eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przeprowadzka za pracą? Tak, ale...

Przeprowadzka za pracą? Tak, ale...

2018-09-11 12:31

Przeprowadzka za pracą? Tak, ale...

Przeprowadzka © seventyfour - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wysokie wynagrodzenie, mieszkanie służbowe i pokrycie kosztów związanych ze zmianą miejsca zamieszkania. To trzy główne czynniki, którą są w stanie zmotywować Polaków do przeprowadzki za pracą - wynika z badania zrealizowanego przez Praca.pl. To ważna wskazówka dla pracodawców, którzy w obliczu powszechnych już niemal niedoborów kadrowych, coraz częściej muszą rozszerzać obszary poszukiwania pracowników.

Przeczytaj także: Relokacja za pracą - czy to się opłaca?

O ile emigracja zarobkowa stopniowo traci na popularności i interesuje nas głównie jako możliwość zwiedzania świata, o tyle już coraz częściej nie mamy nic przeciwko relokacji za pracą. Tego przynajmniej dowodzą dane przedstawione przez portal Praca.pl, z których wynika, że zainteresowanych wyjazdem do pracy za granicę jest dziś niespełna 12%, co jest najniższym wynikiem od czterech lat. Jednocześnie widać rosnącą akceptację względem relokacji w obrębie kraju. Ofertę pracy z innego miasta gotowych jest przyjąć już 8 na 10 użytkowników serwisu Praca.pl. 9% musiałoby taki krok solidne przemyśleć, a 11% mówi takiej propozycji zdecydowane "nie".

A co jest w stanie zmotywować nas do przeprowadzki za pracą?
  • Nikogo zapewne nie zaskoczy fakt, że do decyzji o zmianie miejsca zamieszkania kandydatów nakłoni przede wszystkim odpowiednio wysokie wynagrodzenie – taką odpowiedź wybrało 70% ankietowanych,
  • co piąty uczestnik badania podjąłby pracę z dala od domu, gdyby pracodawca zapewnił mu mieszkanie służbowe,
  • 7% ankietowanych jako najważniejszą zachętę wybrało pokrycie kosztów przeprowadzki,
  • a jedynie 3% dofinansowanie do opieki nad dziećmi – żłobka, przedszkola lub szkoły.

Najbardziej preferowane wśród kandydatów są miasta o dużym potencjale rozwojowym i niskim poziomie bezrobocia – czyli te największe. Nie bez znaczenia, szczególnie wśród młodego pokolenia jest też atrakcyjność turystyczna i możliwości spędzania wolnego czasu. Tak więc najczęściej wybierane kierunki to Trójmiasto, Wrocław, Kraków i Warszawa. Najchętniej nowych mieszkańców przywitałby Poznań, który może poszczycić się najniższym poziomem bezrobocia i tym samym największymi trudnościami w obszarze rekrutacji.

fot. mat. prasowe

Przeprowadzka za pracą

Najbardziej preferowane wśród kandydatów są miasta o dużym potencjale rozwojowym i niskim poziomie bezrobocia.


Przeprowadzka za pracą to jedno z rozwiązań zarówno dla pracodawców z miejsc o niskim wskaźniku bezrobocia, jak i dla kandydatów mających trudności ze znalezieniem zatrudnienia w mniejszych miejscowościach.

Praca.pl, jako portal rekrutacyjny, zachęca do otwarcia się obu stron na relokację. Obserwujemy, że coraz więcej firm dbających o swoich pracowników i chcących zatrudniać i zatrzymywać najlepszych, przygotowuje specjalne programy ułatwiające start w nowym mieście. Jednocześnie młode pokolenie, odważnie spoglądające na swoje możliwości, traktuje pracę w innym mieście jako zawodową przygodę.

Obie strony zyskują.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: