eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy cenią tani wypoczynek

Polacy cenią tani wypoczynek

2008-01-17 00:04

Wyniki badań CBOS ukazują, że na co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania wyjeżdża stosunkowo niewielka grupa Polaków. Zdecydowana większość nie ma szans na tego typu regenerację sił psychicznych i fizycznych. Od kilku lat większość dorosłych w ogóle nie wyjeżdżała na wypoczynek. Najważniejszą barierę stanowią, zdaniem badanych, względy finansowe.

Przeczytaj także: Jak podróżują polskie kobiety?

W 2007 roku ponad jedna czwarta dorosłych (26%) wypoczywała wyłącznie na wyjeździe krajowym, 6% było zarówno w kraju, jak i za granicą, a 4% – wyłącznie za granicą. W tym roku na dłuższy wypoczynek – trwający co najmniej tydzień – wyjechała ponad jedna czwarta dorosłych. Jednak zdecydowana większość badanych (73%) nigdzie nie wyjeżdżała na tak długo w celach rekreacyjnych. Ponadto okazuje się, że w tym roku zdecydowana większość ankietowanych (76%) nie wyjeżdżała również na wypoczynek krótszy niż tygodniowy Większość Polaków (62%) w ogóle nie wyjeżdżała na wypoczynek poza miejsce zamieszkania. Należy przy tym podkreślić, że bilans tegorocznego wypoczynku okazał się najlepszy w ostatnim pięcioleciu.

Wypoczynek poza miejscem zamieszkania to dobro, do którego dostęp jest w Polsce bardzo silnie zróżnicowany społecznie. Szanse na tego typu regenerację sił zależą od wieku badanych, ich położenia społecznego i materialnego oraz sytuacji życiowej (wyznaczonej przez bycie bezrobotnym, emerytem czy rencistą), a także od wielkości miejsca zamieszkania. Im starsi są badani oraz im gorsze jest ich położenie społeczne (niższy poziom wykształcenia, gorsza pozycja zawodowa, gorsza sytuacja materialna gospodarstwa domowego, niższe dochody na osobę w rodzinie), a także im mniejsza, mniej zurbanizowana miejscowość, w której mieszkają, tym rzadziej wyjeżdżają w celach wypoczynkowych poza miejsce zamieszkania.

Okazuje się, że w skali całego społeczeństwa czas spędzony na wyjazdowym wypoczynku wynosi w tym roku średnio 6 dni. Oznacza to, że – podobnie jak w ostatnich czterech latach – statystyczny dorosły Polak wypoczywał poza domem w sumie krócej niż tydzień. Trzeba przy tym zaznaczyć, że czas trwania wypoczynku w dużym stopniu zależał od cech położenia społecznego badanych. Im wyższa pozycja społeczno-zawodowa oraz finansowa i materialna respondenta, a także im większa miejscowość zamieszkania i młodszy wiek, tym dłuższy wypoczynek, a więc i większe szanse na regenerację sił fizycznych i psychicznych. Dla przykładu: statystyczny przedstawiciel kadry kierowniczej i inteligencji wypoczywał w ciągu roku poza domem w sumie ponad dwa tygodnie. Prawie dwa tygodnie regenerowali swoje siły badani z wyższym wykształceniem, przedstawiciele uczącej się młodzieży, mieszkańcy ponadpółmilionowych miast, respondenci najlepiej sytuowani (o dochodach powyżej 1200 zł na osobę), żyjący w dobrych warunkach materialnych. Natomiast statystyczny rolnik wypoczywał poza miejscem zamieszkania mniej niż jeden dzień. Również badani najgorzej sytuowani, osiągający dochody poniżej 300 zł na osobę w rodzinie odpoczywali średnio jeden dzień, a bezrobotni, żyjący w złych warunkach materialnych oraz mieszkańcy wsi – w sumie dwa dni.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zdecydowana większość badanych, którym udało się wyjechać na dłużej lub krócej, wypoczywała tylko w kraju (70%), co szósty (17%) regenerował siły zarówno w kraju, jak i za granicą, a co dziesiąty (10%) – tylko za granicą. Podobnie jak w latach 2005–2006, w tym roku zdecydowana większość wyjeżdżających na wypoczynek podróżowała samochodem osobowym, a co czwarty wybrał autokar. Pociągiem podróżowała ponad jedna szósta wyjeżdżających (18%), a samolotem - mniej niż jedna ósma (12%).

Autor: Aleksandra Dudzisz

oprac. : Senior.pl Senior.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: