eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kaspersky Lab: szkodliwe programy XII 2009

Kaspersky Lab: szkodliwe programy XII 2009

2010-01-07 00:21

Kaspersky Lab: szkodliwe programy XII 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, prezentuje listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w grudniu 2009 r. Główne trendy nie zmieniły się. Ataki stają się coraz bardziej skomplikowane i coraz trudniejsze w analizie. Ich celem, w ogromnej większości przypadków, jest zarabianie pieniędzy.
Podobnie jak w poprzednich miesiącach, listopadowe zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane wygenerowane przez system Kaspersky Security Network (KSN).

Szkodliwe programy wykryte na komputerach użytkowników

Pierwsza tabela zawiera szkodliwe programy, aplikacje wyświetlające reklamy oraz potencjalnie niebezpieczne narzędzia, które zostały wykryte i zneutralizowane na komputerach użytkowników po raz pierwszy, na przykład przez moduł ochrony w czasie rzeczywistym (skanowanie podczas dostępu). Użycie statystyk z tej metody skanowania pozwala na dokonanie analizy najnowszych, najbardziej niebezpiecznych i najszerzej rozprzestrzenionych szkodliwych programów.
Tradycyjnie, pierwsze zestawienie zawiera stosunkowo niewiele zmian. Grudzień nie był wyjątkiem od tej reguły. Za sprawą pojawienia się trzech nowości, które uplasowały się na szóstym, dziesiątym i jedenastym miejscu, kilka programów zostało zepchniętych w dół rankingu. Wyjątkiem był Packed.Win32.Krap.ag, który po raz pierwszy pojawił się w zestawieniach w zeszłym miesiącu, a w grudniu awansował o trzy pozycje. Krap.ag, podobnie jak inni przedstawiciele rodziny Packed, wykrywa program pakujący wykorzystywany do kompresowania szkodliwych programów - w tym przypadku są to fałszywe programy antywirusowe. Liczba tego rodzaju programów nieco wzrosła, co sugeruje, że cyberprzestępcy nadal aktywnie wykorzystują je w celu uzyskania korzyści finansowych.

Grudniowa nowość - GamezTar.a, który uplasował się na szóstym miejscu - to szkodnik, któremu warto poświęcić trochę więcej miejsca. Program ten podszywa się pod pasek narzędzi dla popularnych przeglądarek, który ma zapewnić szybki dostęp do gier online. Naturalnie, wyświetla również irytujące reklamy. Ponadto, instaluje wiele aplikacji, które działają niezależnie od paska narzędzi i ingerują w aktywność online, niezależnie od tego, czy jest to wyszukiwanie czy wyświetlanie zawartości.

Umowa z użytkownikiem końcowym obejmuje wszystkie te funkcje, jednak tym, co zwykle rzuca się użytkownikowi w oczy, jest ogromny migający przycisk "kliknij tutaj, a otrzymasz darmowe gry", a nie prawie niewidoczne "warunki usługi" na dole ekranu. Przed pobraniem jakiegokolwiek oprogramowania zalecamy przeczytanie umowy z użytkownikiem końcowym (jeżeli istnieje).

Dziesiąte miejsce zajmuje Trojan.Win32.Swizzor.c, krewny Swizzor.b, który pojawił się w rankingach w sierpniu oraz Swizzor.a, który pojawił się w maju. Osoby stojące za tym zręcznie zaciemnionym kodem nie spoczęły na laurach i regularnie tworzą nowe warianty. Rzeczywista funkcja tego trojana jest bardzo prosta - szkodnik pobiera inne szkodliwe pliki z Internetu.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: