eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czytelnictwo: co i jak czytają Polki?

Czytelnictwo: co i jak czytają Polki?

2017-07-31 12:00

Czytelnictwo: co i jak czytają Polki?

Kobiety najbardziej lubią kryminały © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wygląda czytelnictwo w damskim wydaniu? Co najchętniej czytają Polki? Firma Virtualo postanowiła przyjrzeć się, jakie zwyczaje towarzyszą polskim czytelniczkom. Przeprowadzone badanie dowiodło m.in., że preferowanym przez panie gatunkiem literackim wcale nie jest romans lecz sensacja i kryminał, po które najchętniej sięgają zarówno czytelniczki e-booków, jak i książek w tradycyjnej, papierowej formie.

Kobiece czytelnictwo coraz częściej w nowoczesnej formie


Wprawdzie ostatnie badania Biblioteki Narodowej dowiodły, że polskie czytelnictwo nie prezentuje się najlepiej (w minionym roku 63% naszych rodaków nie sięgnęło po żadną książkę), to jednak wyraźnie dostrzegalna jest rosnąca popularność literatury w wersji elektronicznej. Blisko połowa spośród 500 respondentek sondażu zrealizowanego przez Virtualo deklaruje korzystanie z ebooków, a 28% z chęcią słucha audiobooków.

A jak prezentuje się częstotliwość czytelnictwa? Z odpowiedzi udzielonych przez ankietowane panie wynika, że 69% z nich w ciągu ostatnich 12 miesięcy wysłuchało od 1 do 4 audiobooków, połowa zdołała przeczytać od 1 do 4 e-booków, a co czwarta zanurzyła się w lekturze od 1 do 4 książek drukowanych. Jeśli kobiety kupują ebooki, to przeważnie z myślą o sobie (88% wskazań). 17% deklaruje, że kupuje je dla dzieci, 16% dla partnera, a 6% obdarowuje nimi rodziców.

Małe grzeszki na koncie


Większość Pań – 69% pobiera bezpłatne tytuły książek elektronicznych dostępnych na oficjalnych stronach, 49% kupuje ebooki samodzielnie, a 44% korzysta z ebooków kupionych przez kogoś z rodziny lub znajomych. Co trzecia zapytana Polka przyznaje się do piracenia ebooków, pobierając tytuły z nieoficjalnych źródeł.

Polki tęsknią za dotykiem i zapachem


Rosnąca popularność ebooków, sprawia iż Polki coraz chętniej obcują z książkami elektronicznymi. Aż 68% respondentek deklaruje, iż próbowała już czytać ebooki. Panie przyznają jednak, iż w korzystaniu z książek elektronicznych przeszkadza im brak dotyku papieru i zapachu druku, czyli cech które nawiązują do tradycyjnej lektury.

fot. mat. prasowe

Czytelnicze zwyczaje Polek

68% Polek przyznaje, że próbowało czytania e-bookaPolki stały się bardziej mobilne, a dzisiejsze tempo życia sprawia, iż nie jest łatwo znaleźć czas na lekturę w domowym zaciszu. Wraz z upowszechnieniem się laptopów, tabletów i smartfonów, ebooki i audiobooki stały się łatwo dostępne, co sprzyja lekturze w wolnej chwili poza domem, w drodze do pracy, w podróży czy w kawiarni. - komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo.

W podróży ebook, na łonie natury książka tradycyjna


Podczas dłuższych podróży Polki, aby wykorzystać i umilić sobie czas zdecydowanie wybierają ebooki – 50% wskazań w porównaniu z książką tradycyjną – 23% wskazań. Przebywając jednak na łonie natury np.: w parku chętniej sięgają po książkę drukowaną, jak deklaruje 45% zapytanych Pań. Korzystanie z nowoczesnych form czytania, nie oznacza zerwania z czytaniem książek tradycyjnych. Elektroniczną formę lektury Panie zdecydowanie wybierają, gdy druk staje się nieporęczny np.: w środkach transportu publicznego, w kawiarni, w podróży, ale w zaciszu domowym lub na łonie natury nadal chętnie sięgają po książki papierowe.

fot. mat. prasowe

Czytelnicze zwyczaje Polek cd

Wśród gatunków literackich triumfy święci sensacja i kryminał


Liczy się brak ciężaru i mobilność


Polki dostrzegają zalety książek elektronicznych wymieniając wiele ich atutów, ale największe znaczenie dla nich ma brak konieczności noszenia przy sobie ciężkich książek na co dzień (47% wskazań) oraz możliwość czytania w każdej wolnej chwili (33%) np.: w środkach transportu, na przystanku, w poczekalni czy w kolejce.

Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Virtualo, Polki podchodzą do lektury w nowoczesny sposób. Korzystają z możliwości, jakie daje cyfrowa technologia i optymalizując czas coraz częściej sięgają po mobilną wersję książek.

Informacje o badaniu
*W materiale prasowym wykorzystano dane z analizy krzyżowej pochodzące z badania „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” zrealizowanego metodą CAWI na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. W badaniu uczestniczyło 563 respondentek.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

8 8

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: