eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy rodzinne narzekają na prawo i podatki

Firmy rodzinne narzekają na prawo i podatki

2020-02-18 00:44

Firmy rodzinne narzekają na prawo i podatki

Firmy rodzinne narzekają na prawo i podatki © bnenin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firma KPMG przedstawia najnowszą odsłonę raportu poświęconego polskim firmom rodzinnym. Z jego lektury dowiadujemy się między innymi, że 85% ankietowanych zamierza przekazać zarządzanie w firmie swoim potomkom. 83% uważa, że największym wyzwaniem w prowadzeniu biznesu są zmiany prawne oraz rosnące podatki, a dla 81% ankietowanych istotnym problemem jest rekrutowanie nowych pracowników. Istotnych wniosków jest jednak znacznie więcej.

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Na jakie bariery działalności wskazują firmy rodzinne?
  • Jakie źródła finansowania zewnętrznego są najpopularniejsze?
  • Jakie sposoby przekazania kontroli nad firmą rozważają właściciele?


Co przeszkadza firmom rodzinnym?


Jak czytamy w komunikacie z VIII edycji raportu KPMG w Polsce pt. „Barometr firm rodzinnych. W stronę wielopokoleniowości”, największą bolączką ankietowanych firm rodzinnych są zmiany zachodzące w otoczeniu prawnym oraz coraz to wyższe stawki podatkowe. Te właśnie problemy zostały wskazane za istotne lub bardzo istotne przez 83% badanych. 81% respondentów wspomniało z kolei o zataczającym coraz to szersze kręgi deficycie wykwalifikowanych pracowników.
Rosnąca liczba zmian legislacyjnych w połączeniu z szybkim tempem ich wprowadzania w życie może rodzić pewien chaos stanowiący wyzwanie w działalności biznesowej. Nowe wymogi powinny być odpowiednio wcześnie komunikowane i objaśniane, by przedsiębiorcy mieli czas na rozwianie wszelkich wątpliwości. Zmiany prawne są wyzwaniem szczególnie wymagającym dla małych i średnich firm, które muszą za nimi nadążać tak samo, jak duże korporacje, nie posiadając takich samych zasobów ludzkich, kapitałowych i technologicznych – mówi Andrzej Bernatek, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

Preferowane źródła finansowania wśród firm rodzinnych


W badaniu przeprowadzonym przez KPMG największy odsetek ankietowanych (65%) wskazał, że atrakcyjne jest dla nich finansowanie z zysków firmy. Podobnego zdania jest blisko połowa (49%) firm rodzinnych z 27 państw Europy. Co istotne, w Polsce równie dużą popularnością cieszy się finansowanie działalności i inwestycji ze środków własnych lub rodzinnych.

85 proc. polskich przedsiębiorców rozważa sukcesję w ramach rodziny


Z badania wynika również, że zdecydowana większość właścicieli firm rodzinnych planuje przekazać zarządzanie firmą następnemu pokoleniu (85%). Wyraźnie mniej ankietowanych (61%) przewiduje, że przekaże własność firmy swoim potomkom. Może to świadczyć o tym, że starzejące się pokolenie zarządzających firmami rodzinnymi ma świadomość konieczności przekazania codziennych obowiązków swoim potomkom, jednak wielu z nich chce zachować nadzór nad kwestiami strategicznymi wspólnego biznesu.

fot. mat. prasowe

Jakie sposoby przekazania kontroli nad firmą rozważają firmy rodzinne?

Większość właścicieli firm rodzinnych planuje przekazać zarządzanie firmą następnemu pokoleniu (85%).

Najczęściej wskazywanymi trudnościami w przypadku przekazywania zarządzania firmą jest podtrzymywanie dobrych relacji z interesariuszami (18%) oraz szkolenia i wspieranie następców w nowej roli (17%). Z kolei przy przekazaniu własności firmy rodzinnej największymi wyzwaniami są: przywiązanie emocjonalne do przedsiębiorstwa (17%) oraz obciążenia podatkowe (16%).

Z naszych badań wynika, że polskie przedsiębiorstwa rodzinne są znacznie bardziej spokojne o sukcesję niż tego typu podmioty z innych państw europejskich. Proces przekazywania własności i kontroli jest jednak skomplikowany i czasochłonny. Doświadczenia europejskich przedsiębiorstw rodzinnych mogą stanowić lekcję dla młodszych firm z Polski, które dopiero szykują się często do pierwszej sukcesji. Odpowiednio wczesne ustalenie sposobu przeprowadzenia sukcesji pozwoli uniknąć konfliktów rodzinnych, sytuacji niepewności w firmie, co w konsekwencji będzie miało wpływ na dobrobyt zarówno firmy, jak i rodziny. Plan przeprowadzania tego procesu może być zapisany przykładowo w tzw. konstytucji firmy rodzinnej – mówi Paweł Barański, partner, szef działu doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

Informacje o raporcie
„Barometr firm rodzinnych” jest ósmą edycją badania przeprowadzonego przez KPMG w wybranych krajach Europy, a polskie firmy rodzinne wzięły udział w badaniu już po raz siódmy. Raport został opracowany na podstawie wyników wywiadów internetowych (CAWI), przeprowadzonych na przełomie maja i czerwca 2019 roku. W badaniu udział wzięło 1 613 respondentów z 27 krajów, w tym z Polski. Przedsiębiorcy wyrazili opinię na temat sytuacji swoich rodzinnych firm, planów na przyszłość oraz stojących przed nimi wyzwań.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: