eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 7/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 7/2018

2018-02-18 14:40

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 6/2018

  • Światową gospodarkę może w najbliższym czasie czekać wstrząs. Badania opinii w tej sprawie zrealizowano wśród 200 menadżerów funduszy inwestycyjnych. W opinii prawie 70 proc. finansistów szybko zbliża się recesja na globalnych rynkach. Tak złych ocen nie było od początku 2008 r., na kilka miesięcy przed wybuchem kryzysu finansowego i upadku Lehamn Brothers.... Tzw. indeks strachu VIX jest najwyżej od 2008 roku (jest to wskaźnik oczekiwanej przez inwestorów zmienności notowań największych spółek amerykańskich z S&P500, oparty na wycenach opcji). Im wyższe są wartości tego indeksu, tym większy strach panuje na rynku.
  • Japońska gospodarka. Tempo rozwoju japońskiej gospodarki poniżej oczekiwań. Wzrost gospodarczy spowolnił do 0,5 proc. r/r (oczekiwania były na poziomie 0,9 proc.), ale jest to kolejny, już ósmy kwartał wzrostu gospodarczego. Analitycy zwracają uwagę na przewagę korzystnych nastrojów wśród konsumentów (wydatki konsumpcyjne odpowiadają za 60 proc. japońskiej gospodarki, wzrosły one o 0,5 proc. kw/kw). Poprawia się wzrost płac, przybywa jakościowych miejsc pracy. Analitycy zwracają uwagę na dobry stan gospodarki tego kraju (dziś jest to trzecia gospodarka świata).
  • Chiny konsekwentnie walczą z zanieczyszczeniom powietrza. Na początku 2018 pisaliśmy jak Chiny skutecznie walczą ze smogiem. W tych działaniach dominują przedsięwzięcia rządowe. Uznanie wyrażają takie organizacje jak Greenpeace East Asia. Efekty mówią za siebie, bo poziom stężenia PM 2,5 (to one stanowią największe zagrożenie dla zdrowia) był ostatnio o 54 proc. niższy w stolicy Chin w czwartym kwartale 2017 r. niż w analogicznym okresie 2016 r. Bazą dla takiego sukcesu w chińskiej stolicy są wprowadzane od 2013 r. drakońskie środki przeciwdziałające emisji zanieczyszczeń. Nałożono również ogólnokrajową granicę zużycia węgla. Zakazano też budowy nowych elektrowni węglowych i przyspieszono wdrażanie stosowania filtrów w działających elektrowniach. Miasta odchodzą od opalania węglem, przechodzą na ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Wprowadzono kontrolę produkcji w hutach stali i aluminium. Powołano do życia nową Agencję Ochrony Powietrza. Teraz do tych działań dodano masowe wykorzystanie żołnierzy do sadzenia drzew. Państwo chce zwiększyć poziom zalesienia z 21 do 23 proc. do 2020 roku. Oznacza to, że Chiny musiałyby zasadzić drzewa na co najmniej 84 tys. kilometrów kwadratowych.
  • Fundusz Warrena Buffetta Berkshire Hathaway inwestuje. To co on robi jest sygnałem dla inwestorów i rynków. Warren Buffet zwiększył o 23 proc. (do 165,3 mln akcji) swój udział w Apple w czwartym kwartale 2017 roku i jest to największa (wartościowo) decyzja w portfelu jego funduszu. W rezultacie łącznie pakiet jego akcji jest wart 28 mld USD. Równocześnie Berkshire sprzedało akcje IBM warte 5 mld USD, redukując udział w spółce do 2,05 mln akcji, wartych ok. 314 mln USD. Ta ostatnia decyzja nie jest zaskoczeniem dla rynków. Oznacza ona, że ten znany inwestor nie uważa tej firmy za tak wartościową, jak wówczas, gdy podejmował decyzję o ich zakupie. W zestawie ostatnich decyzji inwestycyjnych znalazło się zwiększenie udziałów w tak znanych firmach jak Bank of New York Mellon Corp., Monsanto, US Bancorp, a zmniejszył w American Airlines Group, General Motors, Wells Fargo i Sanofi.
  • Co dalej z flagowymi projektami Boeinga. Boeing i Airbus od wielu lat konkurują na globalnym rynku. Przez wiele lat Boeing 747 jumbo jet, był królem przestworzy. Na ten projekt europejski koncern odpowiedział modelem A380, który zyskał miano największego modelu świata. Niestety te największe samoloty nie odgrywają już głównej roli w portfelach zamówieniowych obu gigantów. W odpowiedzi na potrzeby rynków producenci rozwijają dziś bardziej efektywne i tańsze w eksploatacji samoloty dwusilnikowe. Ostatnie zamówienia ożywiły zainteresowanie A380. Jaki będzie biznesowy skutek projektu nowego projektu Boeing 747-8. Jak na razie nie cieszy się tak dużym zainteresowano, na jakie liczył producent. Jak na początek są pierwsze zamówienia od przewoźników cargo (w tym od UPS oraz Qatar Airwas,) a duże zamówienie analizują linie Silkway z Azerbejdżanu.
  • Alibaba w natarciu. -chiński gigant w branży e-commerce coraz bardziej umacnia swoją pozycję również na rynku tradycyjnego handlu ( głównie na chińskim rynku). Ostatnio Alibaba przejęła (za 866 mln USD) 15 proc. udziałów w chińskim Easyhome (jest to sieć- sieci sklepów stacjonarnych, druga co do wielkości sieć w Chinach oferująca produkty do domu i meble).
  • Jaka jest perspektywa relacji biznesowych Polski i Izraela? Nie ulega wątpliwości, że dziś pod znakiem zapytania są stosunki polityczne obu krajów. Analitycy zastanawiają się jak wpłynie na dalszy rozwój współpracy gospodarczej obecny konflikt. Jak dotąd w Polsce dynamicznie rozwijają się spółki badawczo-rozwojowe, a także firmy z branż kosmetycznej oraz spożywczej z udziałem izraelskiego kapitału. Te firmy z sektora B+R przyciągają polskie dotacje na badania oraz niskie podatki. W połowie 2017 roku 17 izraelskich spółek zgłosiło się do agencji z prośbą o pomoc w znalezieniu partnera lub dystrybutora w Polsce. Zdecydowano, że PAIiH otworzy w Tel Awiwie biuro handlowe, a jego zadaniem będzie które będzie pomoc dla izraelskich firm w inwestycjach w Polsce i odwrotnie. Niewiadomą jest to, czy obecny konflikt polityczny nie wpłynie negatywnie na dotychczasowy, szybki rozwój współpracy gospodarczej...

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Brazylijskie karnawały mają wieloletnią tradycję... Potencjalnym uczestnikom z polski proponuję poznanie UBEZPIECZENIOWEJ STRONY KARNAWAŁU W RIO DE JANEIRO.

Najbardziej znany na świecie karnawał brazylijski trwa tylko kilka dni, wzbudza wiele emocji i przyciąga coraz więcej Polaków. Poza zabawą mogą przydarzyć się im nieprzewidziane sytuacje, a ich koszt może być ogromny. Pomoc medyczna udzielona Polce, która w Brazylii z bólem głowy i brzucha trafiła na 3 dni do szpitala kosztowała 10 tysięcy złotych.

Interwencja polegająca na zorganizowaniu wizyty u lekarza dla klientki, która w trakcie spaceru po plaży doznała urazu kolana to koszt ponad 3, 5 tysiąca złotych. Poza badaniem i zastrzykiem Polce wypisano receptę na leki oraz opaskę na kolano.

- Sytuacje te pokazują, że podczas przygotowań do wyjazdu nie można zapomnieć o polisie. Zakup odpowiedniej zapewni nam dostęp do placówek medycznych oraz ograniczy do minimum formalności. Zagwarantuje także pełne pokrycie kosztów leczenia. To bardzo ważne, szczególnie podczas dalekiej podróży do Ameryki Południowej gdzie np. zorganizowanie wizyty lekarskiej dla pacjenta z bólem brzucha, podczas której zdiagnozowana zapalenie dróg moczowych kosztowało ponad 2 tysiące złotych mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Wyjeżdżając do Brazylii należy zadbać również o ochronę przed ukąszeniami owadów, ponieważ w różnych częściach tego kraju występuje malaria, denga oraz chikungunya. Według danych UNAIDS Brazylia znajduje się w czołówce państw pod względem osób zarażonych wirusem HIV. Kraj ten odpowiada również za 40 proc. wszystkich zakażeń w rejonie Ameryki Łacińskiej. Należy pamiętać, że ubezpieczyciele nie pokrywają kosztów leczenia, które powstały z tytułu lub w następstwie AIDS, zakażenia wirusem HIV czy chorób przenoszonych drogą płciową.

Najważniejsza dobra polisa


Decydując się na zakup ubezpieczenia turystycznego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą zasadą wyboru polisy jest właściwe określenie odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Należy pamiętać, że najtańsza polisa może mieć niewystarczającą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia.

- Turyści, którzy wyjeżdżają do Rio de Janeiro często decydują się zwiedzić też inne miejsca w Brazylii. Niektórzy łączą pobyt z uprawianiem kite-surfingu. Elementem, który należy wziąć pod uwagę jest wykup szeregu opcji dodatkowych oferowanych w ramach ubezpieczenia. Warto również zabrać ze sobą podstawowe leki. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z chorobami przewlekłymi takimi jak np. cukrzyca, astma. Takie osoby powinny pamiętać także o tzw. zwyżce składki na wypadek powikłań w związku z chorobą przewlekłą dodaje Piotr Ruszowski.

Karnawałowy spokój kosztuje 300-500 złotych


Za rozbudowaną wersję polisy na dwutygodniowy wyjazd, gdzie koszty leczenia i assistance będą pokryte do sumy nawet 200 tysięcy euro wraz z ubezpieczeniem NNW, ubezpieczeniem OC ubezpieczeniem bagażu oraz sprzętu sportowego na 3, 5 tysiąca euro zapłacimy około 470 złotych.

- Podczas podróży, w ramach ubezpieczenia turystycznego, najczęściej korzystamy z takiego wsparcia jak pomoc medyczna, zwrot kosztów lekarstw, pomoc stomatologiczna oraz hospitalizacja. Wybierając polisę pamiętajmy, że usługi świadczone w publicznych szpitalach i przychodniach w Brazylii często są na niskim poziomie, a koszt prywatnej wizyty u lekarza internisty zaczyna się od 100 dolarów. Doba w prywatnym szpitalu bez kosztów usług medycznych, specjalistycznych badań i leków kosztuje około 200 dolarów. Jednak w razie potrzeby przymusowego powrotu do Polski, koszt transportu air-ambulansem to mniej więcej 250-300 tys. złotych. Dlatego wybierając się w tak daleką podróż należy wybrać polisę z najwyższymi sumami ubezpieczenia na koszty leczenia i assistance mówi Piotr Ruszowski.

Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: