eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pora podsumować sezon narciarski 2017/2018

Pora podsumować sezon narciarski 2017/2018

2018-03-22 09:19

Pora podsumować sezon narciarski 2017/2018

Dzieci na nartach © philippe Devanne - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sezon narciarski 2017/2018 to już właściwie przeszłość. Nadeszła zatem pora podsumowań. Pokusił się o nie serwis Travelplanet.pl. Do jakich wniosków prowadzi jego analiza? Okazuje się, że tej zimy wyjeżdżaliśmy chętniej, ale też taniej i bliżej. Na popularności nieco straciły Włochy, ponieważ nie dość, że są dość odległe, to i oferowane karnety w cenie wyjazdu okazują się zupełnie iluzoryczną oszczędnością.
Statystyki pokazują, że na narty coraz chętniej wybieramy się z touroperatorami. Na wyjazd z biurem podróży zdecydowało się w tym sezonie o około 10% turystów więcej niż rok wcześniej. Dotyczy to rezerwacji złożonych do początku marca i wyjazdów realizowanych od od 8 grudnia do 31 marca.

Średni koszt wypadu na stok sięgnął 1420 złotych na osobę, co względem poprzedniego sezonu zimowego oznacza obniżkę o 32 zł. Najbardziej (o około 200 zł na głowę) staniały wyjazdy do Austrii, za które płaciliśmy średnio niecałe 1500 zł. Włochy podrożały o 30 zł, osiągając średnią cenę 1550 zł, ale najwyższe podwyżki (aż 380 zł) dotyczyły polskich ośrodków narciarskich, w których pobyt zarezerwowało 6,5 proc. narciarzy.

Numer jeden mocno traci


Włoskie stoki, od wielu lat numer jeden wśród polskich narciarzy, gwałtownie tracą na popularności. Co prawda w tym sezonie narciarskim wyjechało tam 44 proc. klientów biur podróży, ale ruch na tym kierunku w porównaniu z sezonem 2016/17 zmniejszył się aż o 11 proc. Drugą co do popularności Austrię wybrało natomiast blisko 27 proc. narciarzy - klientów biur podróży. W tym sezonie wyjechało tam aż o 39 proc. więcej miłośników białego szaleństwa niż w sezonie poprzednim.

Do Włoch i Austrii, dwóch czołowych narciarskich destynacji wyjechało ok 71 proc. klientów polskich biur podróży. To o ok. 4 pkt proc. mniej niż w sezonie 2016/17. Narciarskie rezerwacje wzrosły mniej więcej o tyle w wypadku Czech, Polski i Słowacji liczonych łącznie.

fot. mat. prasowe

Dysproporcje pomiędzy Austrią a Włochami jeśli chodzi o wyżywienie

Między Austrią a Włochami widać wyraźne różnice w cenach wyżywienia.


- A jeśli zliczyć wyjazdy do tych krajów oraz Austrii, okaże się że wzrost na tych czterech kierunkach wynosi aż 40 proc. i po raz pierwszy od wielu lat jest wyższy niż liczba wyjazdów do Włoch – zauważa Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Karnet w sporo wyższej cenie


Co kryje się za tak zasadniczą zmianą preferencji polskich narciarzy?
- Kilka czynników – odpowiada Radosław Damasiewicz. – Bardzo ważna jest odległość. Klienci biur podróży wciąż w ponad 90 proc. wyjeżdżają na narty własnymi samochodami. Na uastriackie stoki, nie mówiąc o czeskich, słowackich czy polskich jest znacznie bliżej niż w Dolomity czy włoskie Alpy. A to nie tylko uciążliwa, długotrwała podróż w zimowych warunkach, ale również oszczędności na paliwie, winietach itp.

Niebagatelne znaczenie ma fakt, że narty w Austrii mocno staniały, po raz pierwszy od wielu sezonów pobyt na tamtejszych stokach spadł poniżej kosztów, jakie trzeba wydać we Włoszech.

Ale, zdaniem dyrektora Travelplanet.pl jest jeszcze ważniejszy powód. – Włoskie stacje narciarskie zmieniły politykę dotyczącą free ski, czyli karnetu w cenie pobytu – wyjaśnia Radosław Damasiewicz.
– Dotychczas cena oferty free ski we Włoszech zasadniczo była najwyżej 20 proc. wyższa od identycznej oferty bez karnetu w cenie. W tym sezonie była to rzadkość, 15 – 20 proc. można było w rzeczywistości zaoszczędzić na karnecie. Włoskie oferty free ski zaczęły przypominać bardzo te austriackie, stąd właśnie taka poważna zmiana preferencji. Tym samym karnet położył się cieniem na szusowaniu w słonecznej Italii – konkluduje Damasiewicz.

Znacznie chętniej do hoteli z obiadokolacjami


Narciarskie wakacje w tym sezonie były bardziej komfortowe a przy tym nieco tańsze niż w poprzednim. Obecnie 55 proc. narciarzy wybierało hotele 3* (w sezonie 2016/17 – 57%) zaś 31 proc. obiekty 4* (30%). Na standard 0 – 2* zdecydowało się 13 proc. miłośników białego szaleństwa (13%).

W tym sezonie znacznie mniej narciarzy niż w poprzednim, bo tylko 24 proc., nie wykupiło wyżywienia, decydując się na przyrządzanie posiłków samodzielnie (koszt pobytu to ok 970 zł za osobę – w sezonie 2016/17 32 proc. za średnio 1100 zł), 9 proc. – pobyt tylko ze śniadaniami (1100 zł/os. – w sezonie poprzednim to 9 proc za 1000 zł/os) a 67 proc. wykupiło pobyty z co najmniej śniadaniami i obiadokolacjami (1575 zł/os – w sezonie poprzednim 59 proc. za 1700 zł/os).
- Statystyki pokazują wyraźnie, że wyjazdy z wyżywieniem staniały bardziej niż pobyty w apartamentach, przesuwanie się popytu narciarzy w kierunku wyższego komfortu jest więc zrozumiałe – zauważa dyr. Damasiewicz.


Włochy: skromniej niż przeciętna


Do Włoch pojechało mimo wszystko 44 proc. narciarzy – klientów biur podróży. Najchętniej wybierali oni region Val di Sole (Folgarida, Marilleva, Madonna di Campiglio, Passo Tonale), okolice słynnej Sella Ronda, a więc doliny Val di Fassa i Val di Fiemme oraz Południowy Tyrol. Choć Alta Valtelina region narciarski ze słynnymi ośrodkami Bormio i Livigno zajął dopiero 4 miejsce, to jednak sama miejscowość Livigno, słynąca z polskiej atmosfery i bezcłowych zakupów, była w tym sezonie wiceliderem popularności (8 proc. narciarzy wyjeżdżających z biurami podróży do Włoch. Najchętniej wyjeżdżali oni do Ponte di Legno w Passo Tonale (11 proc.) a na trzecie miejsce – a właściwie miejsca – należały do Marillevy w Val di Sole i Predazzo w Val di Fiemme (po ok 5 proc.).

Włoskie wakacje na stokach były znacznie skromniejsze niż średnia. Spowodowała to duża rozpiętość kosztów pomiędzy wypoczynkiem z własnym wyżywieniem a pobytem z posiłkami w hotelu – to blisko 1000 zł od osoby.
  • 61 proc. klientów biur podróży na narty do Włoch pojechało do hoteli 3* a 27 proc. do obiektów 4*.
  • 12 proc. wybrało standard 0 – 2*

Z kolei wyżywienie HB zarezerwowało 63 proc. narciarzy, płacąc za nie średnio ok 1850 zł za osobę, zaś 30 proc. zdecydowało się na przygotowanie posiłków we własnym zakresie, wydając na tygodniowe noclegi ok 870 zł.

Austria: po raz pierwszy taniej niż we Włoszech


Na austriackie stoki wybrało się w tym sezonie blisko 27 proc. narciarzy – klientów biur podróży. Duży, bo blisko 40 proc. wzrost wyjazdów spowodował aż o 200 zł niższy przeciętny koszt pobytu i mniejsze koszty podróży niż w wypadku Włoch.
Po 38 proc. narciarzy, którzy wyjeżdżali za pośrednictwem biur podróży, wybierało ośrodki w Tyrolu i na Ziemi Salzburskiej, 18 proc. pojechało do kurortów Karyntii. Najpopularniejsze austriackie miejscowości wśród polskich narciarzy to Kaprun – Zell am See (13 proc.) kurorty w regionie Saalbach – Hinterglemm – Leogang – Fieberbrunn (ok. 5 proc.) i Mayerhofen w dolinie Zillertal (4 proc.).
Połowa narciarzy, którzy spędzali urlop w Austrii, wybrała hotele 3* ale – w odróżnieniu od Włoch – aż 38 proc. wypoczywało w obiektach 4* a 4 proc. w standardzie 5*.

Jeszcze ciekawiej wyglądają dysproporcje pomiędzy Austrią a Włochami jeśli chodzi o wyżywienie. Do apartamentów z własną aprowizacją w Austrii pojechało tylko 16 proc. klientów (koszt to 870 zł od osoby), pobyt ze śniadaniami wybrało 8 proc. narciarzy (ok. 1300 zł/os.) za to na narty z co najmniej śniadaniami o obiadokolacjami zdecydowało się ponad 76 proc. (1650 zł/os.).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • nikolet89 / 2018-03-31 19:49:18

    Ja mam teraz porównanie bo siostra była na tydzień w górach w Zakopanym, a my z dzieciakami na Malcie z biurem Soltur. I zapłaciliśmy za całą imprezę mniej. Wiadomo, co kto woli, my akurat nie jesteśmy fanami białego szaleństwa ale bardzo opłaca się jeździć w cieplejsze kierunki nasza polską zimą odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Alicja554 / 2018-04-03 11:41:10

    Ja w tym roku to nawet dwa razy byłam w czorsztynski w kluszkowcach. Lubię jeździć na nartach i jak tylko jest okazja to pakuje swój sprzęt i jadę. W tym roku warunki do białego szaleństwa idealne były odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: