eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Telegram nowym kanałem dla cyberprzestępczości

Telegram nowym kanałem dla cyberprzestępczości

2018-05-18 10:29

Telegram nowym kanałem dla cyberprzestępczości

Telegram nowym kanałem dla cyberprzestępczości © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dark Web nie jest już jedyną sceną cyberprzestępczych "występów". Analiza zespołu badaczy firmy Check Point Software Technologies dowiodła, że zamknięcie przez organy ścigania takich rynków jak Hansa Market i Alpha Bay przeniosło działania cyberprzestępców na zupełnie nowy kanał. Teraz działają oni, wykorzystując szyfrowaną aplikację mobilną Telegram.
Fora dark netu to nie tylko narzędzie komunikacji pomiędzy cyberprzestępcami promującymi swoje usługi, ale również miejsce, gdzie konsultują oni swoje działania. Na przestrzeni ostatnich lat organy ścigania przyglądały się im z dużą uwagą, w efekcie czego niektóre z for zostały zamknięte. To najwyraźniej jednak nie podcięło skrzydeł hakerom, którzy migrowali w stronę dość tajemniczej, ale łatwo dostępnej platformy.

O czym mowa? Chodzi tu o Telegram. Jest to aplikacja, która umożliwia bezpośrednią i sprawną komunikację poprzez zaszyfrowane wiadomości. Jak duży jest jej zasięg? Całkiem spory. Zaprezentowana w 2013 roku, odnotowała po awarii serwerów WhatsAppa imponujący wręcz wzrost liczby użytkowników – wystarczyły 24 godziny, aby przybyło ich aż pięć milionów!

Podobnie jak w przypadku aplikacji WhatsApp, użytkownicy programu Telegram mogą rozmawiać zarówno z osobami indywidualnymi, jak i z grupami. Cechami wyróżniającymi go spośród innych jest bezpieczeństwo i anonimowość. W rezultacie, niektóre z jego hostowanych grup czatu stały się użyteczną alternatywą dla tajnych forów w tzw. ciemnej sieci, informuje firma Check Point na swoim blogu.

Grupy dyskusyjne hostowane przez Telegram, znane jako "kanały", mogą być używane do rozsyłania wiadomości o w zasadzie nieograniczonej liczbie subskrybentów z jednoczesnym zachowaniem dużej dyskrecji dzięki odpowiedziom z pominięciem innych użytkowników oraz szyfrowaniu wiadomości.

W przeszłości należało wykonać kilka kroków by połączyć się z darknetem za pośrednictwem platformy TOR. Dziś każdy użytkownik Telegrama może dołączyć do podejrzanych lub mówiąc wprost – nielegalnych kanałów, dzięki jednemu kliknięciu w telefonie, zachowując przy tym pełną anonimowość.

Telegram: kanały nielegalne


Przykładami są np. kanały „Dark Jobs”, „Dark Work” oraz “Black Market”, choć, jak informuje Check Point, jest ich zdecydowanie więcej. Dla przykładu „Dark Jobes” oferuje płatne „prace” czy też zadania, które są uszeregowane kolorami – czarne związane są z wysokim ryzykiem prawnym; szare i białe są mniej niebezpieczne.

Kanały te nie ograniczają się jednak wyłącznie do komunikacji między rekruterami a osobami poszukującymi zarobków. Można tu również znaleźć reklamy sprzedaży skradzionych dokumentów lub narzędzi hakerskich. Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę dostępność kanałów oraz częste obietnice wysokich wynagrodzeń.

fot. mat. prasowe

Oferty Dark Jobes

„Dark Jobes” oferuje płatne „prace” czy też zadania, które są uszeregowane kolorami – czarne związane są z wysokim ryzykiem prawnym; szare i białe są mniej niebezpieczne.


W rezultacie stwarza to ryzyko wzrostu wskaźnika cyberprzestępczości, ponieważ propozycje te są nie tylko otwarcie wprowadzane na rynek, ale również dostępne dla niedoświadczonych użytkowników, dzięki czemu niebezpieczne narzędzia są teraz w zasięgu niemal każdego.

Najciekawszymi wydają się być te wiadomości, w których poszukuje się pracowników w określonych firmach i bankach. Przestępcy chcą wykorzystywać personel do uzyskania poufnych danych, które mogą być następnie wykorzystane do celów osobistych, sprzedaży lub przeprowadzenia cyberataku z wnętrza firmy. Podobnie jak w świecie rzeczywistym, w świecie cyberprzestępczości nie jest ważne to co wiesz, ale to kogo znasz…

Inną nielegalną usługą w kanałach Telegramu jest np. fałszowanie dokumentów prawnych. Podrobione dokumenty obejmują m.in. dowody tożsamości, paszporty czy dokumenty bankowe. Autor jednego z kanałów twierdzi nawet, że ma kontakty wewnątrz wydziału drogowego rosyjskiej policji i ma możliwość wydawania lub aktualizowania praw jazdy wszystkich kategorii.

Wygoda kanałów aplikacji Telegram umożliwia bezpieczniejszą i łatwiej dostępną komunikację między podmiotami stanowiącymi zagrożenie oraz podmiotami pragnącymi uczestniczyć w cyberprzestępstwach.

Choć z biegiem lat komunikatory stały się integralną częścią współczesnego życia i były udoskonalane w celu zapewnienia bezpieczeństwa informacji o użytkownikach, są one również wykorzystywane przez tych, którzy uciekają przed prawem. Dzięki takim narzędziom kwitnie nielegalny handel, dostęp do złośliwego oprogramowania nigdy nie był łatwiejszy, a firmy mogą być zagrożone przez własnych pracowników.

Obecnie dzięki powszechnej dostępności tego typu kanałów oraz coraz prostszym narzędziom hakerskim, liczba podmiotów stanowiących zagrożenie rośnie, a w parze z tym idzie liczba ataków cybernetycznych, zarówno na organizacje, jak i na osoby fizyczne.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: