eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa III 2009

Koniunktura przemysłowa III 2009

2009-03-22 00:08

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa II 2009


W marcu 15% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 75% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych w ubiegłym miesiącu. W porównaniu z marcem 2008 r. zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako zbyt małe na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt duże.

Zmniejsza się też zgłaszane przez przedsiębiorców wykorzystanie mocy produkcyjnych: w marcu br. kształtuje się na poziomie 70%, 71% w ubiegłym miesiącu wobec 81% w marcu 2008 r.

Spośród badanych przedsiębiorstw 35% nie planuje żadnej działalności inwestycyjnej w ciągu najbliższych 12 miesięcy (przed rokiem 28%). Wśród pozostałych respondentów 63% przewiduje, że ich działalność inwestycyjna dotyczyć będzie nowych inwestycji (w marcu ub. r. 67%), 59% – prac i zakupów modernizacyjnych (62% przed rokiem). Jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji przedsiębiorcy wskazują środki własne (90% – jednostek podobnie jak w marcu ub.r.). Krajowy kredyt bankowy wybiera 38% jednostek (w marcu 2008 r. 40%), leasing – 36% przedsiębiorstw (39% w marcu ub. r.).

3. Handel detaliczny

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie minus 11 (minus 10 w lutym). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw (w lutym – 16%), jej pogorszenie w obu miesiącach 26%. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W marcu sygnalizowany jest dalszy spadek bieżącej sprzedaży. Przyszła sprzedaż oceniana jest mniej pesymistycznie niż w lutym. Pogarszają się oceny dotyczące bieżącej sytuacji finansowej, przewidywania w tym zakresie są nieco mniej pesymistyczne. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. Przedsiębiorcy planują w nieznacznie mniejszym stopniu niż przed miesiącem ograniczać ilość towarów zamawianych u dostawców. Sygnalizowany jest wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Na najbliższe trzy miesiące planowany jest dalszy spadek zatrudnienia.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury na najniższym poziomie kształtuje się dla branży pojazdy samochodowe – minus 13 (przed miesiącem minus 10). W branży żywnościowej wskaźnik wynosi minus 9 (podobnie w lutym), w branży włókno, odzież, obuwie – minus 4 (analogicznie jak w ubiegłym miesiącu). Branża gospodarstwo domowe odnotowuje największe pogorszenie wskaźnika ogólnego klimatu w stosunku do ocen z ubiegłego miesiąca (minus 7 wobec plus 8 w lutym).

W marcu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują dalszy spadek bieżącej sprzedaży, co powoduje, że bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie. Prognozy na najbliższe miesiące wskazują na mniejsze niż przewidywano w lutym ograniczenie sprzedaży. Przyszła sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, na poziomie zbliżonym do prognozowanego w lutym. Zmniejsza się nieznacznie poziom nadmiernych zapasów. Przedsiębiorcy planują nadal ograniczać zamówienia towarów u dostawców. Sygnalizowany jest dalszy wzrost bieżących i przyszłych cen pojazdów samochodowych. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają większe niż przed miesiącem redukcje zatrudnienia.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: