eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Co czwarty nowy biznes otworzy się w Warszawie

Co czwarty nowy biznes otworzy się w Warszawie

2018-04-08 00:41

Co czwarty nowy biznes otworzy się w Warszawie

Co czwarty nowy biznes otworzy się w Warszawie © Prokreacja.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Warszawa może mieć powody do zadowolenia. Ze zrealizowanego przez Antal i CBRE raportu „Potencjał inwestycyjny Warszawy” wynika, że o ulokowaniu się w tym mieście myśli 28 proc. przedsiębiorców, którzy planują rozwój geograficzny swoich firm. Ogólna ocena, jaką uzyskała stolica to 7 pkt. w 10-stopniowej skali, ale wyjątkowo dobrze (7,8 pkt.) wypadła pod względem potencjału edukacyjnego, co należy rozumieć jako dostępność pracowników. Inne z zebranych danych również potwierdzają, że warszawski klimat sprzyja biznesowi. Co jeszcze jest istotne z punktu widzenia inwestorów?
Warszawa to pierwsza z lokalizacji, którą wymieniają myślący o rozwoju geograficznym respondenci badania. Wskazało na nią aż 28% ankietowanych. Na drugiej pozycji uplasował się Wrocław (22%), a na trzecim ex aequo Poznań oraz dynamicznie rozwijająca się Łódź (po 16%).
– Ocena atrakcyjności Warszawy jako miejsca rozwijania działalności biznesowej i wskazanie tej lokalizacji jako lidera w lokowaniu nowych inwestycji przez 28 proc. decydentów to ważna informacja z punktu widzenia uczestników lokalnego rynku pracy. Parametry związane z dostępnością potencjalnych pracowników są szczególnie istotne w dobie utrzymującego się zjawiska rynku pracownika, który przekłada się na trudności w pozyskiwaniu „rąk do pracy” i coraz częściej stanowi kluczową barierę w rozwoju przedsiębiorstw. W kontekście podaży pracowników, warto zwrócić uwagę na wysoką ocenę atrakcyjności Warszawy nie tylko w oczach inwestorów, ale również kandydatów do pracy – jak wynika z danych Antal, to właśnie stolica jest lokalizacją pierwszego wyboru dla osób rozważających relokację z powodów zawodowych – mówi Anna Piotrowska-Banasiak, Business Development Director w Antal.

Do Warszawy po specjalistów ds. finansów oraz IT


Najwyżej ocenionym przez badanych aspektem okazał się potencjał edukacyjny Warszawy (rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników). W tej kategorii stolicy udało się uzyskać 7,8 pkt. na 10 możliwych. Nie jest to jednak zaskoczeniem, skoro szacuje się, że na warszawskim uczelniach kształci się już przeszło ćwierć miliona studentów. Jak wynika z raportu Antal, najczęściej są przyszli finansiści (niemal 40 tys.), lingwiści (blisko 15 tys.) oraz spece od IT (niemal 20 tys.). Warto przy tym zauważyć, że Warszawa to jeden z największych ośrodków IT w Polsce z dużym potencjałem kadrowym w tym sektorze.
– Stolica zdecydowanie dominuje pod względem atrakcyjności rynku pracy dla specjalistów IT. Dzieje się tak chociażby dlatego, że tutaj swoje siedziby ulokowali najwięksi gracze z tego sektora. Ponadto, to właśnie w Warszawie specjaliści i menedżerowie IT zarabiają najwięcej. Warto wspomnieć, że miasto jest także prężnie działającym ekosystemem startupowym, który przyciąga pełnych zapału młodych, ambitnych i twórczych ludzi. Warszawę pod tym kątem wyróżniają organizacje takie jak Campus Warsaw stworzony przez Google, czy Reaktor – mówi Anna Miłosz, konsultant Antal, IT Services.

Silna metropolia z dobrze rozwiniętą infrastrukturą


Jak wynika z raportu „Potencjał inwestycyjny Warszawy” - sporą zachęta do lokowania swojego biznesu w stolicy jest dobrze rozwinięta infrastruktura. Respondenci ocenili ją na 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali. Z uwagi na centralne położenie, Warszawa pełni funkcję międzynarodowego węzła transportowego w transporcie drogowym i kolejowym. Komunikacja miejska oraz transport kolejowy otrzymały ex aequo mocną ocenę 8,0 pkt. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi krajami: międzynarodowe lotnisko znajduje się praktycznie w centrum Warszawy. To właśnie transport lotniczy otrzymał w raporcie najwyższą ocenę (8,6 pkt.). Z kolei najniżej respondenci ocenili komfort komunikacji samochodowej w mieście (5,5 pkt.)
– Pod względem infrastruktury, Warszawa jest najbardziej rozwiniętym miastem w Polsce, jednakże w porównaniu z wieloma stolicami Europy Zachodniej, nadal istnieje duże pole do poprawy. Miasto gwałtownie rośnie pod względem liczby mieszkańców, powstają nowe dzielnice biznesowe i mieszkaniowe, w związku z tym rosną również potrzeby w zakresie transportu publicznego i infrastruktury drogowej. Z drugiej strony, jak pokazuje badanie, ocena stanu obecnego już jest stosunkowo wysoka. Dodatkowo miasto jest w trakcie licznych kluczowych inwestycji, które bez wątpienia umocnią dobrą pozycję infrastruktury stolicy – podkreśla Piotr Pikiewicz, Starszy Konsultant, Dział Badań i Analiz Rynku, CBRE.

Design, innowacje oraz miliony nowych powierzchni


Warszawa pozostaje niekwestionowanym liderem pod względem nowych powierzchni biurowych. To również pierwszy co do wielkości rynek biurowy w kraju. Jak wynika z raportu Antal i CBRE, przedsiębiorcy ocenili przestrzeń biurową na 7,1 pkt. w 10-stopniowej skali (średnia dla wszystkich czynników). Uczestnicy badania wyróżnili w szczególności wysoką jakość dostępnych powierzchni (7,6 pkt.), dostępność przestrzeni (7,5 pkt.) oraz łatwy dojazd do biura komunikacją publiczną (7,3 pkt.). Ponadto, różnorodna oferta biurowa odpowiada na całe spektrum potrzeb przedsiębiorców i inwestorów lokujących tu swój biznes.

fot. mat. prasowe

Ocena atrakcyjności Warszawy

Pierwsze miejsce wśród ocenianych w raporcie aspektów zajął potencjał edukacyjny rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników z wynikiem 7,8 pkt. w 10-stopniowej skali.


– Rynek biurowy w Warszawie podlega ciągłej transformacji i gwałtownej ekspansji. Warszawa jest wśród pięciu stolic europejskich z największą ilością powierzchni biurowej w budowie. W ciągu najbliższych kilku lat, istniejące zasoby (ponad 5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni) wzrosną o około 600.000 mkw. To powoduje wysoką konkurencyjność i konieczność podnoszenia jakości i standardu oferowanych budynków. Te starsze podlegają remontom i zmianom, w tych nowych poszukuje się innowacyjnych rozwiązań z zakresu architektury, technologii, ekologii i komfortu pracy. Z perspektywy biznesowej, rynek w Warszawie, który już się ukształtował, oferuje najlepsze w regionie warunki rozwoju, w tym stabilny popyt na budynki najwyższej jakości – mówi Mikołaj Sznajder, Starszy Zastępca Dyrektora w dziale Powierzchni Biurowych, CBRE.

Informacje o badaniu
Raport „Potencjał inwestycyjny Warszawy” jest siódmą publikacją w ramach projektu badawczego zainicjowanego przez Antal „Business Environment Assessment Study”. Dotychczasowe raporty dotyczyły całej Polski, Łodzi, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania i Krakowa i są dostępne na stronie: www.investmentplansreport.eu. Badanie Antal Business Environment Assessment Study zostało przeprowadzone w miesiącach maj – czerwiec 2017 na próbie 489 decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Badanie było prowadzone metodą CATI oraz CAWI. Partnerzy badania: CBRE, BPCC, ASPIRE, Adaptive. Badanie jest prowadzone równolegle na rynku czeskim, słowackim i węgierskim. Raport został uzupełniony danymi Antal, CBRE oraz GUS, Lista 500 Polityka, BISNODE.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: