eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ciemna strona internetu: Darknet oferuje 15 mld kradzionych haseł

Ciemna strona internetu: Darknet oferuje 15 mld kradzionych haseł

2020-07-14 10:30

Ciemna strona internetu: Darknet oferuje 15 mld kradzionych haseł

Hasło © weerapat1003 - Fotolia.com

O możliwościach, jakie daje cyberprzestępcom ciemna strona internetu, mówi się nie od dziś. Co rusz potwierdzają je również badacze. Ostatnio naukowcy z zespołu badawczego Photon natknęli się w Darknecie na potężną ilość najbardziej chodliwych tam towarów. Mowa tu o ponad 15 miliardach danych uwierzytelniających, które pochodzą z około 100 tysięcy włamań. Za ile można kupić pakiety z loginami i hasłami?

Przeczytaj także: Telegram nowym kanałem dla cyberprzestępczości

Jak się okazuje, ciemna strona internetu oferuje dostęp zarówno do usług streamingowych, jak i kont bankowych, czy sieci należących do korporacji. W tym ostatnim przypadku można mówić o szczególnym niebezpieczeństwie, ponieważ wykorzystanie danych uwierzytelniających w atakach na infrastrukturę bywa niezwykle trudne do wykrycia.

Witryny oferujące skradzione informacje działają niczym sklepy wirtualne. Potencjalni klienci wybierają towar i płacą w bitcoinach. Najdroższą pozycją w cenniku są zestawy danych uwierzytelniających, które umożliwiają przeniknięcie do firmowej sieci i zainicjowanie ataku ransomware. Ich ceny wynoszą od 3 139 USD do 140 000 USD.

fot. weerapat1003 - Fotolia.com

Hasło

Darknet oferuje 15 mld kradzionych haseł.


Niektóre z danych uwierzytelniających zidentyfikowanych przez badaczy z Photon należą do firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, biur architektonicznych, banków, uniwersytetów, a nawet władz lokalnych. Jeżeli chodzi o liczebność przeważają konta związane z usługami finansowymi, z których najdroższe kosztują 71 USD, zaś drugie miejsce w tym zestawieniu zajmują dane dostępowe do antywirusów (22 USD). Uwzględniając kryterium geograficzne, największym popytem cieszą się konta użytkowników pochodzących z USA, a następnie Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
- Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kwoty za dane oferowane przez ciemną stronę internetu są wygórowane. Ale trzeba mieć na uwadze, że konta uprzywilejowane, takie jak np. administratora sieci, są niezwykle cenione w światku przestępczym. Oprócz dostępu do sieci, zapewniają najwyższy poziom kontroli i zaufania, zaś ich uprawnienia są niemal nieograniczone. Użytkownik takiego konta może zmieniać ustawienia konfiguracji systemu, odczytywać i modyfikować poufne dane, a także przyznawać innym osobom dostęp do krytycznych zasobów - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Przeczytaj także: Jak działa Darknet? Jak działa Darknet?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: