eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża paliwowo-energetyczna: kolejne inwestycje

Branża paliwowo-energetyczna: kolejne inwestycje

2009-07-31 14:03

Przeczytaj także: Rynek energetyczny: kolejne inwestycje


Od II kwartału tego roku widzimy poprawę w kwestii znalezienia finansowania na inwestycje. Pamiętajmy także, że rynek gazowy jest w znacznym stopniu państwowy i dodatkowo regulowany. A to oznacza, że banki z większą przychylnością patrzą na niego - podkreśla Alina Wołoszyn, dyrektor wykonawczy, szef Grupy ds. Finansowania Corporate Finanse, firmy doradczej KPMG. Ale rękojmia państwa nie załatwia wszystkich problemów. W wielu przypadkach tylko restrukturyzacja może sprawić, że firma będzie bardziej wiarygodna dla kredytodawców i będzie mogła na lepszych warunkach pozyskiwać finansowanie zewnętrzne, a jednocześnie pozyska wolne środki własne. Muszę przyznać, że 39 mld złotych to bardzo ambitny plan inwestycyjny - komentuje program inwestycyjny PGE Krzysztof Rozen, partner w firmie doradczej KPMG.

Czy te inwestycje uda się zrealizować, w dużej mierze będzie zależało od powodzenia restrukturyzacji, czyli od tego, czy uda się podnieść efektywność działania, czyli zwiększyć zyski, które będzie można przeznaczyć na inwestycje, oraz czy uda się opracować i wdrożyć wspólną i spójną strategię finansowania całej grupy oraz metody oceny i selekcji inwestycji i alokacji kapitału. Jego zdaniem, nie jest konieczne, aby większość inwestycji była finansowana środkami własnymi. Alternatywą dla finansowania przez sektor bankowy mogą być inwestycje realizowane z partnerami strategicznymi. Rozen zwraca uwagę, że na rynku europejskim jest to teraz wręcz standard w celu rozłożenia ryzyka finansowego, operacyjnego i rynkowego. Spółki realizują, zwłaszcza duże inwestycje, takie jak elektrownie jądrowe, wspólnie.

Jest bardzo dużo chętnych do budowania nowych mocy wytwórczych w Polsce - zapewnia Rozen. Wątpliwość może jednak dotyczyć możliwości kooperacji niektórych firm ze światowymi potentatami na zasadach określanych przez najwyższe międzynarodowe standardy. W uprzywilejowanej sytuacji są ci, którzy w finansowaniu inwestycji korzystają z zaplecza koncernów matek lub finansują projekty z alternatywnych pozabankowych źródeł. Dzięki debiutowi giełdowemu mamy pieniądze na inwestycje i to jest dobra droga pozyskiwania kapitału - ucina Piotr Koczorowski z Enei.

Kryzys to faktycznie "okno czasu" na realizację inwestycji, szczególnie w nowe moce wytwórcze i w modernizację sieci przesyłowych. Okolicznością sprzyjającą inwestorom jest powrót normalności - rynek zdominowany przez producenta zamienił się w rynek konsumenta. Firmy muszą jednak szukać oszczędności, inwestując w ciężkich warunkach, jakie panują na rynku finansowym. W tej sytuacji rynek wprost wymusza restrukturyzację, wszak kryzys to doskonały czas na gruntowne porządki w każdej firmie. Kumulacja procesów związanych z jednoczesnymi zmianami na wielu poziomach funkcjonowania firm stawia jednak przed menedżerami firm sektora energetyczno paliwowego szczególnie wysokie wymagania.

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: