eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Warszawie bez pustostanów?

Rynek biurowy w Warszawie bez pustostanów?

2018-06-12 00:15

Rynek biurowy w Warszawie bez pustostanów?

Biuro © peshkova - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Cresa „Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie I kwartał 2018 roku”, współczynnik pustostanów w stolicy znajduje się właśnie na najniższym poziomie od 2013 roku. Za taki obrót spraw odpowiada przede wszystkim rosnący popyt oraz towarzyszący mu brak nowych powierzchni biurowych.

Przeczytaj także: Coworking i inne biurowe trendy w stolicy

Jak wynika z doniesień opublikowanych przez firmę Cresa, w I kwartale tego roku całkowite zasoby biurowe w Warszawie urosły o przeszło 3% (do 5,28 mln mkw.), co oznacza wynik o 3 p.p. niższy od średniorocznej wartości z minionych pięciu lat. Na szczególną uwagę zasługuje wskaźnik powierzchni niewynajętej, który nie dość, że sięga 10,8% czyli najniższego poziomu od pół dekady, to jeszcze najprawdopodobniej będzie się kurczyć. Za taki obrót spraw odpowiedzialny jest niesłabnący popyt ze strony nowych podmiotów. Przewidywania analityków Cresa zakładają, że na wyhamowanie tego trendu przyjdzie poczekać do 2020 roku, kiedy to na warszawski rynek biurowy trafi 470.000 mkw. nowej powierzchni, z czego znaczna część zlokalizowana będzie w obiektach wieżowych.
- Pomimo wysokiej podaży, duże zainteresowanie firm wynajmem biur w stolicy spowodowało znaczny spadek dostępności dużych powierzchni. Dopiero w budynkach, których ukończenie przewidziane jest po 2019 r., najemcy mogą liczyć na większy wybór projektów i bardziej atrakcyjne warunki czynszowe. Uwzględnienie tego trendu powinno zapewnić lepsze dopasowanie strategii nieruchomościowej do potrzeb najemców – komentuje Bartek Włodarski, Partner, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych oraz Klientów Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.

Suma transakcji wyniosła ponad 200,000 mkw. Zdecydowaną większość stanowiły nowe umowy (70,6%), w następnej kolejności były to renegocjacje (20,8%) i ekspansje (8,6%). Do największych transakcji najmu należą: wynajęcie 14.800 mkw. w budynku Piękna 2.0. (poufny najemca), wynajęcie 13.500 mkw. przez Cambridge Innovation Center w Varso II i wynajęcie 10.300 mkw. w Wolf Marszałkowska przez Ad Pilot.

W pierwszym kwartale br. oddano do użytku dwa projekty: Europejski (7.100 mkw., HESA) oraz Graffit (16.600 mkw., Hines). Czynsze za powierzchnie biurowe utrzymują się na stabilnym poziomie i wynoszą odpowiednio: od 10,5-13,5 EUR/mkw./miesiąc na Służewcu, przez 12,5-16,5 przy Alejach Jerozolimskich i 13-18 EUR na Nowej Woli, aż do 15-23 EUR/mkw./miesiąc w Centralnym Obszarze Biznesu. Aktualnie w budowie znajduje się 890.000 mkw., z czego w 2018 roku oddane zostanie zaledwie 25%.
- Transakcje najmu biur w Warszawie wskazują nie tylko na dynamiczny rozwój rynku, ale i na wysoką płynność wynikającą z podziału najemców na segmenty o różnych preferencjach. Nowe inwestycje przyciągają najemców do centrum, jednak firmy bardziej wrażliwe na koszty wynajmu biura decydują się na pozostanie lub wynajem biura w obiektach zlokalizowanych na obrzeżach miasta. W kolejnych latach w miarę dojrzewania rynku ten trend powinien być jeszcze bardziej zauważalny – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: