eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Boże Narodzenie równie ważne jak narodziny dziecka

Boże Narodzenie równie ważne jak narodziny dziecka

2017-01-17 10:36

Boże Narodzenie równie ważne jak narodziny dziecka

Wszyscy mocno przeżywamy narodziny dziecka © Herrndorff - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Święta Bożego Narodzenia to dla niektórych Polaków okazja tak ważna jak ślub, czy narodziny dziecka - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Lindorff SA. Raport "Ważne wydarzenia w życiu Polaków" pokazuje, które zdarzenia są przez nas traktowane priorytetowo i skąd bierzemy pieniądze na sfinansowanie związanych z nimi wydatków.

Narodziny dziecka, święta i ślub


Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że wydarzenie zdecydowanie największej wagi są narodziny dziecka. Tę odpowiedź wskazało 7 na 10 ankietowanych (71%). Nieco zaskakujące jest jednak to, że na równi z wydarzeniem, które przydarza nam się średnio raz lub dwa razy w życiu traktujemy coroczne Boże Narodzenie (68% wskazań).

W następnej kolejności Polacy wymienili ślub i wesele (swoje lub bliskiej osoby), które zyskały 65% wskazań. Połowa ankietowanych wymieniła 18. urodziny dziecka i pierwszą komunię oraz Wielkanoc. W 43% odpowiedzi pojawił się chrzest. W tyle pozostały takie wydarzenia jak kupno mieszkania (37%), własne okrągłe urodziny (28%) czy zakup nowego auta (17%).

Z powyższego wynika zatem, że dla Polaków wyjątkowo ważne są święta religijne, w szczególności te, które związane są z ich dziećmi. Nierzadko traktujemy je na równie z wydarzeniami prywatnymi. Na dalszy plan schodzą wydarzenia związane z decyzjami zakupowymi (np. nowy samochód czy mieszkanie). Zaskoczeniem może wydawać się niezwykle wysoka pozycja świąt Bożego Narodzenia. Ze wskazań Polaków wynika, że coroczne święto bywa dla nich bardziej istotne niż decyzja o zawarciu małżeństwa.

fot. mat. prasowe

Które wydarzenia Polacy uważają za wyjątkowo ważne?

Dla 7 na 10 badanych najważniejszym wydarzeniem w życiu są narodziny dziecka.


Kobiece emocje?


Powyższe odpowiedzi stanowią wynik wskazań całej grupy badanych. Jak wygląda statystyka, jeśli podzielimy ankietowanych ze względu na płeć? Większość z wymienionych odpowiedzi była zdominowana przez wybory kobiet – to dla nich zdecydowana większość wspomnianych wyżej wydarzeń jest istotniejsza. Jedynym wyjątkiem jest kupno nowego samochodu, bo tę odpowiedź jako jedyną mężczyźni wybierali częściej niż kobiety (20% mężczyzn, 12% kobiety).

Najczęściej wskazywana przez kobiety odpowiedź pokryła się z wynikiem ogólnym – to narodziny dziecka (77%), na drugim miejscu znalazł się ślub i wesele – swoje lub bliskiej osoby (75%). Na trzecim miejscu uplasowało się Boże Narodzenie, na czwartym ex aequo komunia lub osiemnastka dziecka.

Najliczniej typowaną przez mężczyzn odpowiedzią okazały się święta Bożego Narodzenia (67%), a dopiero za nimi narodziny dziecka (66%). Ostatnie miejsce na podium zajęły ślub i wesele z 56% odpowiedzi. Czwarte miejsce w hierarchii mężczyzn nie jest związane z potomstwem, jak w przypadku kobiet. Nad ważność urodzin, chrzcin i komunii dzieci męska część populacji przedkłada Wielkanoc.
Największe różnice między wskazaniami kobiet i mężczyzn można zaobserwować przy odpowiedziach „ślub i wesele” – różnica 19 punktów procentowych oraz „chrzest dziecka” – różnica 17 punktów procentowych.

Czy mamy pieniądze na najważniejsze wydarzenia?


Na najważniejsze dla Polaków wydarzenie, czyli narodziny dziecka, ankietowani planują budżet w bardzo stałym przedziale. Na wyprawkę dla noworodka 72% badanych nie przeznacza więcej niż 4 tys. zł, w tym aż 47% wszystkich respondentów wydaje mniej niż 2 tys. zł.

Nieco inaczej klaruje się sytuacja przy drugim najważniejszym wydarzeniu, czyli świętach Bożego Narodzenia. Ankietowani zostali zapytani, jaką rekordową sumę zdarzyło im się wydać na ten cel i najwięcej badanych, bo 23% procent, zadeklarowało kwotę w przedziale 500-699 zł. Niewiele mniej osób, bo 19%, zadeklarowało sumę nieznacznie mniejszą, od 300 do 499 zł. Kwotę poniżej 300 zł wydaje na świąteczne potrawy i prezenty tylko 13% respondentów. Od 700 do niespełna tysiąca złotych – to wydatki 15% pytanych. Natomiast co dziesiąty ankietowany może pozwolić sobie na wydatki rzędu 1000-1499 zł. Odpowiedzi wskazujące na droższą konsumpcję łącznie oscylowały w granicach 10%. Ponadto 2% ankietowanych stwierdziło, że nic nie wydało na święta Bożego Narodzenia, a 8% nie potrafiło udzielić klarownej odpowiedzi.

fot. mat. prasowe

Które wydarzenia Polacy uważają za wyjątkowo ważne? wg płci

Wagę świąt Bożego Narodzenia w równym stopniu doceniają zarówno panowie, jak i panie.

Ankietowani zostali również zapytani, skąd biorą fundusze na świąteczne wydatki. Odpowiedzi wyklarowały dwa dominujące wybory: finansowanie świąt z wynagrodzenia (59% odpowiedzi) oraz z oszczędności (54%). Tylko 3% ankietowanych przyznało, iż do tego celu wykorzystuje pożyczkę gotówkową. Napawa to optymizmem co do racjonalnych i oszczędnych zachowań Polaków. Z drugiej strony firmy zarządzające wierzytelnościami, takie jak Lindorff SA, odnotowują w kilku ostatnich latach wzrosty liczby przeterminowanych pożyczek w styczniu kolejnego roku. Są to zaledwie kilkuprocentowe wzrosty liczby pożyczek, jednak pozwalają przypuszczać, że mogą być wynikiem przeterminowanych pożyczek zaciąganych na święta w listopadzie i grudniu.

Na pytanie, czy kiedykolwiek zadłużyłeś/zadłużyłaś się na rzecz Świąt, zdecydowana większość, bo 78% procent ankietowanych, zadeklarowała, że nigdy nie skorzystała z tego rozwiązania. 8% badanych przyznało, że kiedyś skorzystali z pożyczki, jednak zaciągnięta kwota nie przekroczyła 1 tys. zł. 4% respondentów wyjawiło, że zdarzyło im się zadłużyć na sumę z przedziału 1000-1999 zł. Na pożyczenie wyższej kwoty, zbliżającej się do granicy 4 tys. zł, zdecydowało się jedynie 3% ankietowanych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: