eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża paliwowo-energetyczna: kolejne inwestycje

Branża paliwowo-energetyczna: kolejne inwestycje

2009-07-31 14:03

Przeczytaj także: Rynek energetyczny: kolejne inwestycje


Kryzysowi nie poddaje się także operator gazociągów przesyłowych Gaz-System. Prace są prowadzone terminowo. Oprócz terminalu w Świnoujściu, pracujemy nad interkonektórami. Chcemy także zwiększyć przepustowość niektórych gazociągów - podkreśla Wojciech Kowalski, wiceprezes Gaz-Systemu. Gazoport to jedna z droższych inwestycji w branży gazowej. Pochłonie kilkaset milionów euro. Nie powinno być jednak problemów ze sfinansowaniem tej inwestycji. Pieniądze da budżet, gros środków będzie pochodziło z Unii Europejskiej.

O rezygnacji z inwestycji nie myślą także dystrybutorzy gazu. Ćwierć miliarda złotych chce zainwestować w tym roku Karpacka Społka Gazownictwa. Cały czas myślimy o zwiększeniu oferty. Aby to jednak było możliwe, musimy budować nowe gazociągi i potrzebną infrastrukturę - mówi Bogdan Pastuszko, prezes Karpackiej Spółki Gazownictwa. W ubiegłym roku KSG wybudowała ponad 650 kilometrów nowych gazociągów. Ogółem z możliwości odbioru gazu będzie mogło skorzystać ponad 16 tys. nowych odbiorców. Spółka oddała również w ubiegłym roku do użytku 125 stacji gazowych. W tym roku może to być więcej.

Około 215 mln złotych chce wydać w tym roku na inwestycje Górnośląska Spółka Gazownictwa. W kolejnych latach spółka ma przeznaczyć na te cele podobne kwoty. Firma inwestuje w modernizacje i rozbudowę infrastruktury. Aż 1,3 mld złotych na infrastrukturę chce przeznaczyć do 2013 roku Mazowiecka Spółka Gazownictwa. Tak duże kwoty to nie tylko efekt potrzeby remontów, czy inwestycji, ale i konieczność walki o klienta z niezależną konkurencją, która nie zasypia gruszek w popiele. Na przykład niezależny dystrybutor gazu CP Energia zamierza w ciągu roku wydać na rozbudowę sieci dystrybucyjnej około 30 mln zł.

Pieniądze dla wiarygodnych

Janusz Moroz z RWE Polska wskazuje na kilka barier procesów inwestycyjnych, m.in. brak pewności w sprawie upustów przy alokacji CO2, przeregulowany rynek, kłopoty z lokalizacją nowych inwestycji i brak nawyku działania na rzecz efektywności energetycznej. Poważną przeszkodą szczególnie w kontekście napiętych terminów, w jakich mamy realizować inwestycje mogą być niezależne od inwestorów bariery i opóźnienia proceduralne (np. lokalizacja nowych instalacji OŹE). Jeśli dziś 80 proc. czasu realizacji przedsięwzięcia zajmuje jego przygotowanie, to biurokrację trzeba traktować jako skuteczny hamulec ambitnych zamierzeń.

Jednak główne obawy sceptyków co do realizacji programów inwestycyjnych sektora paliwowo-energetycznego dotyczą możliwości ich finansowania w obecnej sytuacji na rynkach finansowych. Czy najgorsze pod tym względem mamy za sobą? Poprawę w otoczeniu finansowym widać z fotela prezesa Grupy Lotos. W grudniu ub. roku nie było mowy o żadnych kredytach, a w kwietniu firma uzyskała 100 mln zł na rozwoj inwestycji w upstreamie. Ot, chyba mamy zaufanie banków, bo kryteria są nadal bardzo ostre... - konkluduje Paweł Olechnowicz.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: