eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża IT: 10,5 tys. wynagrodzenia to za mało, żeby odczuwać komfort?

Branża IT: 10,5 tys. wynagrodzenia to za mało, żeby odczuwać komfort?

2020-01-21 11:03

Branża IT: 10,5 tys. wynagrodzenia to za mało, żeby odczuwać komfort?

Praca w IT © puhhha - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

O zarobkach w branży IT legendy krążą już od dawna. Słuszne wynagrodzenia specjalistów potwierdzają również napływające z rynku pracy dane, w tym badanie zrealizowane przez Ework Group. Okazuje się jednak, że i informatycy potrafią narzekać na pensje i niezbyt dobrze oceniać swój komfort finansowy. Kto jest zadowolony, a kto mniej? Ile zarabiają osoby pracujące w oparciu o umowy B2B? Od czego zależy ich satysfakcja?
Zarobki w branży IT słuszne są nie od dziś. Potwierdzeniem tego są również rezultaty omawianego badania Ework Group, z którego wynika, że przeszło 60% kobiet i 70% mężczyzn zarabia powyżej 65 zł na godzinę brutto. Zakładając, że pracują - tak jak deklaruje 66% z nich - ponad 160 godzin w miesiącu, daje to wynagrodzenie rzędu 10,5 tys. zł brutto miesięcznie. Okazuje się jednak, że dla wielu z nich to i tak za mało.

Autorzy badania przyjrzeli się wynagrodzeniom w branży IT z perspektywy osób zatrudnionych na umowy B2B. Ocenie poddano takie aspekty jak „Komfort finansowy”, „Komfort pracy”, „Komfort czasu pracy”, „Styl pracy”, „Komfort współpracy” czy „Komfort rozwoju”. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wyłonił się obraz ich potrzeb, a także zmian niezbędnych na rynku oraz perspektyw jego rozwoju.

fot. mat. prasowe

Komfort pracy kobiet i mężczyzn w branży IT

Komfort finansowy w większym stopniu odczuwają mężczyźni.


Okazuje się, że w swojej pracy specjaliści IT najgorzej oceniają „komfort finansowy”, na który wpływają m.in. wynagrodzenie i systemy podwyżek – został oceniony średnio na 62% (w skali satysfakcji 0-100%). I to mimo faktu, iż ponad 60% kobiet i ponad 70% mężczyzn pracujących jako specjaliści IT w oparciu o kontrakt B2B zarabia w Polsce powyżej 65 zł na godzinę (netto), czyli co najmniej 10,5 tys. zł netto miesięcznie (przy przyjęciu puli godzin w miesiącu jak na etacie).

fot. mat. prasowe

Jaka jest twoja średnia stawka za godzinę?

Co 10. z badanych zarabia powyżej 150 zł/h pracy.


Wynagrodzenia do 65 zł (netto) za godzinę deklaruje 36,8% kobiet i 27,8% mężczyzn, od 66 do 95 zł za godzinę – 23,7% kobiet i 24,4% mężczyzn, od 96 zł do 125 zł za godzinę – 19,7% i 25% mężczyzn, od 126 do 150 zł za godzinę – 17,1% kobiet i 11% mężczyzn oraz powyżej 150 zł za godzinę – 2,6% kobiet i 11,8% mężczyzn.

fot. mat. prasowe

Czy odczuwasz satysfakcję ze swoich zarobków?

37% badanych wskazuje, że w kwestii wynagrodzenia "mogłoby być lepiej".


Dla 43% ankietowanych najważniejszym benefitem stażu pracy jest właśnie wyższe wynagrodzenie, 29% ankietowanych uznała, że najważniejsze są ciekawe projekty. Aż 53% badanych uważa, że ich wynagrodzenie mogłyby być lub wręcz powinno być lepsze. Ogólne zadowolenie z zarobków wynosi 47% - tyle procent badanych uważa, że ich zarobki są „stabilne” lub „adekwatne do projektu”.

fot. mat. prasowe

Jaki jest średni komfort pracy w branży IT?

Komfort pracy najwyżej oceniają pracownicy z większym stażem pracy.


Jak czytamy w komunikacie z badania, najbardziej zadowoloną ze swoich zarobków grupą są osoby, które mają mniej niż 2 lata doświadczenia. 55% z nich uznało, że wynagrodzenie jest adekwatne lub stabilne. Jednak im dłuższy staż pracy, tym więcej wskazań „mogłoby być lepiej”.

Badanie dowodzi również, że wraz ze wzrostem doświadczenia rosną stawki oferowane zatrudnionym. Pośród osób biorących udział w badaniu, ponad 70% osób z doświadczeniem poniżej 2 lat zarabia poniżej 65 zł za godzinę, z kolei prawie 20% osób z doświadczeniem ponad 9 lat zarabia powyżej 150 zł za godzinę.

Wynagrodzenie to jednak nie wszystko. Specjaliści w branży IT (pracujący na kontraktach B2B) najwyżej oceniają „komfort rozwoju” (m.in. możliwości podnoszenia kwalifikacji, szkolenia, premie i nagrody) – kategorię tę oceniono średnio na 86% (w skali 0-100%).

Wysoko oceniano także „komfort czasu” pracy (m.in. liczba godzin w miesiącu oraz możliwość pracy zdalnej) – 80% oraz komfort współpracy (m.in. pozyskiwanie nowych projektów, ich atrakcyjność czy atmosfera pracy) - 75%.

Gorzej oceniane są kategorie takie jak „styl pracy” (m.in. trudność w prowadzeniu biznesu, elastyczność czasu pracy, wybór projektu) - 65%; oraz komfort pracy (m.in. podróże służbowe czy lokalizacja biura) - 67%.

Kobiety notują wyższy średni komfort pracy, komfort czasu pracy, komfort współpracy oraz komfort rozwoju. Mężczyźni mają wyższy średni komfort finansowy, jak również oceniają wyżej styl pracy.

fot. mat. prasowe

Komfort pracy w branży IT wg województw

Najniższy komfort finansowy odczuwają respondenci z województwa lubelskiego.


W skali ogólnopolskiej, średni komfort we wszystkich kategoriach jest wysoki – wynosi 72,5%. Najniższy średni komfort jest notowany w województwie opolskim – wynosi 64%. Najwyżej plasują się specjaliści IT z województwa świętokrzyskiego, których średni komfort wynosi aż 76%. Najniższy komfort finansowy odczuwają respondenci z województwa lubelskiego: 48%, a najwyższy – z podlaskiego – 73%.

Z kolei w podziale na specjalności zawodowe kwestie zarobków i satysfakcji kształtują się tak, że spośród badanych, najwyższe zarobki deklarują specjaliści pracujący w obszarze zarządzania IT i systemów ERP, a najmniejsze – specjaliści w obszarze bezpieczeństwa.

fot. mat. prasowe

Satysfakcja z zarobków i specjalność

Najbardziej zadowoleni z zarobków są specjaliści od systemów ERP.


Jednocześnie specjaliści w obszarze bezpieczeństwa deklarują największe zadowolenie z zarobków, a specjaliści z obszaru zarządzania IT - najmniejsze.

Informacje o badaniu
„Wielkie badanie specjalistów IT na B2B” zostało zrealizowane w okresie od października 2019 do stycznia 2020, poprzez stronę internetową badanieB2B.eworkgroup.com. Grupa badawcza to niemal 700 specjalistów IT z całej Polski. Projekt dla Ework Group przygotowała i poprowadziła agencja Biuro Podróży Reklamy.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: