eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczna wycieczka na Kubę

Bezpieczna wycieczka na Kubę

2017-11-02 10:41

Bezpieczna wycieczka na Kubę

Kuba © Delphotostock - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sezon na Karaiby tuż tuż. Najbardziej popularną wśród Polaków wyspą tego regionu jest Kuba. Turystów z naszego kraju przyciąga zarówno klimatyczna Hawana, jak i Dolina Cukrowa w Trinidadzie, sanktuarium maryjne w El Cobre czy Varadero, nie bez kozery nazywane kubańskim Miami Beach. Planując wycieczkę na Kubę, nie powinniśmy zapominać jednak o nieco bardziej przyziemnych sprawach. Chodzi tu m.in. o posiadanie honorowanego w tym kraju ubezpieczenia turystycznego.
Temperatura za oknem nieuchronnie pikuje. Dla wielu Polaków to powód, aby uciec do ciepłych krajów, a idealnym miejscem na taką ucieczkę jest właśnie słoneczna Kuba. Tam czekają na nas przepiękne plaże, lazurowa woda i niepowtarzalny klimat lat 50-tych.

Bezpieczeństwo na Kubie


Kuba odcina od turystyki coraz większe kupony. W 2015 roku odwiedziło ją aż 3,5 miliona turystów. Podróżom na Kubę niewątpliwie sprzyja gościnność i życzliwość mieszkańców i bezpieczeństwo tamtejszych kurortów. Mimo to zdarzają się kradzieże, dlatego też zaleca się dbałość o bezpieczeństwo portfela i dokumentów, a także zrezygnowanie z nocnych eskapad. MSZ radzi, aby w Hawanie, zwłaszcza po zmroku, nie zapuszczać się w okolice takich dzielnic jak Centro Habana (okolice dawnego barrio Colón, ulice Amistad i Monte), Habana Vieja (ulice Sol, Jesus Maria, Aguacate), a także Lawton, Cerro, 10 de Octubre, San Miguel del Padron oraz Arroyo Naranjo.

Warto przestrzegać zaleceń związanych z używaniem wody butelkowanej. Woda płynąca w kubańskich kranach nie nadaje się ani do picia, ani do mycia zębów. Butelkowaną wodę lepiej zakupić w hotelach, sklepach, czy na stacjach benzynowych.

Zdrowie na Kubie


Przygotowując się do wycieczki na Kubę, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestię zdrowia i bezpieczeństwa podczas wakacji. Może się bowiem okazać, że będziemy potrzebowali pomocy medycznej w trakcie zagranicznego wypoczynku.

Opieka medyczna, zwłaszcza w nieco bardziej oddalonych od kurortów miejscach, znacznie odbiega od europejskich standardów. W sytuacji wypadku czas oczekiwania na pomoc medyczną, lub służby ratunkowe może być bardzo długi.

Opieka medyczna dla cudzoziemców jest prowadzona na Kubie w specjalnych szpitalach lub oddziałach. Koszt pomocy ambulatoryjnej wynosi od 45 do 165 CUC ( czyli od 160 do 600 złotych), a pobytu w szpitalu to koszt 130 CUC (ok. 460 zł) za jeden dzień. Lekarstwa dostępne są na Kubie w ograniczonym zakresie, a ich ceny są wysokie, dlatego warto zabrać je ze sobą z kraju.

O ile w sytuacjach pogorszonego samopoczucia bądź bólu zęba, klienci mogą sami udać się do lekarza, o tyle w sytuacjach nagłego wypadku, utraty przytomności lub złamania kończyny, niezbędny jest transport medyczny. Koszty leczenia wówczas powiększone są o koszty transportu medycznego. W tym przypadku cena zależy od rodzaju transportu (karetka, helikopter czy ambulans lotniczy), dystansu oraz rodzaju pomocy udzielonej podczas transportu.
Warto podkreślić, że wraz z odległością od Polski, rosną również koszty ewentualnego transportu medycznego. Im dalsza destynacja turystyczna, tym drożej, a sam proces organizacji transportu może być czasochłonny i bardzo skomplikowany, wymagający zaangażowania kilku środków transportu. Przykładowo transport samolotem sanitarnym z Ameryki Południowej do Polski to nawet do 100 000 EUR - mówi Urszula Szwarc, Zastępca Dyrektor Departamentu Sprzedaży w Europ Assistance Polska.

Ubezpieczenie na Kubę


Wybierając się na Kubę, trzeba pamiętać, że obowiązkowe jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia NNW i od kosztów leczenia. Brak polisy może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Kubę. Jednak nie wszystkie polisy, których zakres obejmuje cały świat, będą honorowane na wyspie. Rząd kubański wydał listę firm ubezpieczeniowych z całego świata, z którymi współpracuje, na tej liście jest tylko kilka polskich firm, między innymi Europ Assistance Polska.

fot. mat. prasowe

Wakacje na Kubie

Odradza się podróże na Kubę od czerwca do listopada.


Trudno przewidzieć, co może wydarzyć się podczas wakacji. Trudno też przygotowywać się na nieprzyjemności, kiedy planujemy wymarzone wakacje. Niemniej jednak warto przeanalizować statystyki, poszukać odpowiedniego ubezpieczenia lub zwiększyć jego sumy. Podstawowa polisa na Kubę powinna zawierać ubezpieczenie NNW, OC i ubezpieczenie kosztów leczenia. Możliwe jest także rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkowe świadczenia dotyczące utraty bagażu podróżnego, ubezpieczenia sprzętu sportowego, czy kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej.

Warto wykupić takie ubezpieczenie, które oferuje również usługi assistance. Samo ubezpieczenie bowiem gwarantuje nam zwrot poniesionych kosztów i wypłatę odszkodowania. Ubezpieczenie wzbogacone zaś o assistance gwarantuje profesjonalną i skuteczną pomoc na miejscu zdarzenia, a nawet zadba o bliskich, gdy ubezpieczony będzie przebywał w szpitalu.

Assistance oferowany wraz z ubezpieczeniem turystycznym to gwarancja natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach, między innymi organizacji i pokrycia kosztów leczenia i transportu. Wykupując ubezpieczenie wraz z assistance turystycznym, klienci otrzymują numer telefonu do koordynatora pomocy w Polsce, który czuwać będzie nad bezpieczeństwem ich podróży. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie gdy za granicą klienci w trudnej sytuacji mogą czuć się zagubieni i zdezorientowani.

Dodatkowo, korzystając z usług firmy assistance ubezpieczeni mogą mieć pewność, że zaoferowana pomoc będzie optymalna pod względem zarówno jakościowym, jak i kosztowym.

Warto zatem sprawdzić, czy ubezpieczenie turystyczne oferowane przez biuro podróży obejmuje usługi assistance. Dobrze jest zadbać o spokój na wakacjach oraz zapewnić sobie i bliskim profesjonalną opiekę.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.