eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża paliwowo-energetyczna: kolejne inwestycje

Branża paliwowo-energetyczna: kolejne inwestycje

2009-07-31 14:03

Przeczytaj także: Rynek energetyczny: kolejne inwestycje


Na inwestycje skazane jest także polskie gazownictwo i przemysł naftowy. Chodzi tu nie tylko o przedsięwzięcia związane ze wzrostem zdolności wydobywczych ropy naftowej i gazu ziemnego, ale także inwestycje w infrastrukturę (podziemne magazyny gazu, połączenia międzynarodowe) mające znaczenie zarowno dla wypełniania białych plam w dostępie do gazu, jak i dla podniesienia stanu bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Strategicznie ważne dla całej gospodarki są te, które służą dywersyfikacji źródeł i dróg zaopatrzenia w surowce. Nie do przecenienia jest rola państwowych gigantów (PGNiG-u i Gaz-Systemu), ale ich aktywność stymulują niezależni dystrybutorzy szybko rozbudowujący sieci. Polska nafta, a tu szczególnie Grupa Lotos, kończy już olbrzymie przedsięwzięcie zwane 10+, kompleksową inwestycję w nowe technologie, która odmieni oblicze firmy. Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos SA, uważa też, że trendy na rynku ropy potwierdzają zasadność wydobywania surowca. Prezes Lotosu twierdzi, że Program 10+ warty prawie 10 mld euro został już wykonany w 80 proc. Potwierdza też inwestycje w upstream na Bałtyku i Morzu Północnym.

Energiczni nie będą czekać

Potentaci polskiej elektroenergetyki - z zagranicznymi inwestorami na czele - dokładnie widzą, jakie zadania chcą lub muszą zrealizować. Dystans 10-, 15-lecia jest dla nich zwykłą perspektywą planowania. Większość przedsięwzięć wiąże się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, rozbudową generacji i kogeneracją oraz modernizacją infrastruktury sieciowej, która pozwoli przyłączać nowych klientów. Przed RWE w Polsce ciekawy okres inwestycyjny. Wraz z Kompanią Węglową, przygotowują się do budowy w Woli k. Tychów (woj. śląskie) najnowocześniejszej w kraju elektrowni węglowej o mocy 800 MW, sprawności 46 proc. i wartości 1,5 mld euro. RWE planuje budowę następnych bloków - poszukuje partnerów i lokalizacji. Spółka rozpoczęła też budowę farm wiatrowych, w planie jest 300 MW do końca 2015 r. Za dwa miesiące gotowa będzie farma wiatrowa w Suwałkach.

Przykład innego dużego inwestora - firmy Vattenfall Heat Poland - pokazuje, z jak wielkimi wydatkami i wyzwaniami wiąże się wymiana przejętego w ramach prywatyzacji i wysłużonego już majątku produkcyjnego. Szwedzka firma planuje w Polsce do roku 2020 inwestycje o wartości ok. 2 mld zł. Pion wytwórczy firmy Vattenfall Heat Poland w 2020 roku wzbogaci się o nowy blok kogeneracyjny w Elektrociepłowni Siekierki wraz z instalacjami odazotowania, odsiarczania spalin i wychwytu CO2 (od 2020 roku).

Inwestycje o podobnym charakterze i skali planowane są w elektrociepłowniach Żerań i Pruszków. Ponadto Vattenfall planuje zainwestować w rozwój, modernizację i automatyzację sieci elektroenergetycznej wszystkich rodzajów napięć. Tylko na Śląsku nakłady na te zadania wyniosą 645 milionów złotych. Grupa Energa stawia na dotarcie do klientów - ponad połowa środków przeznaczonych na inwestycje skierowana zostanie na projekty, dzięki którym można będzie przyłączyć do sieci 35 tys. nowych odbiorców energii i wybudować ponad 2 tys. km linii energetycznych. Społka Energa-Operator ma w bieżącym roku największy w historii tej firmy budżet inwestycyjny. Cała grupa wyda w tym roku na wszystkie inwestycje 1,3 mld zł. To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: