Co czwarty nowy biznes otworzy się w Warszawie © Prokreacja.com - Fotolia.com
– Ocena atrakcyjności Warszawy jako miejsca rozwijania działalności biznesowej i wskazanie tej lokalizacji jako lidera w lokowaniu nowych inwestycji przez 28 proc. decydentów to ważna informacja z punktu widzenia uczestników lokalnego rynku pracy. Parametry związane z dostępnością potencjalnych pracowników są szczególnie istotne w dobie utrzymującego się zjawiska rynku pracownika, który przekłada się na trudności w pozyskiwaniu „rąk do pracy” i coraz częściej stanowi kluczową barierę w rozwoju przedsiębiorstw. W kontekście podaży pracowników, warto zwrócić uwagę na wysoką ocenę atrakcyjności Warszawy nie tylko w oczach inwestorów, ale również kandydatów do pracy – jak wynika z danych Antal, to właśnie stolica jest lokalizacją pierwszego wyboru dla osób rozważających relokację z powodów zawodowych – mówi Anna Piotrowska-Banasiak, Business Development Director w Antal.
– Stolica zdecydowanie dominuje pod względem atrakcyjności rynku pracy dla specjalistów IT. Dzieje się tak chociażby dlatego, że tutaj swoje siedziby ulokowali najwięksi gracze z tego sektora. Ponadto, to właśnie w Warszawie specjaliści i menedżerowie IT zarabiają najwięcej. Warto wspomnieć, że miasto jest także prężnie działającym ekosystemem startupowym, który przyciąga pełnych zapału młodych, ambitnych i twórczych ludzi. Warszawę pod tym kątem wyróżniają organizacje takie jak Campus Warsaw stworzony przez Google, czy Reaktor – mówi Anna Miłosz, konsultant Antal, IT Services.
– Pod względem infrastruktury, Warszawa jest najbardziej rozwiniętym miastem w Polsce, jednakże w porównaniu z wieloma stolicami Europy Zachodniej, nadal istnieje duże pole do poprawy. Miasto gwałtownie rośnie pod względem liczby mieszkańców, powstają nowe dzielnice biznesowe i mieszkaniowe, w związku z tym rosną również potrzeby w zakresie transportu publicznego i infrastruktury drogowej. Z drugiej strony, jak pokazuje badanie, ocena stanu obecnego już jest stosunkowo wysoka. Dodatkowo miasto jest w trakcie licznych kluczowych inwestycji, które bez wątpienia umocnią dobrą pozycję infrastruktury stolicy – podkreśla Piotr Pikiewicz, Starszy Konsultant, Dział Badań i Analiz Rynku, CBRE.
fot. mat. prasowe
Ocena atrakcyjności Warszawy
Pierwsze miejsce wśród ocenianych w raporcie aspektów zajął potencjał edukacyjny rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników z wynikiem 7,8 pkt. w 10-stopniowej skali.
– Rynek biurowy w Warszawie podlega ciągłej transformacji i gwałtownej ekspansji. Warszawa jest wśród pięciu stolic europejskich z największą ilością powierzchni biurowej w budowie. W ciągu najbliższych kilku lat, istniejące zasoby (ponad 5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni) wzrosną o około 600.000 mkw. To powoduje wysoką konkurencyjność i konieczność podnoszenia jakości i standardu oferowanych budynków. Te starsze podlegają remontom i zmianom, w tych nowych poszukuje się innowacyjnych rozwiązań z zakresu architektury, technologii, ekologii i komfortu pracy. Z perspektywy biznesowej, rynek w Warszawie, który już się ukształtował, oferuje najlepsze w regionie warunki rozwoju, w tym stabilny popyt na budynki najwyższej jakości – mówi Mikołaj Sznajder, Starszy Zastępca Dyrektora w dziale Powierzchni Biurowych, CBRE.
oprac. : eGospodarka.pl
Dlaczego Kraków? Co buduje potencjał inwestycyjny dawnej stolicy?
Inwestorzy patrzą na Poznań
Koniunktura gospodarcza wg MŚP I poł. 2018
Globalne sieci handlowe w 2013 roku
Globalne sieci handlowe w 2012 roku
Międzynarodowe sieci handlowe ciągną do Polski
REKLAMA
Problem: Obcokrajowiec legalnie przebywał w 2016 roku na terenie Polski i jest rezydentem podatkowym w Polsce ze względu na centrum życiowe oraz ...
Czy znacie jakieś stronki, na których można się podszkolić z inwestowania?
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting