eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa III 2009

Koniunktura przemysłowa III 2009

2009-03-22 00:08

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa II 2009


W marcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 13 (w lutym plus 17). Poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie – 10% (w lutym odpowiednio 27% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny bieżącego popytu i sprzedaży oraz sytuacji finansowej są gorsze niż przed miesiącem. Odpowiednie prognozy utrzymują się na poziomie dodatnim zgłaszanym w lutym. Sygnalizowany jest spadek zarówno aktualnych jak i przewidywanych cen. Planowane są redukcje zatrudnienia, nieco mniejsze od zapowiadanych przed miesiącem. W marcu 6,9% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w lutym odsetek ten wyniósł 6,7%, w marcu przed rokiem 7,7%). Największe trudności napotykane przez firmy związane są z kosztami zatrudnienia pracowników (47% w marcu, 53% w lutym br. i w marcu ub. r.), konkurencją firm krajowych (45% w marcu, 50% w lutym br. wobec 57% w marcu 2008 r.) oraz niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (45% w marcu, 42% w lutym br., 38% w marcu ub. r.). W porównaniu z marcem 2008 r. najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 12% do 28%), natomiast spadło – bariery związanej z brakiem wykwalifikowanych pracowników (z 30% do 17%). W porównaniu z marcem ubiegłego roku znacząco maleje liczba jednostek planujących wzrost nakładów na środki trwałe.

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 3 (w lutym minus 2). Poprawę koniunktury odnotowuje 18% badanych firm, a jej pogorszenie – 21% (w lutym odpowiednio 18% i 20%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo mniej niekorzystnych ocen bieżącego popytu, dyrektorzy jednostek nadal negatywnie oceniają aktualną sprzedaż usług i sytuację finansową przedsiębiorstw. Odpowiednie prognozy na najbliższe miesiące są nieco mniej pesymistyczne od formułowanych w lutym. Odnotowywany jest niewielki wzrost zarówno aktualnych jak i przewidywanych cen. Dyrektorzy jednostek zamierzają utrzymać planowaną w ubiegłym miesiącu skalę redukcji zatrudnienia. Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności usługowej kształtuje się na poziomie 6,0% (8,1% w lutym br. wobec 2,7% w marcu ub. r.). Największe trudności napotykane przez jednostki związane są z kosztami zatrudnienia pracowników (63% w marcu, 64% w lutym br. i w marcu 2008 r.). Najbardziej znaczący w skali roku wzrost trudności w działalności badanych firm jest związany z niedostatecznym popytem (z 42% do 48%), natomiast spadek – z brakiem wykwalifikowanych pracowników (z 40% do 22%). Dyrektorzy jednostek przewidują ograniczenie wzrostu nakładów na środki trwałe w stosunku do planowanych w marcu ubiegłego roku.

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 20 (w lutym minus 21). Poprawę koniunktury odnotowuje 11% badanych firm, a jej pogorszenie – 31% (w lutym odpowiednio 11% i 32%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy jednostek sygnalizują mniej znaczący niż w lutym spadek bieżącego i przewidywanego popytu oraz sprzedaży. Nieco mniej pesymistycznie oceniają też swoją aktualną i przyszłą sytuację finansową. Przedsiębiorcy planują ograniczyć zatrudnienie w stopniu nieco większym niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Sygnalizowany jest spadek zarówno bieżących jak i przewidywanych cen. W marcu 8,5% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w lutym odsetek ten wyniósł 9,0%, w marcu przed rokiem 6,7%). Największe trudności napotykane przez firmy związane są z niedostatecznym popytem (57% w marcu, 52% w lutym br. wobec 34% w marcu ub. r. – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu), konkurencją firm krajowych (55% w marcu i 52% w lutym br., 54% w marcu ub.r.), kosztami zatrudnienia pracowników (53% w marcu i 52% w lutym br. i 62% w marcu 2008 r.). W porównaniu z marcem ub. r. najbardziej spadło znaczenie bariery związanej z brakiem wykwalifikowanych pracowników (z 38% do 15%). Od trzech miesięcy dyrektorzy jednostek przewidują spadek nakładów na środki trwałe.

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: