eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2018: kto, gdzie i za ile?

Wakacje 2018: kto, gdzie i za ile?

2018-06-07 11:31

Wakacje 2018: kto, gdzie i za ile?

Ile Polacy wydają na wakacje? © nadezhda1906 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wakacje 2018 zbliżają się wielkimi krokami. To dobry moment, aby przyjrzeć się, co planują na to lato Polacy. Ze zrealizowanego na zlecenie Diners Club Polska badania wynika, że na letni urlop może pozwolić sobie coraz więcej osób. W tym roku koszt urlopu per capita to najczęściej od 1 tys. do 2 tys. zł. Taki wydatek ma w planach 40 proc. respondentów. Na popularności zyskują wyjazdy zagraniczne, chociaż ciągle numerem jeden pozostaje Polska. Pewnym niepokojem może napawać fakt, że spora grupa wyjeżdżających za granicę ciągle nie myśli o ubezpieczeniu.
Jak dowodzi zlecone przez Diners Club Polska badanie, dla 40 proc. Polaków wakacje 2018 to wydatek rzędu 1-2 tys. zł per capita. Co piąty badany planuje zamknąć budżet w kwocie 1 tys. zł, a 12 proc. zamierza wydać nie więcej niż 500 zł na osobę. 16,2 proc. respondentów może sobie pozwolić na wydanie od 3 do 4 tys. zł na jednego członka rodziny. Droższe wyjazdy są rzadkością - więcej niż 4 tys. zł planuje wydać jedynie 6,2 proc. ankietowanych.

Wyższe zarobki i 500 plus zachęcają do wyjazdów


Nie jest zaskoczeniem, że największa grupa osób, które wyjadą na zagraniczne wakacje to ci, których miesięczny dochód na rękę przekracza 5000 złotych. W tej grupie do jednego z państw europejskich wybiera się 52 proc. badanych, a 6 proc. planuje wypad na inny kontynent. Na drugim miejscu są osoby zarabiające między 4000 zł a 5000 zł – 47 proc. z nich zamierza wyjechać za granicę w sezonie letnim 2018.

fot. mat. prasowe

Budżet na wyjazd turystyczny dla jednego członka rodziny

40 proc. Polaków planuje przeznaczyć w tym roku między 1 tys. a 2 tys. zł.


Co ciekawe, na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500 plus, niż osoby nie korzystające z tego programu. W ubiegłym roku na taki wyjazd zdecydowało się 25 proc. beneficjentów programu, a w 2018 r. na wakacje za granicę pojedzie już prawie 40 proc. Spośród osób, które nie korzystają z tej formy pomocy od państwa w tym roku na zagraniczny urlop wybierze się blisko 25 proc. badanych, co oznacza wzrost o 12 punktów proc. względem roku poprzedniego.

fot. mat. prasowe

Wyjazdy zagraniczne Polaków w sezonie wakacyjnym

Na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500 plus.


Większość Polaków wyjedzie na wakacje


Na wakacje2018 pojedzie ponad 70 proc. Polaków. To o 15 punktów procentowych więcej niż w roku 2017.
- Najbardziej popularne pozostają wyjazdy krajowe, 41 proc. badanych, ale znacznie wzrósł odsetek osób, które planują wyjechać poza granice kraju, ponad 27 proc. – mówi Paweł Kałudow z Diners Club Polska.

W 2017 r. za granicę planowało wyjechać tylko 13,9 proc. Polaków. W ubiegłym roku 7,5 proc. ankietowanych planowało spędzić urlop w jednym z krajów Unii Europejskiej, innym niż Polska, natomiast w tegorocznym badaniu wskaźnik ten wyniósł aż 23,2 proc. Około 4 proc. wszystkich ankietowanych planuje wyjazd poza UE.
- Polacy są bardziej świadomi swoich możliwości. Coraz częściej obsługujemy klienta, który wie, czego chce i nie boi się wydawać większych kwot, dzięki czemu chętniej decyduje się na wyjazd za granicę. Polacy przy organizacji podróży nie polegają już na katalogach. Teraz opierają się na opinii znajomych i publikowanych przez nich pięknych zdjęciach z wyjazdów – mówi Magdalena Rosła, właściciel Magellan Business Travel.

fot. mat. prasowe

Gdzie zamierza Pan/Pani spędzić tegoroczny urlop wakacyjny?

Najbardziej popularne pozostają wyjazdy krajowe (41 proc. badanych).


30-latkowie najbardziej aktywni


Wyjazdy zagraniczne najczęściej wybierają Polacy między 30 a 39 rokiem życia. Aż 42 proc. z nich planuje spędzić urlop w jednym z krajów Europy (w tym 40 proc w UE). Trzydziestolatkowie częściej niż przedstawiciele innych grup wiekowych udają się również w dalsze podróże – poza Stary Kontynent (9 proc. wobec 2 proc. wśród osób w wieku 40-49 lat). Na drugim biegunie znalazły się osoby w wieku powyżej 70 lat. Tylko 3 proc. z nich wyjedzie do któregoś z państw Unii. Wakacje2018 w Polsce najchętniej spędzają najmłodsi ankietowani – taką formę wypoczynku wybrało 74 proc. osób w wieku 18-29 lat.

Sposób spędzania wakacji determinuje również miejsce zamieszkania. Za granicę najczęściej wyjeżdżają mieszkańcy średnich miast (50-250 tys. mieszkańców) i metropolii (odpowiednio 37 i 34 proc.). Ponad połowa mieszkańców małych miast (51 proc.) urlop planuje spędzić na ternie Polski, ale to spośród tych ankietowanych najwięcej osób wyjedzie poza Europę (12 proc.). Mieszkańcy wsi wakacje 2018 najchętniej spędzają w swoim miejscu zamieszkania. 41 proc. z nich nie planuje wyjeżdżać, ale to i tak mniej niż w roku 2017 (52 proc.).

fot. mat. prasowe

Czy podczas wyjazdu zamierza Pan/Pani skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego podróży zagranicznej?

Ze standardowego ubezpieczenia w biurze podróży skorzysta blisko 14 proc. Polaków.


Wolimy ryzykować


Aż 51 proc. ankietowanych nie zamierza w żaden sposób ubezpieczyć zagranicznego wyjazdu. To duża zmiana w porównaniu z wynikami Badania Wakacyjnego Diners Club z 2016 r. Dwa lata temu tylko 22 proc. osób wyjeżdżających za granicę nie planowało się ubezpieczyć.

Spośród osób, które decydują się skorzystać z ubezpieczenia, większość ograniczy się do karty EKUZ (17,5 proc. ankietowanych). Ze standardowego ubezpieczenia w biurze podróży skorzysta blisko 14 proc. Polaków, natomiast 9,9 proc. badanych wykupi dedykowaną polisę u ubezpieczyciela.
- Polacy rezygnują z ubezpieczenia wyjazdu zagranicznego chcąc ograniczyć koszty wyjazdu. Tymczasem karta EKUZ nie zapewnia całkowitego zwrotu kosztów leczenia, które może okazać się bardzo kosztowne. Ubezpieczenie podróżne wcale nie musi być obciążającym wydatkiem. Przed wyjazdem opłaca się sprawdzić, czy i jakie ubezpieczenie oferują nam produkty finansowe, z których korzystamy na co dzień – np. karta kredytowa, którą nosimy w kieszeni mówi Paweł Kałudow z Diners Club Polska. - Diners Club Polska oferuje swoim klientom kartę kredytową z ubezpieczeniem podróży do 1 mln złotych w standardzie. Ubezpieczenie to obejmuje nie tylko posiadacza karty, ale również osoby z wyjeżdżające razem z nim – mówi Paweł Kałudow z Diners Club Polska.

Nota metodologiczna:
Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w kwietniu 2018 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: plany wakacyjne, plany urlopowe, wakacje 2018

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • karolina_kowalczyk / 2018-06-10 22:50:33

    Odłożyliśmy pieniądze na Wyspy Kanaryjskie i lecimy w lipcu z itaką enterem bo takie miałam marzenie. Wolę wydać pieniądze na podróże niż jakieś najnowsze modele elektroniki. Sprzęt się zepsuje, wspomnienia zostaną odpowiedz ] [ cytuj ]

  • mczay / 2018-06-30 19:58:45

    Nie widzę potrzeby wyjazdu za granicę - równie dobrze można spędzić wakacje w Polsce. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie pojechać... Sam, najczęściej spędzam urlopy w Aquarius SPA, gdyż jest to jedyne miejsce, w którym mogę w pełni wypocząć i naładować bateryjki. Zawsze korzystam z zabiegów w SPA, które swoją drogą są nieziemskie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: