eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Savills: jak COVID-19 zmienia inwestycje w nieruchomości?

Savills: jak COVID-19 zmienia inwestycje w nieruchomości?

2020-05-21 09:56

Savills: jak COVID-19 zmienia inwestycje w nieruchomości?

Inwestor ©  Andy Dean - Fotolia.com

Wybuch pandemii wywarł przemożny wpływ na większość dziedzin życia i gospodarki. Nie wymknął mu się również rynek nieruchomości. Eksperci Savills przekonują jednak, że wpływ koronawirusa na strategie inwestycji w nieruchomości jest mniejszy aniżeli rola, jaką odegra ona w przyspieszeniu trendów strukturalnych. I tak np., konflikt handlowy na linii Pekin-Waszyngton ma pozostać tym, co w znacznej mierze kształtować będzie przyszłą aktywność inwestorów i to niezależnie od ewentualnej zmiany na fotelu prezydenta USA. W efekcie tego na znaczeniu zyskiwać mają takie rynki jak Indie, Wietnam i Europa kontynentalna.

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2019

Jak czytamy w opublikowanym przez Savills komunikacie, wprawdzie toczący się pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami konflikt handlowy zdołał już zostać przyćmiony skutkami pandemii, to jednak zdążył też przyspieszyć zmiany w handlu międzynarodowym. Jedną z istotnych jej części jest relokacja produkcji z Chin. Jej beneficjentami są m.in. Wietnam, Indie, Malezja, Tajlandia oraz Korea Południowa.

Jak nietrudno się domyślić, pokłosiem tego jest wzrost czynszów za wynajem powierzchni przemysłowych i magazynowych w wymienionych lokalizacjach. I tak np., w wietnamskim Ho Chi Minh, które stało się istotnym ośrodkiem produkcji przemysłowej, wzrosły na przestrzeni roku o pokaźne 54%.

Wzrost zainteresowania wynajmem powierzchni pod lekką produkcję odnotowały również Indie, zwłaszcza ze strony sektora motoryzacyjnego, a wśród szeregu inwestorów, którzy zainwestowali duże wolumeny kapitału na indyjskim rynku nieruchomości, znalazły się między innymi firmy Blackstone i Brookfield. W ubiegłym roku wzrósł również udział w handlu takich krajów jak Austria, Belgia, Francja i Niderlandy, co może zachęcać do inwestowania w nieruchomości na tych rynkach.

fot. Andy Dean - Fotolia.com

Inwestor

Jak COVID-19 zmienia inwestycje w nieruchomości?


Konflikty handlowe z USA mogą w dłuższej perspektywie przyspieszyć utworzenie regionalnego bloku wolnego handlu. Jeszcze w tym roku może zostać podpisana umowa o regionalnym kompleksowym partnerstwie gospodarczym - RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) przez 16 krajów regionu Azji i Pacyfiku, w tym Chiny, Australię, Japonię, Indonezję i Koreę Południową, wskutek czego powstanie największa w świecie strefa wolnego handlu. Według Savills, przyniesie to wzrost zamożności i stabilności, czyli kluczowych elementów dla tych, którzy decydują się na inwestycje w nieruchomości.

Z publikacji Impacts firmy Savills wynika również, że nieruchomości związane z sektorem life sciences będą wśród najchętniej wybieranych przez inwestorów ze względu na prognozowane przyspieszenie wzrostu firm z tej branży i ich ekspansję w innych regionach. Według Savills, inwestycje typu venture capital wynoszące 2,5 biliona USD, które stanowią główny wskaźnik potencjalnego wzrostu w sektorze life sciences i tym samym popytu na nieruchomości, koncentrowały się w ostatnich pięciu latach na rynkach USA i Chin.

Niemniej jednak wśród krajów, które w 2019 roku odnotowały szczególnie duży wzrost, znalazły się między innymi Indie (+180% rdr.), Hiszpania (+83% rdr.), Australia (+79% rdr.) i Austria (+453% rdr.). Według Savills, kraje te nie są jeszcze głównym celem inwestorów w nieruchomości w sektorze life sciences, ale mogą im zaoferować możliwość zbudowania portfela inwestycji wokół klastrów innowacyjności, obejmujących różnorodne aktywa nieruchomościowe, od inkubatorów startupów i obiektów badawczo-rozwojowych po budynki biurowe.

Pomimo różnego rodzaju zagrożeń o charakterze ekonomicznym, politycznym i cyklicznym, które trwająca pandemia uwypukliła, inwestycje w nieruchomości nie stracą na swojej popularności. Jednocześnie efektem rozdźwięku pomiędzy ilością dostępnego kapitału i ograniczoną podażą produktów inwestycyjnych wysokiej jakości będzie silna konkurencja na rynku i niskie stopy kapitalizacji.

Według Savills, kupujący będą nadal starali się ograniczać ryzyko poprzez odpowiednią dywersyfikację i wycenę, ale wskutek wyjątkowych okoliczności, jakie nastąpiły w 2020 roku, wielu inwestorów będzie koncentrowało się w najbliższej przyszłości na najlepszych aktywach biurowych i logistycznych w największych miastach świata, takich jak Paryż, Los Angeles, Nowy Jork, Sydney i Tokio. W dłuższej perspektywie, mniejsze innowacyjne miasta takie jak Barcelona i Sztokholm oraz rozwijające się ośrodki w Chinach, m.in. Shenzhen i Szanghaj, staną się celem inwestorów zainteresowanych najlepszymi aktywami. Dotyczyć to będzie także inwestycji w nieruchomości wielorodzinne i operacyjne, ponieważ trendy demograficzne na całym świecie będą nadal wpływały na wzrost popytu na tego typu aktywa.

Według Savills, zmiany strukturalne zachodzące w sektorze handlowym, które rozpoczęły się w USA i Wielkiej Brytanii, a obecnie rozprzestrzeniają się na rynki Europy kontynentalnej oraz regionu Azji i Pacyfiku, stwarzają okazje do zakupu nieruchomości handlowych, w których stawki czynszowe uległy już korekcie lub których ceny są tak niskie, że nowi właściciele mają elastyczność przy ustalaniu ich wysokości.
„W trudnych czasach inwestycje nieruchomości uważa się za bezpieczną przystań. W sytuacji rekordowo niskich stóp procentowych inwestorzy nadal dysponują dużą ilością kapitału na inwestycje, zwłaszcza inwestorzy instytucjonalni, którzy muszą poszukiwać okazji do alokacji kapitału na rynkach zagranicznych” - mówi Paul Tostevin, dyrektor z działu globalnych badań Savills i współautor raportu Impacts.

„Zmiany strukturalne, które wskazujemy w raporcie Impacts, stwarzają nowe możliwości: wykorzystanie rewolucji e-commerce poprzez zmianę funkcji obiektów handlowych, szanse wynikające z postępu naukowego i gospodarki opartej na wiedzy dzięki dynamicznemu rozwojowi sektora life sciences, a nawet szanse kreowane przez zmiany geopolityczne wynikające z wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami. Te punkty zwrotne zaobserwowano jeszcze przed wybuchem Covid-19, ale trwająca pandemia przyspieszyła niektóre zmiany na rynku nieruchomości” - dodaje Paul Tostevin.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: