eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Znasz język obcy? Bezrobocie grozi ci o wiele mniej

Znasz język obcy? Bezrobocie grozi ci o wiele mniej

2015-08-18 11:58

Znasz język obcy? Bezrobocie grozi ci o wiele mniej

Znajomość języków ułatwia życie © bluedesign - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bez języków ani rusz, a na pewno dużo trudniej. Tak w skrócie można byłoby podsumować wyniki sondażu zrealizowanego przez Pracuj.pl, z którego wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku wymóg znajomości języka obcego znalazł się aż w połowie wszystkich ogłoszeń o pracę. Oczywiście najbardziej pożądany jest język angielski, ale pracodawcy poszukują również osób ze znajomością języka niemieckiego (9% ogłoszeń o pracę) i francuskiego (3%).

Przeczytaj także: Znajomość języków zwiększa szanse na rynku pracy

Kto musi władać angielskim?


Jeżeli przyjrzymy się ogłoszeniom pojawiającym się na portalu Pracuj.pl, to okaże się, że pracodawcy najczęściej oczekują znajomości języka od:
  • specjalistów IT (taki wymóg zawiera ponad 3/4 ogłoszeń wygenerowanych przez sektor IT),
  • specjalistów ds. finansów (ponad 69% ofert pracy),
  • specjalistów ds. administracji biurowej (ponad 66% ogłoszeń) oraz
  • specjalistów ds. marketingu (ponad 66% ofert pracy).

Wśród osób specjalizujących się w IT najczęściej język angielski wymagany jest od specjalistów odpowiedzialnych za administrowanie systemami oraz od programistów.

Dla specjalistów związanych z finansami/ekonomią, najczęściej język angielski kluczowy jest w przypadku księgowych, specjalistów ds. analizy finansowej i biznesowej oraz ekspertów kontrolingu. Z kolei wśród specjalistów obsługi klienta najczęściej angielski potrzebny był w pracy ekspertom odpowiedzialnym za usługi profesjonalne.

Wśród ogłoszeń dla osób zajmujących się administracją biurową znajomości języka angielskiego oczekuje się od pracowników zajmujący się wsparciem administracyjnym, specjalistów odpowiedzialnych za wprowadzanie/ przetwarzanie danych czy osób na stanowiskach asystenckich. W marketingu najczęściej posługiwanie się językiem angielskim wymagane było od osób specjalizujących się w marketingu handlowym, zarządzaniu produktem czy zarządzaniu marką.

Dane portalu Pracuj.pl pokazują, że także inżynierowie nie powinni zapominać o nauce języków. Obecnie ogłoszenia, w których od tych specjalistów oczekuje się znajomości języka angielskiego, stanowią 54% wszystkich ofert pracy do nich skierowanych. Wśród inżynierów znajomości angielskiego wymaga się przede wszystkim od specjalistów ds. elektroniki/elektryki, ekspertów zajmujących się konstrukcjami/technologiami oraz monterów/serwisantów.

Niemiecki numerem dwa


Drugim, najczęściej pojawiającym się w ogłoszeniach o pracę językiem, jest język niemiecki. W pierwszym półroczu 2015 roku oferty zawierające wymóg znajomości tego języka stanowiły 9% wszystkich ogłoszeń. Obecnie największy procent ofert w których pojawia się język niemiecki, jako kryterium wskazane przez pracodawcę obserwuje się wśród ofert dla specjalistów ds. administracji (17% ofert dla tych specjalistów zawiera wymóg znajomości języka niemieckiego), inżynierów (15%), specjalistów ds. finansów/ekonomii (15%) oraz ekspertów ds. obsługi klienta (10%).

Wśród osób zajmujących się administracją język niemiecki jest najczęściej wymagany od specjalistów odpowiedzialnych za wsparcie administracyjne oraz od pracowników odpowiedzialnych za wprowadzanie/przetwarzanie danych. Wśród inżynierów najczęściej język niemiecki przydatny jest specjalistom ds. konstrukcji/technologii, monterom/serwisantom oraz inżynierom elektronikom/elektrykom. W przypadku specjalistów ds. finansów/ekonomii, 73% wszystkich ogłoszeń o pracę z językiem niemieckim, skierowane było do księgowych. Wśród specjalistów ds. obsługi klienta język niemiecki najczęściej był wymagany od osób specjalizujących się w usługach profesjonalnych oraz specjalistów inżynierii/techniki/produkcji.

Jakie jeszcze języki obce pojawiły się w pierwszym półroczu 2015 r. w ogłoszeniach o pracę?


W pierwszym półroczu 2015 r. poszukiwano także osób ze znajomością języka francuskiego (3% wszystkich ogłoszeń zawierających wymóg znajomości języka) a także, ale już znacznie rzadziej, włoskiego, hiszpańskiego czy rosyjskiego (1% ofert pracy).

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Mariia / 2015-09-02 12:13:35

    Właśnie zmieniam pracę i dobrze wiedzieć czego można się spodziewać. Najbardziej boję się, że ktoś na rozmowie zada mi pytanie po angielsku. O ile dużo rozumiem o tyle jak słyszę pytanie to się zacinam. Z tego względu ćwiczę teraz z kursem Emila Krebsa i muszę powiedzieć, że jest już znacznie lepiej. Zastanawiam się teraz czy zacząć uczyć się tez niemieckiego. Na pewno nie zaszkodzi. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: