eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Wódka również z owoców?

Wódka również z owoców?

2007-03-20 12:31

Polscy producenci wódki prawdopodobnie będą musieli pogodzić się z faktem, że pod taką samą nazwą będzie mógł być sprzedawany alkohol z winogron lub bananów - podaje "Dziennik". Minister rolnictwa Andrzej Lepper zapowiedział bowiem, że Warszawa być może zgodzi się na zmianę definicji wódki. Polska wcześniej kategorycznie domagała się, by określenie to było zarezerwowane wyłącznie dla trunków ze zboża, ziemniaków lub - ewentualnie - buraków.
- Mogę się upierać, może przyjechać premier Kaczyński, prezydent Kaczyński i powiemy, że tylko ziemniaki i zboże, i zostaniemy przy swoim stanowisku, a wszyscy przegłosują inaczej. Musimy iść na kompromis - tłumaczy uelastycznienie polskiego stanowiska Andrzej Lepper.

Polska dotychczas upierała się, aby jako wódkę można było sprzedawać wyłącznie alkohol z ziemniaków, zboża lub melasy buraczanej. W styczniu Komisja Parlamentu Europejskiego ds. ochrony środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności przyjęła jednak tzw. szeroką definicję wódki. Zgodnie z nią, każdy napój alkoholowy produkowany z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego i otrzymywany przez fermentację, można określać mianem wódki. W konsekwencji, tradycyjne wyroby polskich gorzelni musiałyby konkurować z trunkami powstałymi na bazie winogron lub bananów.

W sporze o węższą definicję wódki Polskę wsparła Finlandia, Szwecja, Litwa, Łotwa i Estonia. Ponieważ pozostałe kraje Unii będą nas w stanie bez problemu przegłosować, wszystko wskazuje na to, że na sklepowe półki wkrótce trafią dwa rodzaje wódki - tradycyjny i "owocowy". Pocieszeniem może być jedynie fakt, że eurodeputowani zaproponowali, by wódka wytworzona z innych produktów niż ziemniaki, zboże i melasa musiała być odpowiednio oznaczona.

oprac. : Jakub Parnes / Polska.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: