eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy nie znają języków obcych

Polacy nie znają języków obcych

2006-12-03 00:19

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że ponad połowa Polaków - 55 procent nie zna żadnego obcego języka. Rodacy najczęściej znają natomiast język angielski (20 procent) oraz rosyjski (22 procent). Największe zdolności lingwistyczne wykazuje natomiast młodzież - w grupie 18-24- latków 77 procent osób zna języki obce.
Najlepiej ze znajomością języków obcych jest wśród osób młodszych, zaś słabo wypadają osoby starsze. Ponad połowa młodszych ankietowanych potrafi porozumieć się w języku obcym. Aż 77 procent osób w grupie wiekowej 18-24 lat przyznało, że zna języki obce. W grupie studentów i uczniów znajomością języków może się pochwalić 89 procent osób.

Na znajomość języków obcych wpływa również poziom wykształcenia. 83 procent respondentów, którzy ukończyli studia potrafi porozumieć się w języku obcym. W grupie osób ze średnim wykształceniem taką umiejętnością pochwalić się może 56 procent ankietowanych. Wśród osób z wykształceniem zawodowym tylko 34 procent zna jakiś język obcy, a badanych z taką umiejętnością, mających wykształcenie podstawowe jest jedynie 28 procent.

Ankietowani najczęściej podkreślali, że znają język angielski i rosyjski. Jednym z tych języków posługuje się co piąty respondent – odpowiednio 20 i 22 procent. Trzecim językiem, który najczęściej wymieniali badani jest niemiecki, którego znajomość deklaruje 14 procent ankietowanych.

Z sondażu wynika, że język angielski znają najczęściej ludzie młodzi. Okazuje się, że 63 procent ankietowanych w wieku 24 lata i jedna trzecia 25-34-latków zna język angielski. Język niemiecki natomiast zna 23 procent osób z grupie wiekowej 18-24 lata. Osoby starsze oraz w wieku średnim przyznają najczęściej, że znają rosyjski.

69 procent ankietowanych, którzy deklarują znajomość języków obcych przyznaje, że porozumiewa się we wskazanym języku. 26 procent natomiast twierdzi, że zna dwa języki obce, a 5 procent trzy lub więcej.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach od 2 do 5 listopada na losowej reprezentatywnej próbie 979 dorosłych Polaków.

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: