eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak studenci postrzegają staże i praktyki?

Jak studenci postrzegają staże i praktyki?

2018-10-02 13:47

Jak studenci postrzegają staże i praktyki?

Jak studenci postrzegają staże i praktyki? © goodluz - Fotolia.com

Polscy studenci coraz poważniej podchodzą do planowania swojej kariery zawodowej. Z badań zrealizowanych przez Pracuj.pl wynika, że 3 na 4 żaków chciałoby po zakończeniu studiów rozwijać się w kierunku, w którym się wykształcili. Doskonale jednak zdają sobie sprawę, że sam dyplom to dziś już trochę za mało. Z tego też względu coraz większą popularnością cieszą się wśród nich staże i praktyki.
Pomimo deklarowanej chęci poprowadzenia kariery zawodowej w zbieżności do wybranego kierunku studiów, studenci coraz częściej zdają sobie sprawę, że samo zdobycie dyplomu może już nie wystarczać - tylko co trzeci z nich (32 proc.) ufa, że uczelnia dostatecznie przygotuje go do zawodu. Co więcej, taki sam odsetek badanych żaków jest wręcz przekonanych, że studia w ogóle nie czynią ich gotowymi do pracy zawodowej i dają kwalifikacje na średnim poziomie. Stąd też biorą się coraz to bardziej pozytywne postawy względem staży i praktyk.

Postawy wobec staży i praktyk


Doniesienia napływające z rynku wyraźnie potwierdzają, że polscy studenci coraz częściej szukają możliwości na zdobycie pierwszych zawodowych szlifów. Już 60 proc. młodych osób jest gotowych do ciągłej nauki, aby zdobywać wciąż nowe umiejętności – czytamy w raporcie #MłodziPrzyGłosie autorstwa Deloitte. Potwierdzają to najnowsze dane Pracuj.pl, według których 65 proc. ankietowanych polskich żaków podczas swojej nauki odbyło staż. Aż 82 proc. respondentów uważa, że warto odbywać staże podczas studiów. Jak zauważają eksperci, obie strony, czyli zarówno młodzi Polacy, jak i firmy – zyskują na rosnącej popularności praktyk. Na rynku trwa także rywalizacja o najlepsze uczelniane talenty.
Część firm decyduje się np. na podpisanie umów z uczelniami wyższymi, które gwarantują ich studentom posadę praktykanta. Inne tworzą stanowiska uczelnianych ambasadorów lub nawet współtworzą programy kierunków studiów. To postawy, które pozwalają mierzyć się z wyzwaniami pracodawców. Jak wynika z wielu źródeł, nawet do około połowy firm na polskim rynku nie może znaleźć pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. Przyjmując w swoje szeregi młodą, gotową do nauki osobę, mogą zatem nie tylko wpłynąć na jej edukację, ale także zatrudnić na stanowisku juniorskim. Po kilku latach łączenia nauki i pracy, otrzymują w wyniku tych działań zdolnego, gotowego do wyzwań pracownika z dyplomem - mówi Konstancja Zyzik, ekspertka Pracuj.pl, Menedżer ds. Pozyskiwania Talentów i Employer Brandingu w Grupie Pracuj.

fot. goodluz - Fotolia.com

Jak studenci postrzegają staże i praktyki?

61 proc. badanych studentów twierdzi, że praktyki pomogły im lepiej przygotować się do zawodowej drogi.


Staże i praktyki, a przygotowanie do zawodu


Pracodawcy chcący przyciągnąć do siebie stażystów muszą coraz częściej oferować ciekawy program wprowadzający do wykonywania danego zawodu, interesujące zadania i możliwość zdobycia praktycznej wiedzy.
Jak pokazują wyniki badań Pracuj.pl, radzą sobie z tym coraz lepiej. Aż 61 proc. badanych studentów twierdzi bowiem, że praktyki pomogły im lepiej przygotować się do zawodowej drogi, a 63 proc. zaznacza, że w trakcie trwania stażu nauczyło się funkcjonowania w firmie. Warto również wspomnieć, że 57 proc. ankietowanych podkreśliło, że nabyło konkretne, specjalistyczne umiejętności „twarde”. Te ostatnie dane pokazują bardzo ważny aspekt praktyk i staży, jakim jest wiedza specjalistyczna. To przede wszystkim ona daje studentom przewagę już na starcie kariery, w rywalizacji o najciekawsze miejsca pracy. Za liczbami kryje się potwierdzenie tezy, że studia to coraz częściej czas na zdobywanie pierwszych doświadczeń i testowanie możliwości zawodowych, a nie okres nabywania wyłącznie teoretycznej wiedzy - komentuje Sylwia Sosnowska, ekspertka Pracuj.pl, HR Manager w Grupie Pracuj.

Najlepsze warunki w pierwszej pracy


Warto zaznaczyć, że w dobie rynku pracownika widocznego w niektórych branżach, absolwenci wielu kierunków już na samym początku swojej kariery zawodowej mogą liczyć na liczne dodatki pozapłacowe, którymi kuszą ich pracodawcy. Już 40 proc. absolwentów ankietowanych przez Pracuj.pl w tegorocznym raporcie „Dobra pensja na start” wskazuje, że otrzymuje prywatną opiekę medyczną, a 35 proc. - dofinansowanie do zajęć sportowych.

Wśród zawodów, w których pracodawcy najchętniej zatrudniają nawet studentów pierwszych lat studiów, są niewątpliwie profesje związane z branżą IT. Jak bowiem wynika z badania „Dobra pensja na start”, absolwent kierunku związanego z technologią informacyjną (IT) może liczyć na pensję w wysokości 5 700 zł brutto. Warto również zaznaczyć, że wraz ze wzrostem kwalifikacji rosną również pensje zarabiających absolwentów. Osoba o specjalizacji informatycznej po ok. 3 latach może otrzymać wynagrodzenie w wysokości 7 000 zł brutto. Ci po kierunkach związanych z elektroniką i telekomunikacją czy automatyką i robotyką – ok. 6 500 zł brutto. Oznacza to, że zaledwie po kilku latach zarobki niektórych specjalistów mogą wzrosnąć nawet o 1 600 zł brutto.
Branża IT ma swoją specyfikę i nie każdy student czy absolwent może liczyć na tak dobre warunki. Niezależnie jednak od specjalizacji, rozpoczynający się nowy rok akademicki to idealny czas na zaprojektowanie kariery. Działania w tym kierunku najlepiej podjąć jak najwcześniej. Liczą się nie tylko staże. Rekruterzy zwracają szczególną uwagę na osoby, które podczas studiów mogą pochwalić się nie tylko tytułami naukowymi, ale także aktywnością w kołach naukowych, organizacjach studenckich czy przy wolontariatach - dodaje Sylwia Sosnowska.

Informacje o badaniu
Badania przeprowadzono na grupie ponad 2000 studentów i absolwentów – użytkowników Pracuj.pl, nie przekraczających 26. roku życia. Pomiar miał miejsce w czerwcu 2018 roku i nie był wcześniej publikowany.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: