eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Eksport do krajów wschodzących? Oto 8 perspektywicznych rynków

Eksport do krajów wschodzących? Oto 8 perspektywicznych rynków

2016-02-15 11:26

Eksport do krajów wschodzących? Oto 8 perspektywicznych rynków

Eksport do krajów wschodzących? © weerasak - Fotolia.com

Eksport do krajów wschodzących? Czemu nie. Decyzję o rozpoczęciu współpracy z którymś z tych rynków, warto jednak poprzedzić gruntowną analizą. Pomóc może w tym analiza Atradius, w której przedstawiono 8 najbardziej perspektywicznych rynków wschodzących.

Przeczytaj także: Jakie znaczenie ma dla Polski wymiana handlowa z Niemcami?

Wśród tegorocznych faworytów firma Atradius wymienia: Indie, Wietnam, Bangladesz, Filipiny, Tanzanię, Kenię, Peru oraz Kolumbię. Zdaniem ekspertów kraje te czekają nie tylko optymistyczne perspektywy w zakresie wzrostu gospodarczego (od 2,7 proc. w Kolumbii po 7,5 proc. w Indiach, ale również oferują one nowe możliwości także dla polskich przedsiębiorców. Kołem zamachowym rozwoju tych państw jest stabilna sytuacja polityczna i makroekonomiczna, jak również pikujące ceny surowców (np. ropa i metale). Korzystają one również na rosnących inwestycjach oraz przyroście klasy średniej, która napędza popyt wewnętrzny.

Branże o największym potencjale na rynkach wschodzących w 2016 r.:


Branża handlowa, elektronika i dobra konsumpcyjne


Bangladesz, Indie i Wietnam oferują eksporterom nowe możliwości w segmencie elektronicznym i dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku w wyniku rosnących dochodów rozporządzalnych konsumentów, urbanizacji i coraz lepszej jakości życia. Według szacunków firmy Atradius, rynek handlowy w Indiach do 2020 r. zwiększy się dwukrotnie.

Z kolei w Wietnamie konsumenci preferują zagraniczne marki, postrzegane jako lepsze pod względem jakości produktów i standardów higienicznych.

Eksperci firmy Atradius przewidują, że w perspektywie kolejnych 5 lat dla zagranicznych eksporterów najatrakcyjniejszym rynkiem handlowym w Ameryce Łacińskiej będzie Kolumbia, do czego przyczyni się rosnąca konsumpcja prywatna. Tymczasem sektor technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) ma przed sobą bardzo korzystne perspektywy w Peru, gdzie tylko 30 proc. mieszkańców ma dostęp do Internetu.

fot. weerasak - Fotolia.com

Eksport do krajów wschodzących?

8 najbardziej perspektywicznych rynków wschodzących to: Indie, Wietnam, Bangladesz, Filipiny, Tanzania, Kenia, Peru oraz Kolumbia.


Przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych


Eksporterzy z tej branży powinni zwrócić szczególną uwagę na Indie, gdzie spodziewany jest silny popyt na import tworzyw sztucznych i produktów chemicznych. Przyczynią się do niego przede wszystkim wzrost aktywności przemysłowej oraz coraz to lepsze perspektywy dla segmentu użytkownika końcowego.

Branża budowlana


Firmy budowlane mają szanse zaistnieć na rynkach w Kenii i Tanzanii, gdzie spodziewany jest intensywny rozwój infrastruktury, w tym budowa nowych portach. Również sektor budowlany w Peru jest na ścieżce wzrostowej, napędzany inwestycjami peruwiańskiego rządu.

Maszyneria i dobra kapitałowe


Rozwój gospodarczy i zwiększone wydatki infrastrukturalne w Indiach, Wietnamie, Kenii i Tanzanii oferują nowe możliwości firmom z branży maszynerii i dóbr kapitałowych. Niemniej, w przypadku Kenii i Tanzanii trzeba liczyć się z dużą konkurencją ze strony firm azjatyckich.

Branża farmaceutyczna i urządzeń medycznych


W ocenie analityków firmy Atradius, wietnamski rynek farmaceutyczny oferuje perspektywy wzrostu, ponieważ lokalny rząd dąży do poprawy systemu ochrony zdrowia. Według ekspertów, popyt na urządzenia medyczne i usługi zdrowotne w Wietnamie jest duży i wciąż niewyczerpany.
- Rynki wschodzące mają duży potencjał do dalszego rozwoju, na czym mogą skorzystać polskie firmy. Należy jednak pamiętać, że ekspansja zagraniczna powinna zostać poprzedzona dogłębną analizą rynku i lokalnych regulacji. Warto też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie transakcji na wypadek braku zapłaty przez kontrahenta i powierzyć zarządzanie należnościami specjalistycznej firmie ubezpieczeniowej o międzynarodowym zasięgu, która pomoże również utrzymać dobre relacje klienta z dostawcami. – podsumowuje Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: