eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Czy firmy telekomunikacyjne są gotowe na 5G?

Czy firmy telekomunikacyjne są gotowe na 5G?

2019-06-03 12:14

Czy firmy telekomunikacyjne są gotowe na 5G?

Czy firmy telekomunikacyjne są gotowe na 5G? © Natalia Merzlyakova - Fotolia.com

Czy działające na polskim rynku firmy telekomunikacyjne są już gotowe na wdrożenie technologii 5G? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza raport opracowany przez Vertiv oraz firmę analityczną 451 Research. Z odpowiedzi udzielonych przez przepytanych na jego potrzeby respondentów wynika, że branża jest optymistycznie nastawiona do perspektyw biznesowych, jakie nieść ma za sobą 5G i konsekwentnie realizuje plany związane z wdrożeniem tej technologii. 12% operatorów ma zamiar wdrożyć ją jeszcze w tym roku, a 86% spodziewa się, że upora się z tym do 2021 r.
Ankietowani są zdania, że pierwsze usługi 5G stanowić będą niejako rozwinięcie i rozszerzenie już istniejących usług transmisji danych (96%) a 36% stwierdza, że dadzą one kolejne możliwości w zakresie świadczenia nowych usług konsumenckich (36%). Co trzeci z badanych (32%) oczekuje, że kontynuacji doczeka się obsługa istniejących usług dla przedsiębiorstw, a niemal co piąty (18%) spodziewa się pojawienia nowych usług.

Rozwój sieci 5G oraz poszerzanie się jej zasięgu ma stać się kluczowe dla zastosowania przetwarzania na krawędzi sieci (edge computing), które to wymaga wysokiej przepustowości transmisji danych oraz niskiej latencji. Znajdzie ono swoje zastosowanie przede wszystkim w takich dziedzinach jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, przesył wideo o wysokiej rozdzielczości ultra HD i HD, cyfrowa opieka zdrowotna oraz inteligentne domy, budynki, fabryki i miasta.

fot. Natalia Merzlyakova - Fotolia.com

Czy firmy telekomunikacyjne są gotowe na 5G?

Wdrożenie technologii 5G będzie najtrudniejszym i wywierającym największy wpływ procesem usprawniania infrastruktury sieciowej, jakiego kiedykolwiek doświadczyły firmy telekomunikacyjne.


Jednak, aby zilustrować skalę wyzwania, większość respondentów (68%) nie spodziewa się osiągnięcia całkowitego pokrycia zasięgiem sieci 5G do 2028 r. lub nawet później. 28% twierdzi, że stanie się to do 2027 r., a tylko 4% - do 2025 r.

Przygotowując się do wdrożenia usług 5G, firmy telekomunikacyjne zwiększają liczbę wdrażanych stanowisk MEC (Multi-Access Edge Computing), dzięki którym możliwe będzie połączenie środowisk chmury obliczeniowej z urządzeniami komunikującymi się wyłącznie z wykorzystaniem technologii radiowej. 37% respondentów twierdzi, że już wdraża infrastrukturę MEC, jeszcze przed wdrożeniem sieci 5G, a kolejne 47% zamierza wdrożyć MEC wkrótce.

Wraz z rosnącą liczbą lokalizacji MEC i planami połączenia ich siecią 5G, do zapewnienia opłacalności całego projektu konieczne staje się umożliwienie zdalnego monitorowania sieci, której gęstość cały czas rośnie. W kontekście zdalnego zarządzania za najważniejszy element (55%) zostało uznane zarządzanie infrastrukturą centrum danych (Data Center Infrastructure Management, DCIM), zaś na kolejnym miejscu pojawiło się zarządzanie energią (49%). Znaczącą rolę będzie miało zdalne zarządzanie – raport sugeruje, że spowodowane przez 5G zagęszczenie sieci może wymagać od firm telekomunikacyjnych podwojenia w ciągu najbliższych 10-15 lat liczby lokalizacji zapewniających dostęp radiowy na całym świecie.

W ankiecie poproszono również respondentów, aby określili swoje plany dotyczące wyzwań związanych z energetyką - dziś i za pięć lat. Dziedzina ta będzie miała duże znaczenie, gdy sprawdzą się zapowiedzi, że 94% firm zwiększy pobór energii elektrycznej w wyniku korzystania z technologii 5G. Wśród najważniejszych ustaleń znalazły się:
  • Zmniejszenie konwersji napięcia przemiennego (AC) do stałego (DC) będzie nadal obszarem szczególnego zainteresowania, przy czym 79% respondentów twierdzi, że zagadnienie to ważne jest już dziś, zaś według 85% osób stanie się tak w ciągu najbliższych 5 lat.
  • W ciągu najbliższych pięciu lat powszechnie zaczną być stosowane nowe techniki chłodzenia. Nowatorskie metody są obecnie wykorzystywane przez 43% operatorów telekomunikacyjnych na całym świecie, a liczba ta ma wzrosnąć do 73% w ciągu 5 lat.
  • Postępuje wymiana akumulatorów kwasowo-ołowiowch (VRLA) na litowo-jonowe. Obecnie modernizacji dokonuje już 66% firm telekomunikacyjnych, a za 5 lat liczba ta ma wzrosnąć do 81%.

- Wdrożenie technologii 5G będzie najtrudniejszym i wywierającym największy wpływ procesem usprawniania infrastruktury sieciowej, jakiego kiedykolwiek doświadczyły firmy telekomunikacyjne – powiedział Brian Partridge, wiceprezes ds. badań w firmie 451 Research. – Skala tego wyzwania jest już powszechnie zauważana, podobnie jak potrzeba zapewnienia technologii i usług, których rentowność będzie zagwarantowana dzięki wydajnemu zarządzaniu coraz bardziej rozproszonymi sieciami i łagodzeniu skutków związanych ze zwiększonymi kosztami energii elektrycznej.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Smartfon Gigaset GS110

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: