eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mikrofirmy boją się spowolnienia bardziej niż duzi

Mikrofirmy boją się spowolnienia bardziej niż duzi

2019-08-07 10:45

Mikrofirmy boją się spowolnienia bardziej niż duzi

Inwestycje © Sashkin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Subindeks ostatniego „Barometru EFL” dla mikrofirm zdołał osiągnąć zaledwie 49,8 pkt., co względem poprzedniego kwartału oznacza spadek o pokaźne 5,8 pkt. Co więcej, jest to już trzecie na przestrzeni 12 miesięcy wskazanie, gdzie wynik dla tej grupy firm nie przekracza progu OR, a to oznacza, że warunki dla rozwoju działalności nie są korzystne. Eksperci EFL podkreślają, że jeszcze nigdy w historii badania (od stycznia 2015 roku) mikrofirmy nie odnotowały tak złych wyników. Najwyraźniej "maluchy" swoją sytuację finansową w przyszłości boją się bardziej niż ich więksi rynkowi koledzy. Odczyty dla małych i średnich firm pokazały odpowiednio 51,8 pkt. oraz 56,1 pkt.

Mały biznes spowalnia?


Po całkiem zadowalającym wyniku z II kwartału br., informujący o skłonności do wzrostu subindeks „Barometru EFL” dla najmniejszych firm (do 9 pracowników) wyraźnie obniżył swoje loty. W III kwartale udało mu się osiągnąć zaledwie 49,8 pkt., a więc o 5,8 pkt.mniej niż w poprzednich trzech miesiącach i o 3,2 pkt. mniej aniżeli w analogicznym kwartale minionego roku. Co więcej, jest to już trzeci w ciągu ostatniego roku pomiar (IV kwartał 2018, I kwartał 2019), kiedy mikrofirmy nie dobijają do granicy 50 pkt. Taka sytuacja nie wystąpiła jeszcze nigdy w całej historii prowadzonego od stycznia 2015 roku badania.

Mniej inwestycji?


Co zadecydowało o tak niskim odczycie dla mikrofirm? Okazuje się, że były to w głównej mierze słabsze wskazania w zakresie prognozowanych inwestycji. Więcej inwestować zamierza dziś 18 proc. „maluchów”. Dla porównania, kwartał wcześniej wskaźnik ten wyniósł ponad 24 proc. Jest to też najniższy wynik w całej grupie MŚP – wśród małych firm wyniósł ponad 19 proc., wśród średnich niecałe 28 proc. Zdecydowanie więcej jest inwestycyjnych pesymistów – niemal co trzecia mikrofirma (31 proc.) uważa, że będzie mniej inwestować (dla porównania w II kwartale było to tylko 12 proc.).

Mikrofirmy obawiają się również mniejszej sprzedaży. Tylko 3 na 10 prognozuje jej wzrost, podczas gdy 45 proc. „obstawia” status quo, a 19 proc. jej spadek. Mniej „maluchów” niż 3 miesiące temu, spodziewa się też lepszej płynności finansowej – 30 proc. vs. 36 proc.

Im większa firma, tym lepsze nastroje


W III kwartale br. subindeks Barometru EFL spadł nie tylko w przypadku mikrofirm, ale również małych i średnich, choć tutaj spadki były zdecydowanie mniejsze. Małe firmy oceniają swoją sytuację jedynie o 0,3 pkt. gorzej niż kwartał wcześniej (51,8 pkt.), zaś średnie o 2,4 pkt. gorzej (56,1 pkt.). Uzyskane wyniki nadal pozostają niskie w odniesieniu do historii pomiaru. W przypadku firm mikro i średnich obserwuje się stosunkowo duże wahania nastrojów, zaś w firmach małych na przestrzeni pięciu ostatnich pomiarów różnice wynoszą niecałe 1,5 pkt proc.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik według wielkości przedsiębiorstw

Tak niskich wyników „maluchy” nie odnotowały od początku realizacji badania– Nie dziwi nas fakt, że wynik najmniejszych przedsiębiorców zatrudniających do 9 osób jest najniższy w sektorze MŚP. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia już przy kilku pomiarach. Martwi nas jednak to, że na przestrzeni ostatnich czterech kwartałów, w aż trzech subindeksy dla „maluchów” nie osiągnęły wartości 50 punktów, czyli progu ograniczonego rozwoju. Takie zjawisko obserwujemy po raz pierwszy wśród wszystkich trzech grup. A jeżeli utrzymają się tendencje z lat ubiegłych, to w IV kwartale wskaźnik może być jeszcze niższy – mówi Radosław Woźniak, wiceprezes EFL. I dodaje: – Najmniejsze firmy obawiają się pogorszenia własnej sytuacji finansowej, jeśli widzą problemy u swoich „większych kolegów”, będących ich klientami. Docierają też do nich informacje z Niemiec, których gospodarka dostała lekkiej zadyszki.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: