eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Silne hasło jest jak szczoteczka do zębów

Silne hasło jest jak szczoteczka do zębów

2017-06-05 12:00

Silne hasło jest jak szczoteczka do zębów

Łatwe hasło © designer491 - Fotolia.com

Zabezpieczanie danych hasłem nie jest żadnym novum - tej metody używali już rzymscy żołnierze, przekazując sobie komunikaty wojskowe. Dziś silne hasło jest równie potrzebne jak przed stuleciami. Eksperci co rusz nawołują użytkowników sieci do definiowania mocnych zabezpieczeń, jednak rażące niedbalstwo internautów pozostaje jednym z największych problemów współczesnego cyberbezpieczeństwa. Firma STORMSHIELD przypomina, że wyrazem dbałości o to ostatnie jest częsta zmiana hasła. Najlepiej wymieniać je tak często jak szczoteczkę do zębów, a więc co trzy miesiące.
Wprawdzie od czasów starożytnych Rzymian dzielą nas tysiące lat, moc hasła nie uległa dewaluacji i nie wydaje się, aby ludzkość miała zaprzestać korzystania z tej metody zabezpieczania dostępu do ważnych informacji.

Hasło - w postaci jaką znamy dziś - pojawiło się jednak dopiero w latach 60. XX wieku. Wówczas to Fernando Corbató, zastosował je, aby przyznać użytkownikom rozległej sieci komputerowej dostęp do własnych plików.

Ochrona hasła


W latach 90. XX wieku komputery były już tak upowszechnione, że powstawanie coraz to nowszych bajtów wrażliwych i wymagających zabezpieczenia danych stało się kwestią minut. Silne hasło stało się "towarem" pierwszej potrzeby.

Pracując w Bell Labs w latach siedemdziesiątych, kryptograf Robert Morris opracował „hashowanie”, czyli proces, za pomocą którego ciąg znaków został przekształcony w kod numeryczny reprezentujący oryginalne zdanie. „Hashowanie” zostało zastosowane we wczesnych systemach uniksopodobnych, powszechnie używanych obecnie na całym świecie w urządzeniach mobilnych i stacjach roboczych. Dodając jeszcze jeden poziom bezpieczeństwa, nowoczesne bazy danych haseł mogą również stosować „sól” w celu dalszego szyfrowania hasła, w wyniku którego dane losowe dodawane są do hasła. Wszystkie te zabiegi mają na celu ochronę haseł przed atakiem słownikowym.

Plusy i minusy hasła


Istnieje kilka problemów związanych z hasłami. Pierwszy – krótkie i nieskomplikowane hasła są łatwiejsze do zapamiętania, ale też łatwiejsze do odgadnięcia. Drugi – dłuższe i silne hasło trudniej zachować w pamięci, ale również trudniej złamać. Pamiętanie wielu różnych haseł może być problemem. Wystarczy pomyśleć o tym, ile przeciętny użytkownik posiada haseł: do bankowość internetowej, poczty elektronicznej, iTunes, Skype, Allegro… lista jest naprawdę długa. Taka sytuacja doprowadziła wiele osób do używania jednego lub dwóch haseł do logowania w wielu serwisach. To kolejny problem – jeśli hasło wycieknie, niepowołana osoba może mieć dostęp do wszystkich konta danego użytkownika. Inną kwestią jest wybór samego hasła. Według Listy najgorszych haseł nadal wiele osób używa hasła… „hasło”, „qwerty” lub „123456”. Przed zastosowaniem jednego z nich, warto się zastanowić, jak długo może trwać złamanie takiego zabezpieczenia. Dzięki dostępnym w Internecie kalkulatorom można sprawdzić ile będzie trwało złamanie 6-znakowego hasła składającego się tylko z małych liter – w tym przypadku jest to 5 minut.

fot. designer491 - Fotolia.com

Łatwe hasło

Krótkie i nieskomplikowane hasła są łatwiejsze do zapamiętania, ale też łatwiejsze do odgadnięcia.


Aby hasło było bezpieczne


Mimo, iż Bill Gates przewidywał w 2004 roku śmierć tradycyjnych haseł, ta metoda zabezpieczania nadal jest stosowana w wielu serwisach internetowych.

Jak sprawić, aby były one bezpieczne radzi Piotr Kałuża, Team Leader STORMSHIELD w firmie DAGMA:

  • Ważne, aby stworzyć silne hasło łączące w sobie litery, cyfry i znaki specjalne. Najlepiej jeśli będą składać się z co najmniej 8 znaków.
  • Co pewien czas należy zmieniać hasła – jeśli okaże się, że wpadły w niepowołane ręce, w ten sposób zabezpieczysz dostęp do kont online.
  • Do logowania przy użyciu hasła warto także rozważyć stosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Dzięki dodatkowej metodzie weryfikacji, np. SMS-em, konto w serwisie online będzie bardziej bezpieczne.
  • Jeśli zapamiętanie wielu haseł jest problemem, zastanów się nad korzystaniem z menedżera haseł. Jest to niewielki program umożliwiający przechowywanie wszystkich loginów i haseł, a często również innych
    danych wykorzystywanych w formularzach online, podawanych na stronach WWW.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.