eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Reklama i sprzedaż alkoholu w internecie nielegalne

Reklama i sprzedaż alkoholu w internecie nielegalne

2009-02-10 12:53

Z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wynika zakaz reklamy alkoholu. Nie ma i nie będzie na razie osobnych regulacji dla internetu.
„Przepisy nie wymieniają wprost internetu, ale są tak skonstruowane, że przewidują całkowity zakaz reklamy wina i alkoholi wysokoprocentowych. Reklama piwa jest natomiast poważnie ograniczona” – mówi radca prawny Kama Dąbrowska, p.o. kierownika działu prawnego PARPA. Przypomina też, że jeśli piwo ma być promowane na ruchomych powierzchniach wykorzystywanych do reklamy, to 20 proc. powierzchni muszą zajmować widoczne i czytelne napisy o szkodliwości alkoholu.

Ministerstwo Zdrowia w planowanej nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zamierza wymieniać internetu jako wyjątkowego medium. Możliwe, że jakieś zmiany pojawią się w czasie zgłaszania poprawek.

Sporną kwestią poza reklamą jest też handel alkoholem przez internet, tym bardziej, że nierzadko trudno go jednoznacznie odróżnić od reklamy. Choć wiele stron internetowych (w tym sklepy, które mają koncesje na sprzedaż) ma alkohole w swojej ofercie, PARPA tłumaczy, że do dopuszczenia takiego handlu nie ma podstaw w przepisach. Projekt nowelizacji również nie przewiduje doprecyzowania przepisów. Część sprzedawców wycofała się ze sprzedaży alkoholu przez internet, aby nie narazić się na zarzut, że umożliwiają kupno trunków np. nieletnim albo pijanym, bo grozi za to utrata koncesji.

oprac. : Handel-Net.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: