eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy w II kwartale 2017 r.

Rynek pracy w II kwartale 2017 r.

2017-07-17 10:54

Rynek pracy w II kwartale 2017 r.

Rynek pracy w II kwartale 2017 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z informacji przedstawionych przez serwis Praca.pl wynika, że w II kwartale br. na jego łamach ukazało się nieco mniej ogłoszeń o pracę niż w poprzednich trzech miesiącach. Spadek sięgnął 7%, ale sytuacja na rynku pracy ciągle prezentuje się bardzo dobrze. Istotna poprawa widoczna jest w przypadku województwa podlaskiego, które odnotowało istotny skok ilości ofert pracy. Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku Małopolski.
Dane, jakie płyną ostatnimi czasy z rynku pracy, są zdecydowanie optymistyczne dla polskiej gospodarki. Nic innego nie można powiedzieć o najniższym od 26 lat bezrobociu (w czerwcu 7,2%) i rosnącym zatrudnieniu, które w maju br. okazało się o 4,5% wyższe niż rok wcześniej. Jeśli dodać do tego również pozytywne prognozy na przyszłość (z badania Manpower wynika, że plany rekrutacyjne na III kwartał br. ma co siódma firma), to wyraźnie widać, że sytuacja niewątpliwie zasługuje na miano dobrej.

Bezrobocie w Polsce


Wprawdzie o rekordowo niskim bezrobociu mówi się w naszym kraju już od dobrych kilku miesięcy, to jednak sytuacja nie jest jednolita. W zdecydowanie najlepszym położeniu są pracownicy z Wielkopolski, gdzie bezrobocie sięga zaledwie 4,2%. Niską stopą bezrobocia mogą pochwalić się również województwa śląskie: 5,7%, małopolskie: 5,8%, pomorskie: 6,0% i mazowieckie: 6,4%. Warto jednak zwrócić uwagę, że, o ile sytuacja w skali kraju wygląda bardzo optymistycznie, o tyle znalezienie pracy w wielu regionach wydaje się wręcz niemożliwe. Najlepszym dowodem na to jest sytuacja w powiecie szydłowieckim, który jest niechlubnym rekordzistą, z ponad 27% bezrobociem. Najtrudniej o pracę jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 12,1%.

W coraz lepszej sytuacji są osoby, które dopiero rozpoczynają aktywność zawodową. Od trzech lat spada liczba bezrobotnych absolwentów, na koniec maja 2017 roku było to 33 300 osób, czyli o 20 000 mniej niż na koniec ubiegłego roku. Udział absolwentów bez pracy wśród bezrobotnych ogółem spadł do rekordowo niskiego poziomu 2,8%. Statystyki portalu Praca.pl pokazują również, że szczególnie w województwie mazowieckim, przybywa aktywnych, młodych (18-24 lata) użytkowników serwisu. Wynika to z faktu, że młodzi ludzie coraz częściej i coraz chętniej wkraczają w zawodowe życie już po ukończeniu szkoły średniej.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Oferty pracy na Praca.pl w II kwartale 2017 r.


Analiza ofert pracy na portalu Praca.pl pokazuje, że wzrost liczby ogłoszeń w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku widoczny jest tylko w 3 województwach – mazowieckim, lubelskim i pomorskim. W pozostałych województwach portal odnotował nieznaczne spadki liczby ogłoszeń, wynikające w dużej mierze ze stabilizacji poziomu zatrudnienia, który nastąpił po okresie mocno zwiększonych potrzeb kadrowych w wielu firmach.

Podobnie jak w pierwszym kwartale tego roku, najwięcej (choć mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku) ogłoszeń było publikowanych w Warszawie, która zdetronizowała królujący w 2016 roku Wrocław. Odnotowany spadek liczby publikowanych ofert pracy w stolicy w porównaniu z drugim kwartałem 2016 roku, przy jednoczesnym wzroście liczby ofert pracy w całym województwie, może świadczyć o poprawiającej się sytuacji mniejszych miejscowości na Mazowszu.

W coraz lepszej sytuacji są osoby poszukujące pracy na Pomorzu. W całym województwie liczba ofert pracy zwiększyła w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym o 14%, sam Gdańsk zanotował 4% wzrost. Obszary zawodowe, w których widać największe wzrosty liczby ogłoszeń o pracę w tym regionie to HR, praca fizyczna, przemysł i produkcja oraz informatyka i programowanie.

W których obszarach zawodowych są największe potrzeby rekrutacyjne?


Niezmiennie najczęściej poszukiwani są pracownicy do sprzedaży i obsługi klienta – takich ogłoszeń w II kwartale br. portal Praca.pl odnotował blisko 24 000. Najwięcej ogłoszeń z tego obszaru zawodowego pochodzi z województwa mazowieckiego – aż 18%. Sprzedawcom będzie również łatwo znaleźć pracę w województwach małopolskim i śląskim.

Od początku roku na rynku pracy brakuje również pracowników fizycznych i produkcyjnych – ogłoszeń z tych obszarów było odpowiednio blisko 23 900 i ponad 16 500.

Największy (bo ponad dwukrotny) wzrost zainteresowania zatrudnieniem pracowników fizycznych portal Praca.pl odnotował w województwach: kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i podkarpackim. Najwięcej ogłoszeń na to stanowisko w drugim kwartale 2017 roku pojawiło się w województwach: dolnośląskim, mazowieckim i wielkopolskim.

Blisko dwukrotny wzrost zapotrzebowania na pracowników przemysłowych widoczny jest wśród ogłoszeń o pracę zamieszczonych w województwie zachodniopomorskim i opolskim. Najczęściej natomiast są oni poszukiwani w województwie śląskim.

Jakich ofert szukają użytkownicy Praca.pl?


fot. mat. prasowe

Najczęściej wyświetlane ogłoszenia

Wśród najczęściej wyświetlanych ogłoszeń znalazły się anonse skierowane do specjalistów ds. administracyjnych

fot. mat. prasowe

Ogłoszenia, na które aplikowano najczęściej

Jednym ze stanowisk, na które aplikowano najczęściej był sprzedawca

Z największą konkurencją muszą liczyć się osoby aplikujące na stanowiska z obszaru administracji biurowej – tu stosunek liczby aplikacji do liczby ogłoszeń jest najwyższy. Dużym zainteresowaniem wśród osób szukających pracy cieszą się również ogłoszenia z obszaru media/sztuka/rozrywka, księgowość, HR i nieruchomości.

Podsumowanie


Wskaźniki rynku pracy pozwalają sądzić, że już dawno, z punktu widzenia pracownika, nie było tak optymistycznie. Prowadząc jednak szczegółową analizę obserwujemy, że pojęcie rynku pracownika nie dotyczy wszystkich regionów i obszarów zawodowych. O ile w dużych miastach to pracodawcy walczą o wykwalifikowanych sprzedawców, specjalistów z branży IT czy pracowników przemysłowych, o tyle osoby szukające pracy np. w administracji, w mniejszym mieście nie będą wypowiadać się pozytywnie o rynku pracy.
Warto zwrócić też uwagę na wynagrodzenia, których poziom rośnie najwolniej od trzech lat, mimo deklarowanej przez przedsiębiorstwa rosnącej presji płacowej. W pierwszym kwartale br. średnia płaca w Polsce wzrosła o 4,1%. Dla porównania, przed kryzysem w 2008 roku, rosła w tempie nawet 12%. Jakie są tego przyczyny? Badania portalu Praca.pl pokazały, że co czwarty Polak boi zapytać się przełożonego o podwyżkę. Wpływ na słabą dynamikę wzrostu wynagrodzeń mają również takie czynniki jak napływ pracowników ze Wschodu oraz niechęć polskich pracowników do zmiany zatrudnienia.

Wyznaczników rynku pracy, na którym warunki dyktują pracownicy jest kilka i na pewno nie wszystkie są jeszcze spełnione. Optymizmem napawa fakt, że polski rynek pracy, z miesiąca na miesiąc funkcjonuje coraz sprawniej, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu pracowników.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.