eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Antropologia cyfrowa, czyli nowe technologie zorientowane na człowieka

Antropologia cyfrowa, czyli nowe technologie zorientowane na człowieka

2023-02-22 09:10

Antropologia cyfrowa, czyli nowe technologie zorientowane na człowieka

Aplikacje bankowe stały się niezwykle popularne © pixabay.com

Antropologia cyfrowa to badanie relacji pomiędzy człowiekiem a technologiami cyfrowymi. Skupia się przede wszystkim na badaniu sposobu, w jaki ludzie korzystają z mediów cyfrowych i rozumieją technologię w życiu codziennym. Istotny jest jednak kontekst konkretnej grupy społecznej. Chłopiec z kraju afrykańskiego może mieć zupełnie inne doświadczenia niż kobieta z USA, jednakże istnieją pewne aspekty, które są uniwersalne.

Przeczytaj także: Co będą mogły aplikacje bankowe?

Antropologia cyfrowa a projektowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych


Antropologiczne badanie relacji pomiędzy człowiekiem a nowoczesnymi technologiami ma coraz większe znaczenie w zakresie programowania oraz tworzenia aplikacji. Trendy takie jak projektowanie zorientowane na bieżące potrzeby konkretnej grupy docelowej stały się niezwykle istotne i zdobyły wielką popularność.

Znakomitym przykładem rozwiązań będących odpowiedzią na potrzeby współczesnego konsumenta mogą być mobilne aplikacje bankowe. Zapewniają one szybki dostęp do środków na koncie, a także znacząco ułatwiają wykonywanie przelewów oraz płatności za pomocą BLIK. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez używania aplikacji bankowej. Wiele osób żyjących w obrębie naszego kręgu kulturowego zdecydowanie docenia intuicyjne rozwiązania, które pomagają zaoszczędzić czas.

Ogromną popularność w ostatnich latach zdobyły również aplikacje oferujące konkretne usługi. Te, które oferują płatne przejazdy zapewniły konsumentom duży komfort użytkowania oraz konkurencyjne ceny, w porównaniu do firm taksówkarskich. Teraz jadąc na ważne spotkanie biznesowe lub wracając ze spotkania z przyjaciółmi, możemy zamówić dowolny przejazd za pomocą jednego kliknięcia.

fot. pixabay.com

Aplikacje bankowe stały się niezwykle popularne

Znakomitym przykładem rozwiązań będących odpowiedzią na potrzeby współczesnego konsumenta mogą być mobilne aplikacje bankowe. Zapewniają one szybki dostęp do środków na koncie, a także znacząco ułatwiają wykonywanie przelewów oraz płatności za pomocą BLIK.


Kolejny przykład to aplikacje sklepów odzieżowych lub te, które ułatwiają zamawianie jedzenia z restauracji. Coraz mniej osób ma czas, by robić zakupy stacjonarne w galeriach handlowych lub samodzielnie gotować. Wszystko, co w prosty sposób pozwala na zamówienie konkretnej usługi okazuje się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i znakomitym udogodnieniem dla zabieganego mieszkańca Europy.

Wygląda na to, że im bardziej zaawansowana i wyspecjalizowana jest technologia, z którą obcujemy, tym bardziej twórcy mogą dobrze ją spersonalizować i zoptymalizować produkcję.

W tym kontekście różnorodność przestaje być jakąkolwiek przeszkodą. Staje się wręcz ułatwieniem i dużą szansą rynkową. Współczesny konsument okazuje się bardzo otwarty na korzystanie z różnych aplikacji czy programów, chętnie uczy się poruszania w takich systemach i nie sprawia mu to większego problemu.

Antropologia cyfrowa w biznesie


Tworzenie technologii zorientowanej na człowieka to bardzo popularna koncepcja. Wdrażanie tego pomysłu w świat biznesu okazuje się wielką szansą zarówno dla twórców oprogramowania, jak i osób, które chcą usprawnić prowadzenie firmy.

Istnieją jednak pewne przeszkody. Twórcy spersonalizowanych aplikacji biznesowych wciąż trzymają się jednej grupy docelowej, którą zazwyczaj są zamożni lub średnio zamożni biali mężczyźni, żyjący w zachodniej Europie lub krajach anglosaskich. Zorientowanie na inne kręgi kulturowe wydaje się trudne i niezwykle ryzykowne.

Jednakże zamykanie się wyłącznie na ten rynek i brak odpowiedzi na potrzeby tysięcy innych przedsiębiorców, którzy codziennie korzystają z internetu to zamykanie sobie wielu drzwi i utrata potencjalnej szansy na wielki sukces.

Wielu Europejczyków i Amerykanów ze zdziwieniem odkrywa, że ludzie żyjący w biednych, często autorytarnych krajach korzystają z internetu z podobnych powodów, co oni – dla rozrywki, spotkań towarzyskich czy z potrzeby zdobycia wiedzy i rozwoju osobistego.

Jednakże, społeczeństwa zachodnie przyzwyczajone są do tego, że to one dyktują światowe trendy i projektują najlepsze rozwiązania, takie jak wspomniane wyżej aplikacje bankowe, usługowe, medyczne bądź edukacyjne. Być może odpowiednie przygotowanie i dokładne zbadanie innych grup docelowych mogłoby przynieść twórcom duży rozgłos i korzyści finansowe.

Przyjazny internet i aplikacje


Przyszłość aplikacji i internetu może wyglądać nieco inaczej, niż ludzie mogli sobie to wyobrażać dwadzieścia lat temu. W dzisiejszych czasach istnieje wiele zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa, cenzury czy manipulacji. Być może warto na nowo przemyśleć funkcjonalność tego medium i skupić się na tworzeniu cyfrowej przestrzeni, która jest inkluzywna, bezpieczna, radosna i przyjazna dla każdego.

Pewne potrzeby, takie jak rozrywka, odpoczynek, edukacja lub korzystanie z usług, które poprawiają jakość życia, pozostają uniwersalne dla każdego kręgu kulturowego. Każdy z nas, niezależnie od miejsca urodzenia, dąży do wolności, samorealizacji i pogłębiania więzi z innymi ludźmi, a nasze cyfrowe zachowania odzwierciedlają te potrzeby. I to właśnie do tworzenia udogodnień, które pomagają je realizować, powinniśmy dążyć, mając na uwadze różne grupy docelowe. Podobnie wygląda to z biznesem - wiemy, że każdemu przedsiębiorcy zależy na pozyskiwaniu i utrzymywaniu klientów, zwiększeniu wskaźniku sprzedaży usług i produktów czy rozwoju firmy, niezależnie od jej wielkości.

Zawsze warto jednak zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń, które mogą się pojawić przy tworzeniu koncepcji takich programów lub aplikacji. W każdym kraju są inne przepisy, które mogą wpłynąć na to, w jaki sposób korzystamy z internetu i do czego jest nam potrzebny.

Kreatywne projektowanie technologii z antropologicznego punktu widzenia


Jeśli tworzysz nowe technologie, powinieneś być dobrze zaznajomiony z kontekstem kulturowym i politycznym regionu, dla którego projektujesz. Dokładne przeanalizowanie grupy docelowej to podstawa sukcesu.

Warto szukać lokalnych partnerów oraz różnych zespołów, które mogą przybliżyć Ci zachowania charakterystyczne dla danego regionu i pomogą zoptymalizować je pod kątem technologii informacyjnych.

Kolejnymi kryteriami, które należy wziąć pod uwagę są prostota UI (interfejsu użytkownika), aspekt finansowy i cyberbezpieczeństwo. Tutaj liczy się nie tylko odpowiedź na konkretne potrzeby czy estetyka danej aplikacji – jeśli będzie ona niewygodna w użytkowaniu, nieopłacalna czy źle zabezpieczona, może nie przetrwać bez względu na to, jak pięknie wygląda i jak bardzo dany pomysł trafia w obecne potrzeby użytkowników.

Joanna Baar
Managing Director

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: