eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Aplikacje mobilne piętą achillesową ubezpieczeń

Aplikacje mobilne piętą achillesową ubezpieczeń

2016-07-04 13:37

Przeczytaj także: Jak insurtech wpływa na rozwój firm ubezpieczeniowych?


Aplikacje mobilne postrzegane są jako gadżet istotny jedynie dla konsumenta i przy wysokich kosztach transformacji firmom trudno biznesowo uzasadnić ich wprowadzenie. Sytuacja się zmienia, gdy odkrywamy, iż aplikacje mobilne umożliwiają zasadniczą zmianę działania firmy i otwierają nowe możliwości. Aplikacje mobilne w obecnej formie to historia ostatnich 8 lat, a już dzisiaj smartfon jest urządzeniem, z którym wielu z nas nie rozstaje się przez całą dobę. Wszystko jest tak nowe i zmienia się tak szybko, że często nie ma wzorców zastosowania aplikacji mobilnych w wybranych obszarach. Sukces możliwy jest głównie dla tych, którzy nie boją się zmiany, a ciekawość prowadzi ich do poznawania nowych możliwości i kreowania nowych rozwiązań – mówi Piotr Kondratowicz, starszy menedżer w dziale usług doradczych dla sektora usług finansowych w KPMG w Polsce – i dodaje – Pomimo tego, iż branża ubezpieczeń jest uważana za wolniej wprowadzającą nowinki technologiczne, nawet ubezpieczyciele w Polsce wprowadzili pierwsze rozwiązania aplikacji mobilnych, które wyznaczają kierunek zmian. Na świecie znane są już przykłady start-upów ubezpieczeniowych, które opierają swoją działalność na kontakcie z klientem jedynie przez aplikacje mobilną, a inne stworzyły produkty ubezpieczeniowe, których nie mogłyby oferować bez aplikacji mobilnych na smartfonach.

Obserwacja rozwoju aplikacji mobilnych na różnych rynkach prowadzi do wniosku, iż zastosowanie tych rozwiązań do poprawy działania firm w danej branży jest procesem ewolucyjnym. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że postęp technologiczny w ostatnim czasie otworzył przed biznesem zupełnie nowe możliwości, firmy natomiast są złożonymi ekosystemami kompetencji ludzi i procesów, których nie można szybko przekonać do dużej zmiany i nieoczywistych początkowo korzyści.

Rośnie liczba konsumentów cyfrowych w Polsce


Polacy jako nacja szybko adaptują nowe rozwiązania. W ostatnich kilku latach byliśmy świadkami masowego przejścia konsumentów z telefonów klasycznych na smartfony. W 2015 roku ze smartfonów korzystało już 59% Polaków, a 46% z internetu w planie taryfowym. Od 2011 roku sytuacja uległa radykalnej zmianie, kiedy to ze smartfonów korzystało zaledwie 12% konsumentów, a 8,3% z internetu w planie taryfowym.

fot. mat. prasowe

Odsetek Polaków korzystających ze smartfonów oraz internetu mobilnego

W 2015 roku ze smartfonów korzystało już 59% Polaków.


Także w Polsce cyfrowi konsumenci stali się już dominującym segmentem klientów – aż 47% użytkowników smartfonów korzystało z bankowości mobilnej na początku 2016 roku. Usługodawcy ze wszystkich branż muszą dostosować procesy marketingu, sprzedaży i obsługi do oczekiwań konsumentów cyfrowych. Cyfrowi Polacy szybko adaptują wygodne rozwiązania i w ten sposób budują oczekiwania, jak powinna wyglądać dobra obsługa w każdej z branż. Z tego względu sektor ubezpieczeniowy powinien zwrócić zdecydowanie większą uwagę na cyfryzację i rozważyć oferowanie rozwiązań umożliwiających klientom efektywne procesy obsługowe w kanałach cyfrowych – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

O RAPORCIE:
Raport KPMG w Polsce pt. „Ubezpieczenia w zasięgu ręki – czy aplikacje mobilne otworzą nowe możliwości przed ubezpieczycielami w Polsce?” zawiera porównanie stanu rozwoju aplikacji mobilnych oferowanych przez ubezpieczycieli w Polsce z wybranymi rynkami zagranicznymi. Badaniem objęto 49 majątkowych zakładów ubezpieczeń oraz oddziałów działających w Polsce oraz 10 największych ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenia komunikacyjne w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Czechach. Badanie zostało zrealizowane od kwietnia do maja 2016 r.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: