eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co jemy na śniadanie?

Co jemy na śniadanie?

2016-09-28 13:01

Co jemy na śniadanie?

Najpopularniejsze na śniadania są tradycyjne kanapki © M.studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czy Polacy jadają śniadania, czy też z nich rezygnują? Czy ich poranny posiłek jest zdrowy? Czy jemy niedługo po przebudzeniu, czy zwlekamy z tym nieco dłużej? Co pijemy rano? Stawiającą na nogi kawę, czy może raczej herbatę? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwał ARC Rynek i Opinia. Oto wyniki przeprowadzonego sondażu.

Przeczytaj także: Zdrowie Polaków: popularne multiwitaminy

Badanie dowodzi, że zdecydowana większość Polaków (81%) jest przekonana, że ich śniadania są zdrowe. Jedynie co dziewiąty badany uważa, że poranny posiłek raczej nie służy jego zdrowiu.

W dni powszednie niemal połowa Polaków (48%) spożywa śniadania między 6:00 a 8:00 rano, a co trzeci badany (34%) znajduje na to czas pomiędzy 8:00 a 10:00. Co dziesiąta osoba pierwszy posiłek w ciągu dnia roboczego spożywa dopiero po godzinie 10:00, co dwunasty natomiast (8%) przed 6:00 rano.

Z kolei w weekend śniadania spożywamy później. Największy odsetek badanych (60%) deklaruje, że śniadanie spożywa pomiędzy 8:00 a 10:00. W weekend także dwukrotnie więcej respondentów (20%) w porównaniu do dni roboczych spożywa śniadanie po godzinie 10:00. Przed 8:00 rano śniadanie w weekend je co 5 badany (20%).

Co trzeci badany (34%) do śniadania pije kawę. Polacy bardzo rzadko piją do śniadania mleko czy kakao.

Najpopularniejsze na śniadania są tradycyjne kanapki. Polacy wybierają pieczywo, wędliny, sery. Co czwarty Polak spożywa płatki śniadaniowe / musli.

Co ciekawe mężczyźni częściej niż kobiety na śniadanie spożywają ser (39% mężczyzn vs 31% kobiet), konserwy mięsne i rybne (odpowiednio 5% vs 1%) oraz ryby (3% vs 1%). Kobiety natomiast częściej niż mężczyźni na śniadanie jedzą płatki śniadaniowe / musli (30% kobiet vs 17% mężczyzn), produkty nabiałowe takie jak jogurty, kefiry (23% vs 13%), oraz owoce (odpowiednio 9% kobiet i 5% mężczyzn).

fot. mat. prasowe

O której godzinie je Pan/i śniadanie?

Polacy najczęściej zabierają się za śniadanie w godzinach 8.00-10.00.


Dla ponad połowy badanych (54%) przygotowanie śniadania zajmuje od 5 do 10 minut. Mniej czasu na przygotowanie potrzebuje 22% respondentów. Co piąty respondent (19%) poświęca codziennie od 10 do 20 minut na przyrządzenie śniadania, a 3% przygotowanie zajmuje ponad 20 minut.

Zdecydowana większość badanych (82%) je śniadanie w domu, przed wyjściem do pracy lub szkoły. W pracy lub szkole śniadanie spożywa 15% respondentów. Mężczyźni częściej niż kobiety pierwszy posiłek spożywają w pracy lub szkole (17% mężczyzn vs 13% kobiet), natomiast kobiety częściej niż mężczyźni jedzą śniadanie przed wyjściem z domu (86% kobiet vs 79% mężczyzn).

fot. mat. prasowe

Co pije Pani/i do śniadania?

Najbardziej popularnym napojem do śniadania jest herbata.


Zdecydowana większość badanych (81%) uważa swoje śniadania za zdrowe, przy czym bardzo zdrowe śniadania deklaruje 17% respondentów, a raczej zdrowe 64%. Co dziesiąta osoba uważa, że je raczej niezdrowe śniadania, a 1% bardzo niezdrowe.
„Z naszego badania wynika, że Polacy są zwolennikami szybkich i tradycyjnych rozwiązań w przypadku śniadań. Kanapka z serem lub wędliną i czasami jakieś warzywo to najczęściej wybierana opcja śniadaniowa. Wśród młodych ludzi bardziej popularne są płatki śniadaniowe – spożywają je dwukrotnie częściej niż osoby ze starszych grup wiekowych. Osoby młode znacznie częściej niż te z najstarszej grupy wiekowej jako napój do śniadania wybierają wodę. Ciekawy wniosek dotyczy kawy – okazuje się, że jest ona znacznie rzadziej wybierana niż herbata – przynajmniej na początku dnia jako napój towarzyszący pierwszemu posiłkowi” – komentuje dr Paweł Jurowczyk, Senior Project Manager z ARC Rynek i Opinia.

fot. mat. prasowe

Jakie produkty spożywa Pan/i na śniadanie?

3/4 Polaków nie wyobraża sobie śniadania bez pieczywa.


Informacja o badaniu
Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia w dniach 4-10.08.2016, techniką CAWI na panelu internetowym epanel.pl. Próba N=901, mieszkańcy Polski w wieku 15 - 55 lat. Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania i regionu.

Przeczytaj także: Odchudzanie w Internecie Odchudzanie w Internecie

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Varna3 / 2016-09-28 16:39:52

    Ciekawe te zestawienie, choć w przypadku dzieci szkolnych i młodzieży to jest trochę inaczej, kawy mniej, choć u nas ja kawę a mąż z dziećmi kubek gorącego mix fix cao rano piją. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: