eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Stacja paliw najlepsza na kawę na mieście

Stacja paliw najlepsza na kawę na mieście

2019-07-10 11:31

Stacja paliw najlepsza na kawę na mieście

Kawa © amenic181 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Picie kawy na mieście to jeden z rytuałów, który Polacy kultywują coraz częściej. Przyznaje się do tego już co drugi z nas (51%). Co interesujące, na małą czarną przeważnie udajemy się nie do kawiarni, ale na stację paliw. Wśród marek wymienianych spontanicznie jako miejsca z kawą najczęściej wskazujemy na Orlen, McDonald’s oraz Starbucks - wynika z najnowszej odsłony Cafe Monitora - cyklicznego badania realizowanego przez ARC Rynek i Opinia.
Rynek kawowy w Polsce ulegał w ostatnim czasie dość intensywnym przemianom. Na popularności zyskały m.in. kąciki kawowe aranżowane na stacjach paliw, nieco straciły kawiarnie, które muszą walczyć o klientów na bardzo konkurencyjnym rynku. Coraz częściej kawę oferują również sklepy convenience czy piekarnie. Po raz pierwszy w historii badania pierwszym wyborem przestała być kawa u znajomych. Dość wysoko w zestawieniu uplasowały się restauracje i fast foody, co oznacza, że kawa jest zwieńczeniem spożywanego tam posiłku.

Liderem pośród kawiarni sieciowych okazał się Starbucks, z kolei najchętniej wybieranym kącikiem kawowym – Stop Cafe. Jeżeli chodzi o sklepy convenience, to palmę pierwszeństwa bezapelacyjnie dzierży tu Żabka (48%), pozostałe uzyskały wynik na poziomie 2% i niższym.

Polacy zazwyczaj piją trzy kawy dziennie. Ulubiona kawa Polaków jest gorąca, o raczej mocnym smaku i intensywna, lekko kwaśna i bez dodatków syropów. Kawę „na mieście” badani najczęściej piją kilka razy w tygodniu. Co dziesiąty badany robi to codziennie, zdecydowanie częściej są to mężczyźni niż kobiety. Najczęstszą przyczyną, dla której respondenci sięgają po kawę jest jej smak.

fot. mat. prasowe

Miejsca picia kawy na mieście

Stacje paliw to zdecydowanie numer 1 wśród miejsc, w których Polacy piją kawę poza domem.Rynek spożycia kawy na mieście istotnie się zmienił w ostatnich latach. Miejsca, które kiedyś zupełnie nie były kojarzone z możliwością wypicia kawy szturmują rynek. Picie kawy w sklepie spożywczym jest niemal tak popularne jak w kawiarni czy to sieciowej czy prywatnej. O swój kawałek „toru kawowego” walczą też piekarnie. Co ciekawe, picie kawy w restauracji czy w fast foodzie jest częstsze niż w kawiarni. To pokazuje, jak bardzo zmienia się polski kawosz. Pierwsza kawa często pita jest niejako po drodze, kupiona na stacji paliw czy w sklepie convenience. Z kolei jedząc posiłek na mieście też zwieńczamy go kawą. Dlatego typowe kawiarnie musiały nieco oddać pola innym podmiotom i poszerzać swoją ofertę o słone przekąski niosące znamiona lunchu. Bardzo ciekawy jest spadek zainteresowania kawą u znajomych. Może to wynikać z tego, że coraz częściej ze znajomymi spotykamy się właśnie na mieście – komentuje Dominika Czubatka z ARC Rynek i Opinia.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kawiarnie sieciowe

Wśród sieciówek dominuje Starbucks.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kąciki kawowe

Wśród kącików kawowych dominuje Stop Cafe na Orlenie.


Informacja o badaniu
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (ankiety on-line na panelu badawczym epanel.pl) na łącznej próbie N=1713 osób w wieku 16-65 lat. Badanie zostało zrealizowane w dniach 5-21.06.2019 roku.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: zachowania konsumentów, kawa, spożycie kawy

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: