eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 5 kluczowych kompetencji nowoczesnego Dyrektora finansowego

5 kluczowych kompetencji nowoczesnego Dyrektora finansowego

2018-05-04 11:30

5 kluczowych kompetencji nowoczesnego Dyrektora finansowego

Dyrektor Finansowy 4.0 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rola CFO niemal nieustannie ewoluuje. Obecnie musi on łączyć tradycyjne zadania dyrektora finansowego z wyzwaniami strategicznymi. Nie inaczej jest w branży produkcyjnej. Na kluczowe kompetencje, bez których CFO będzie mógł raczej zapomnieć o płynnym wprowadzeniu firmy w erę Przemysłu 4.0., wskazuje opracowany przez Siemens Finance raport „Dyrektor finansowy 4.0”.
Przed nami raport „Dyrektor finansowy 4.0” - opracowanie, którego bazą były wywiady przeprowadzone z producentami i ekspertami w dziedzinie zarządzania reprezentującymi 11 krajów, w tym Polskę.

Proces cyfryzacji trwa już w wielu polskich firmach, a równie liczna rzesza przymierza się właśnie do jego przeprowadzenia. Jeżeli nie podejmą tego wyzwania, to najprawdopodobniej przepadną na tle konkurentów, którym powiedzie się wdrożenie modelu Przemysłu 4.0. Na drodze do transformacji cyfrowej może pojawić się jednak wiele przeszkód. Należą do nim m.in. koszty oraz konieczność podjęcia działań służących komercyjnemu zrównoważeniu jej efektów. Kluczową osobą, która pomaga przezwyciężyć wszelkie trudności, jest Dyrektor finansowy.

Dyrektor finansowy 4.0 – Niezbędne kompetencje


W swoim nowym badaniu Siemens Finance opisuje sylwetkę „Dyrektora finansowego 4.0”. Respondenci w badaniu SFS zidentyfikowali pięć kluczowych kompetencji potrzebnych Dyrektorowi finansowemu 4.0, by możliwe było pomyślne przeprowadzenie cyfrowej transformacji w branży produkcyjnej.

Dyrektor finansowy 4.0 posiada, zgodnie z wynikami, dogłębną, kompleksową wiedzę na temat przewagi konkurencyjnej zyskiwanej dzięki cyfrowej transformacji oraz kompetencje wymagane do identyfikowania, oceny i wdrażania nowych modeli biznesowych dostosowanych do Przemysłu 4.0. Jest on również siłą napędową i wsparciem procesu transformacji.

Dlaczego kompetencje dyrektora finansowego w zakresie wdrażania Przemysłu 4.0 są tak istotne? Z badań SFS wynika, że dzięki cyfryzacji produkcji można uzyskać znaczącą premię produktywności – czyli wytwarzać taką samą ilość towarów przy takich samych lub zmniejszonych kosztach.

Premia produktywności generowana w procesie cyfryzacji


Odpowiednie wykorzystanie kluczowych kompetencji i zdolności pozwala każdemu Dyrektorowi finansowemu 4.0 uzyskać namacalne, konkurencyjne i komercyjne zyski dla firmy.

Wcześniejsze badania przeprowadzane przez SFS podkreślały wymierną poprawę wydajności produkcyjnej – znaną pod pojęciem Premii produktywności generowanej w procesie cyfryzacji – jako podstawowy, niezwykle istotny, dobrze udokumentowany argument za przeprowadzeniem cyfrowej transformacji. Kluczowe kompetencje Dyrektora finansowego 4.0 mają zasadnicze znaczenie dla realizacji tych zysków. Premia produktywności wynosi najczęściej między 6,3 proc. a 9,8 proc. rocznych obrotów firmy.

fot. mat. prasowe

Premia produktywności generowana w procesie cyfryzacji

Premia produktywności generowana w procesie cyfryzacji rozpatrywana w kontekście wybranych branż produkcyjnych w Polsce równa jest wynikom w zakresie efektywności uzyskiwanym w skali roku


Informacje o badaniu
Raport powstał na podstawie rozmów telefonicznych przeprowadzonych w październiku 2017 r. i lutym 2018 r. z ponad 60 producentami i ekspertami w dziedzinie zarządzania z 11 krajów, w tym Polski.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: