eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Microsoft udostępnił aktualizacje

Microsoft udostępnił aktualizacje

2006-06-18 00:04

Microsoft udostępnił największą od ponad roku aktualizację zabezpieczeń, która ma naprawić 12 słabych punktów w jego oprogramowaniu.
Dziewięć aktualizacji ma zastosowanie do systemu operacyjnego Windows, jedna jest uważana za krytyczną, wskaźnik zarezerwowany dla najbardziej poważnych problemów z bezpieczeństwem. Przynajmniej jedna z luk wymagających naprawy została już aktywnie wykorzystana przez złośliwych hakerów.

Użytkownikom Windows zalecono ściągnięcie łat tak szybko, jak tylko staną się one dostępne, czyli 13 czerwca.

Microsoft wydaje swoje łaty bezpieczeństwa (security patches) w drugi wtorek każdego miesiąca. Aktualizacja czerwcowa jest największą od ponad roku. To dlatego, że Microsoft nie tylko stawia czoła problemom bezpieczeństwa, ale także upadkowi sprawy prawnej, którą gigant oprogramowania przegrał.

Microsoft powiadamia wcześniej o tym, co znajduje się w jego łatach zabezpieczających, żeby pomóc firmom zaplanować jak najlepiej zainstalować oprogramowanie i ograniczyć wpływ na codzienny biznes.

Chociaż większość aktualizacji ma zastosowanie do systemu Windows, dwie są przeznaczone dla produktów pakietu Office, a jedna dla oprogramowania do serwera komunikacyjnego Exchange.

Jeden z problemów bezpieczeństwa, któremu trzeba stawić czoła w pakiecie Office, został znaleziony w oprogramowaniu Microsoft Word, a wirus stworzony do wykorzystania go został nazwany Backdoor.Ginwui. Wirus i luka zostały odkryte w połowie maja. Wirus rozchodzi się w e-mailu zawierającym dokument Word, który streszcza efekty szczytu Stany Zjednoczone-Azja.

Inna z aktualizacji pojawiła się w efekcie starcia na sali sądowej między Microsoft i Eolas dotyczącego technologii w przeglądarce Internet Explorer. Postępowanie sądowe zakończyło się karą w wysokości 521 milionów dolarów nałożoną na Microsoft. Microsoft musiał przeprojektować Internet Explorer tak, żeby zaprzestać stosowania technologii znanej jako ActiveX, uruchamiającej się automatycznie, kiedy użytkownicy odwiedzali niektóre strony internetowe.

Przedtem użytkownicy mogli zdecydować, czy zastosować te zmianę do swoich przeglądarek, ale ta aktualizacja czyni to obowiązkowym.

W tym samym czasie, w którym informacja o aktualizacji została udostępniona, Microsoft wspomniał, że nie jest w stanie naprawić Windows 98 i ME – luki znalezionej w kwietniu 2006 roku. Naprawianie tego błędu w postarzałym oprogramowaniu wymaga znaczących zmian w programie Windows Explorer, użytego w starych kopiach systemu operacyjnego.

Microsoft nie jest przygotowany do podjęcia się takiego zadania, biorąc po uwagę, że wszelkie wsparcie dla Windows 98 i ME kończy się 11 lipca 2006 roku.

W swoim blogu na temat bezpieczeństwa Microsoft napisał: "Zdecydowanie zalecamy tym spośród was, którzy pracują na starszych wersjach Windows, zastąpienie ich nowszą, bezpieczniejszą wersją, taką jak Windows XP SP2, tak szybko jak to tylko możliwe".

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: