eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zachowania konsumentów: kawa raczej ze sklepu niż z kawiarni?

Zachowania konsumentów: kawa raczej ze sklepu niż z kawiarni?

2020-09-02 10:56

Zachowania konsumentów: kawa raczej ze sklepu niż z kawiarni?

Kawa © Fotoskat - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jeszcze do niedawna picie kawy na mieście należało do rytuałów, które Polacy kultywowali coraz częściej. Jak nietrudno się domyślić, na zachowania konsumentów w tym zakresie swój wpływ wywarła pandemia. W czasie lockdownu kawiarnie zupełnie zamarły. Po ich otworzeniu ruch zaczął wracać, ale ciągle dostrzegalny jest spadek osób raczących się czarnym trunkiem w kawiarnianych wnętrzach - wynika z najnowszej odsłony Cafe Monitora autorstwa ARC Rynek i Opinia.

Przeczytaj także: Stacja paliw najlepsza na kawę na mieście

Pandemia zmienia kawiarniane zachowania konsumentów


Lockdown nie pozostał bez wpływu na zachowania konsumentów. Zamknięte biura, konieczność pracy w trybie home office czy utrzymywania dystansu społecznego zmusiły nas do zmiany nawyków, również tych kawiarnianych. Dotyczące gastronomii obostrzenia zostały poluzowane w połowie maja i od tej pory picie kawy na mieście powoli wraca do naszych zwyczajów, choć wygląda inaczej niż przed pandemią.

fot. mat. prasowe

Odsetek mieszkańców dużych miast pijących kawę „na mieście”

Do picia kawy poza domem przyznaje się 4 na 10 Polaków.


Stacje paliw, podobnie jak w ubiegłym roku, są najpopularniejszym miejscem, gdzie spożywa się kawę „na mieście”. Ważną zmianą jest wzrost o 7 punktów procentowych odsetka osób, które piją kawę w sklepach convenience. Po raz pierwszy w wieloletniej historii badania sklep spożywczy znalazł się wśród trzech głównych miejsc, w których można wypić kawę, spontanicznie wymienianych przez respondentów.

fot. mat. prasowe

Kiedy najczęściej spożywamy kawę „na mieście”?

Względem minionego roku obniżył się odsetek osób spożywających kawę późnym popołudniem.


Zmianie uległy też godziny spożywania kawy – częściej wybierane są godziny przedpołudniowe. Może to wynikać z faktu, że popołudniowe picie kawy „na mieście” to zazwyczaj również spotkania z przyjaciółmi, a te – w zamkniętych pomieszczeniach – ograniczyliśmy.
Kiedy kilkanaście lat temu Polacy zaczęli pić kawę to zazwyczaj odwiedzali Coffee Heaven, pierwszą tak znaną sieciową kawiarnię w Polsce. W innych miejscach kawa była raczej niezbyt dobrej jakości. Później popularność zaczęły zdobywać kąciki kawowe na stacjach paliw, gdzie jakość kawy zaczynała dorównywać jakości oferowanej w kawiarniach. I teraz przechodzimy do kolejnego etapu rozwoju – dobrą kawę można kupić w sklepie, za dużo niższą cenę niż w kawiarni. W tym czasie Polacy jako kawosze też się zmienili, też się zmienili. Ładny wystrój i stoliki nie są im niezbędne w momencie, kiedy potrzebują dobrej kawy, żeby dodać sobie energii. I taką rolę spełnia kawa w sklepach. Jakość ekspresów na stacjach paliw czy w sklepach sieciowych jest na tyle dobra, że kawa jest smaczna i – co ważne – istotnie tańsza. To jest na pewno przekonywujący argument. – komentuje Dominika Czubatka, autorka raportu z ARC Rynek i Opinia.

fot. mat. prasowe

Miejsca picia kawy (wskazania spontaniczne)

Polacy lubią napić się kawy na stacji benzynowej.


Informacja o badaniu
Badanie Cafe Monitor 2020 zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie N=1776 osób w dniach 8-29.07.2020. Badani to osoby w wieku 16-65 lat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: zachowania konsumentów, kawa, spożycie kawy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: