kobiety w przedziale 20-50 lat oraz mężczyźni w wieku 30-50 lat. Z danych PCDOC wynika też, że znaczna większość zgłoszeń wymaga osobistego pojawienia się w domu klienta, jednak w ostatnim okresie zanotowany został wzrost zainteresowania opcją rozwiązania problemu z komputerem poprzez panel zdalny. Jeżeli te tendencje się utrzymają, proporcje zgłoszeń mogą w krótkim okresie się zrównoważyć. Obecnie jednak układają się one następująco: 85% do 15%.

Jakie problemy z systemem operacyjnym najczęściej zgłaszają Polacy?

Z danych zgromadzonych przez PCDOC wynika, że najczęstszym kłopotem z komputerem jest jego zbyt wolna praca (ok.24% przypadków). Na kolejnych pozycjach znajdują się objawy zawirusowania systemu (ok.17% przypadków) oraz brak możliwości uruchomienia komputera, lub problem z jego normalnym funkcjonowaniem (ok. 14%). Mimo wielu zgłoszeń dotyczących problemów z elementami hardware'owymi, najczęściej wybieranymi usługami PCDOC są właśnie te, związane z oprogramowaniem. Aż 25% wszystkich zgłoszeń dotyczy przyspieszenia systemu Windows. Tyle samo przypadków wymaga usunięcia wirusów za pomocą tzw. Virus Killera. Kolejną pozycją jest reinstalacja lub naprawa systemu Windows, która dotyczy 21% interwencji.

fot. mat. prasowe

Najczęściej zgłaszane usterki systemu operacyjnego

Najczęściej zgłaszane usterki systemu operacyjnego


fot. mat. prasowe

Najczęściej wybierane usługi PCDOC

Najczęściej wybierane usługi PCDOC


Jakie problemy ze sprzętem najczęściej zgłaszają Polacy?

Najczęstszymi problemami ze sprzętem, jakie zgłaszają klienci PCDOC, są kłopoty z zasilaczami laptopów i komputerów stacjonarnych (ok. 23%). W przypadku laptopów, są to zazwyczaj mechaniczne uszkodzenia wtyków i kabla lub kompletne spalenie elektroniki, a w przypadku jednostek stacjonarnych - uszkodzenia kondensatorów oraz innych elementów elektronicznych, spowodowane wahaniami napięcia w sieci lub zalegającym kurzem. Kolejnymi często zgłaszanymi usterkami są awarie dysku twardego (ok. 18%) oraz przegrzewające się elementy, zazwyczaj w wyniku uszkodzenia wentylatorów/radiatorów lub ich silnego zabrudzenia (ok. 17%). Ponadto, ok. 12% przypadków to problem z uszkodzeniem matrycy w laptopie.

fot. mat. prasowe

Najczęściej zgłaszane usterki sprzętu komputerowego

Najczęściej zgłaszane usterki sprzętu komputerowego


Komentarz PC Doctora

Większość problemów z komputerem jest możliwa do uniknięcia poprzez właściwe zabezpieczenie oprogramowania i konserwację sprzętu. Bałagan w systemie operacyjnym oraz przegrzewające się procesory i inne elementy hardware, są najczęstszym powodem spowolnienia systemu. Lekceważone jest również zabezpieczenie Windows odpowiednim programem antywirusowym, co w przypadku infekcji złośliwym oprogramowaniem, dodatkowo spowalnia system i może być powodem poważnych uszkodzeń oraz utraty danych – komentuje Szymon Retecki, CEO PCDOC. Zaobserwowaliśmy ponadto, że w firmach, które obsługujemy jest znacznie mniej problemów z systemami operacyjnymi, ponieważ znakomita większość posiada legalne wersje, z włączonymi aktualizacjami, przez co komputery są mniej narażone np. na wirusy – podkreśla Retecki.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: