eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kogo szukają rekruterzy?

Kogo szukają rekruterzy?

2017-04-25 13:33

Kogo szukają rekruterzy?

Jacy pracownicy byli poszukiwani w I kwartale 2017 roku? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rekordowo niska stopa bezrobocia sprawia, że rekruterzy mają coraz większy problem z pozyskiwaniem pracowników. To powoduje, że pracodawcy nie ograniczają się już tylko do publikowania ofert pracy, ale również stosują takie metody jak direct search, czyli bezpośrednie dotarcie do kandydatów. Z danych GoldenLine wynika, że w I kwartale bieżącego roku wiadomość od rekrutera otrzymało przeszło 121 tysięcy jego użytkowników.

Kogo szukali rekruterzy za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów?


Narzędziem, dzięki któremu rekruterzy zyskują możliwość dotarcia do potencjalnych pracowników jest Wyszukiwarka Kandydatów. Z analiz GoldenLine wynika, że niemal co trzecia osoba, z którą w I kwartale br. skontaktował się przedstawiciel pracodawcy, miała w swoich danych specjalizację IT - rozwój oprogramowania. Popularnością cieszyli się również kandydaci ze specjalizacją IT - Administracja (15%) oraz Inżynieria (15%), a także spece od finansów i ekonomii (12%) oraz sprzedaży (12%).

Rekruterzy zwracają również uwagę na wiek kandydatów. Na oferty pracy mogły przede wszystkim liczyć osoby w wieku od 27 do 35 lat (54%). O połowę mniej ofert (26%) skierowanych było do kandydatów pomiędzy 36 a 45 rokiem życia, a co dziesiąta do pracowników w wieku od 23 do 26 lat.

Łącznie rekruterzy skontaktowali się bezpośrednio ze 110 782 osami w powyższych przedziałach wiekowych. Dane GoldenLine wyraźnie wskazują, że firmom zależy przede wszystkim na specjalistach, ale coraz częściej Dane te pokazują, że rekruterom najbardziej zależy na specjalistach. Coraz częściej jednak kontaktują się z osobami będącymi na początku swojej kariery zawodowej i mającymi za sobą dopiero pierwsze doświadczenie zawodowe. Wiadomość od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (23%), śląskim (13%), dolnośląskim (13%), małopolskim (11%) oraz wielkopolskim (10%). Informacje te wskazują, że najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, jak Warszawa, Katowice, Wrocław, Kraków czy Poznań.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych - czego szukali rekruterzy?


Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość języka SQL (10%), JavaScript (10%), a także znajomość programu AutoCad (10%). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów pojawiają się najczęściej takie kompetencje, jak: Project Management, zarządzanie zespołem czy negocjacje.

Rekruterzy przywiązywali również wagę do poziomu znajomości języka obcego. Wśród 121 420 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 78% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym.

fot. mat. prasowe

Kogo szukali rekruterzy?

Widać wyraźny popyt na programistów i sprzedawców.


Kogo szukali rekruterzy za pomocą ogłoszeń o pracę?


Jak wynika z analiz GoldenLine, w pierwszym kwartale 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 63 702 ogłoszenia. Większość ogłoszeń została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo małopolskie (15%), dolnośląskie (14%), mazowieckie (13%), śląskie (11%) oraz wielkopolskie (10%).

W największej liczbie ofert pracy mogły wybierać osoby pracujące w obszarze Sprzedaż, dedykowanych im było 28% ze wszystkich opublikowanych ofert pracy. Na kolejnych miejscach znalazły się: Księgowość/Audyt/Podatki (10%), Produkcja (10%), Finanse/Ekonomia (10%) oraz Informatyka/Programowanie (9%).

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.