eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek OTC w Rosji: wysoki popyt na leki bez recepty

Rynek OTC w Rosji: wysoki popyt na leki bez recepty

2007-09-13 00:48

Rynek OTC w Rosji: wysoki popyt na leki bez recepty

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z raportu PMR w ciągu ostatnich pięciu lat rosyjski rynek leków bez recepty rósł średnio o 25% rocznie. W ciągu najbliższych lat dynamika wzrostu pozostanie wysoka - w efekcie, do 2012 rynek ten podwoi swoją wartość. Przyczyni się do tego rosnący popyt ze strony Rosjan na droższe leki OTC i wzrost ich siły nabywczej.
7 mld dolarów za pięć lat

Rosyjski rynek leków bez recepty zanotował wartość 3,35 mld dolarów w 2006 r. w cenach detalicznych, co stanowiło wzrost o 153% w porównaniu z wartością z 2002 r., wynika z najnowszego raportu „Rynek OTC w Rosji 2007” opublikowanego przez PMR, firmę analityczno-badawczą. Dla porównania, polski rynek detaliczny OTC osiągnął wartość ok. 2 mld dolarów w ubiegłym roku, co oznacza wzrost o nieco ponad jedną piątą w ciągu ostatnich pięciu lat. Średnioroczne tempo wzrostu (CAGR) dla rynku rosyjskiego wyniosło w latach 2002-2006 26%, zaś dla polskiego niecałe 5%. To daje wyobrażenie o skali rozwoju rynku preparatów bez recepty w Rosji.
PMR prognozuje, że wartość rynku OTC w Rosji wzrośnie do ok. 7 mld dolarów w cenach detalicznych w 2012 r. Wzrost będzie napędzany rosnącym popytem na preparaty OTC w Rosji, rosnącą siłą nabywczą rosyjskiego społeczeństwa oraz optymistycznymi prognozami rozwoju gospodarki rosyjskiej na najbliższe lata.

Preferowane preparaty z wyższej półki

Według autorów raportu, wśród Rosjan uwidocznił się w ostatnim okresie trend większej dbałości o zdrowie i urodę. Rosjanie zaczęli też preferować droższe preparaty bez recepty. Udział w rynku OTC leków droższych, których cena waha się pomiędzy 5-10 i 10-20 dolarów za opakowanie, prawie się potroił w ciągu ostatnich pięciu lat. Jednocześnie, udział leków najtańszych, których cena nie przekracza 2 dolarów za opakowanie, produkowanych przez krajowych wytwórców, spadł o połowę.

Zjawisko to odzwierciedla stabilność sprzedaży leków OTC pod względem ilościowym. Średnioroczny wzrost sprzedanych opakowań OTC w przeciągu ostatnich pięciu lat był minimalny, nie przekraczając 3%.

Zwiększona dbałość o zdrowie i urodę widoczna jest również na rynku suplementów diety, który w ostatnich latach rósł nawet szybciej niż rynek OTC. Podobnie jak w Polsce, rynek suplementów diety stanowi w Rosji jeszcze niewielką część rynku OTC, czyli ok. 11% (w Polsce ok. 17%). PMR przewiduje, że rynek ten będzie kontynuował dynamiczny rozwój również w następnych latach.

 

1 2

następna

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.