eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości VII-IX 2007

Wtórny rynek nieruchomości VII-IX 2007

2007-10-05 11:51

Wtórny rynek nieruchomości VII-IX 2007

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (w zł). I © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Jak wynika z raportu portalu Szybko.pl i Expandera, III kwartał 2007 to okres stabilizacji cen na wtórnym rynku nieruchomości w Polsce. Mimo, że nadal odnotowuje się wzrosty średnich cen w największych miastach to na uwagę zasługuje fakt, iż po raz pierwszy od 2 lat nastąpiła obniżka w Warszawie: w sierpniu średnia cena była o 0,54% niższa niż w lipcu.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IV-VI 2007

fot. mat. prasowe

Średnie ceny m2 mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł). Źródło "Raport Szyb

Średnie ceny m2 mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł). Źródło "Raport Szybko.pl i Expandera"












W 7 miastach, gdzie średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym znacznie przekroczyły poziom 6 tysięcy złotych, III kwartał przyniósł średnie wzrosty na poziomie niższym niż w II kwartale, co jest dowodem na stabilizację cen w tych aglomeracjach. Najbardziej wzrosły ceny w Trójmieście: w Sopocie aż o 8%, w Gdańsku o prawie 6% i Gdyni o niemal 5% (4,9%). Pozostałych 8 analizowanych miast to stosunkowo jednorodna pod względem cen nieruchomości grupa. Średnie ceny rozpoczynają się od 4300 złotych w Opolu i kończą na 5568 w Olsztynie. W przypadku tej grupy średnie kwartalne wzrosty były nieco wyższe od 1,2% w Łodzi do ponad 14% w Toruniu. Nie mamy jednak do czynienia z galopadą cenową porównywalną z zeszłym rokiem. Najdroższe, a jednocześnie najbardziej zyskujące na wartości są Olsztyn, Lublin, Białystok i Szczecin. Wbrew pozorom miasta znacznie większe czyli: Łódź, Katowice czy Opole nie odnotowują ani wyższych cen ani też większej dynamiki ich zmian. Mimo bardzo optymistycznych prognoz ceny wzrosły tam na przestrzeni kwartału zaledwie o 1,2% w Łodzi, 3,7% w Katowicach i 5,2% w Opolu (Opole „startowało” z niskiego poziomu i nadal pozostaje najtańszym miastem spośród całej 15-stki).

fot. mat. prasowe

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (w zł). I

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (w zł). III kwartał 2007 Źródło "Raport Szybko.pl i Expandera".

Ważne wydarzenia z rynku nieruchomości - III kwartał 2007

Pierwszoplanowym wydarzeniem o charakterze gospodarczym był/jest kryzys na rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych, który odbił się już echem w Wielkiej Brytanii. Pozostaje jednak pytanie, czy kryzys ten może wpłynąć na ceny mieszkań w Polsce. Nie jest to wykluczone. Należy pamiętać, iż największa grupa inwestorów zagranicznych na polskim rynku to Brytyjczycy. W razie kryzysu na rodzimym rynku nieruchomości (do którego jednak jeszcze nie doszło i nie ma sygnałów o spadkach cen w Wielkiej Brytanii) będą oni skłonni wycofać się z rynków zagranicznych i zrealizować tam zyski. Jeśli dokonają tego w krótkim czasie mogą spowodować spadek cen na rynkach lokalnych, czyli przede wszystkim w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, gdzie dokonali większości zakupów. Co więcej nie oznacza to, że będą spadały ceny we wszystkich dzielnicach. Mogą obniżyć się tam, gdzie w ostatnich latach powstało najwięcej nowych mieszkań, np. na warszawskim Wilanowie czy Mokotowie.

W ostatnim kwartale nastąpiły podwyżki stóp procentowych dla walut najpopularniejszych wśród polskich kredytobiorców. Oznacza to wyższe raty spłacanych kredytów lecz jak do tej pory nie wpływa na ograniczenie skłonności Polaków do zaciągania kredytów hipotecznych. Wręcz przeciwnie, kolejne miesiące przynoszą informacje o coraz wyższym, wręcz rekordowym tempie wzrostu ilości i wielkości zaciąganych kredytów. Dodatkowo wzrost wynagrodzeń (10% wzrost średniej krajowej w sierpniu 2007 w stosunku do sierpnia 2006) pozwala na zaciąganie wyższych kredytów i nastraja Polaków optymistycznie.

Kolejne ważne dla rynku wskaźniki to liczba oddanych mieszkań oraz liczba pozwoleń wydanych na budowę. Począwszy od lipca 2007 widać wzrost liczby oddawanych mieszkań w porównaniu z zeszłym rokiem. Do końca sierpnia roczny wynik z 2007 był lepszy o 8% niż wyniki z analogicznego okresu zeszłego roku. Jeszcze optymistyczniej wyglądają informacje o liczbie wydanych pozwoleń na budowę (domy wielorodzinne). Według GUS w pierwszym półroczu 2007 wydano ich aż o 72% więcej niż w tym samym czasie w 2006. Oznacz to, iż w perspektywie 2 lat znacząco wzrośnie podaż mieszkań na rynku pierwotnym.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: