eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Hejting w sieci: Internauci chcieliby z nim walczyć

Hejting w sieci: Internauci chcieliby z nim walczyć

2015-08-05 00:20

Hejting w sieci: Internauci chcieliby z nim walczyć

Internauci mówią "stop" hejtingowi © kikkerdirk - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z nienawiścią w Internecie spotkało się 53,4 proc. Internautów. Wśród osób zostawiających obraźliwe komentarze pod adresem innych ludzi przeważają mężczyźni, z kolei ofiarami są najczęściej młode osoby ze wsi, małych i średnich miast. Popularne jest także anonimowe obrażanie osób publicznych. Respondenci są zgodni co do tego, że z hejtem należy walczyć – uważa tak 70 proc. ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez SW Research.
Ponad połowa Internautów przynajmniej raz spotkała się z hejtem w internecie – najczęściej poprzez przeczytanie czyichś komentarzy obrażających inne osoby (87 proc.). Co czwarty badany padł ofiarą hejtera, a samemu w obraźliwy sposób krytykuje inne osoby 11,3 proc. Internautów. Według odpowiedzi badanych, hejtingu częściej doświadczają mężczyźni, oni również częściej deklarują, że sami krytykują w sieci ludzi lub wydarzenia (13,6 proc.). Ofiary hejterów to głównie młodzi ludzie (do 24 lat), mieszkańcy wsi, małych i średnich miast. Rzadziej niż co trzeci Internauta (29,2 proc.) nigdy nie spotkał się z hejtem.

Czym jest hejt?


Słowo „hejt” najczęściej Internautom kojarzy się z działaniami mającymi skrzywdzić lub ośmieszyć inne osoby (51,1 proc.) oraz z umieszczaniem obraźliwych wpisów, zdjęć bądź nagrań wideo celem przedstawienia innych ludzi i wydarzeń w złośliwy sposób (47,6 proc.). Hejtem dla Internautów jest także złośliwe przedstawianie innych osób lub wydarzeń (47,4 proc.), szerzenie języka nienawiści (42,8 proc.) oraz psychiczne wyżywanie się na innych (42,7 proc.). Częściej niż co trzeci Internauta za hejt uważa pisanie nieprawdy na forach i portalach internetowych. Co czwarta badana osoba uważa, że hejt w internecie to sztucznie stworzony problem.

Jak scharakteryzować hejtera? Ponad 50 proc. badanych uważa, że jest to osoba, przez którą przemawia zawiść – sądzą tak przede wszystkim kobiety, osoby do 24 roku życia oraz ludzie z wykształceniem wyższym. Hejter cechuje się również zazdrością (45 proc.) i poczuciem odrzucenia (29,9 proc. ).Internauci zauważają także, że wypowiedź hejtera, żeby przyniosła cel – jakim jest przykrość – wcale nie musi być długa.

Pozytywne komentarze pod zdjęciami swoich znajomych pozostawia więcej niż co trzecia badana osoba. Najczęściej są to ludzie pomiędzy 24 a 35 rokiem życia, mieszkańcy średnich miast (od 200 do 500 tysięcy mieszkańców) oraz ci, których dochód przekracza 8 tysięcy złotych miesięcznie. Prawdopodobnie wynika to z tego, że są to osoby młode, które spełniają się zawodowo i prowadzą życie na wysokim poziomie. Do pozostawiania komentarzy negatywnych pod zdjęciami lub artykułami w sieci przyznaje się mniej niż co dziesiąta badana osoba. Największy odsetek pozostawienia anonimowych negatywnych komentarzy Internauci deklarują pod zdjęciami osób publicznych, na przykład celebrytów. Anonimowo pozytywnie także najczęściej komentujemy osoby publiczne.

fot. mat. prasowe

Komentarze zostawiane przez Internautów

Najczęściej pozytywnie komentujemy posty znajomych, z kolei negatywnie - osoby publiczne


Popularyzacja negatywnego zjawiska, jakim jest fala nienawiści w Internecie, przybrała na sile po samobójstwie nastolatka spod Płońska, który w liście pożegnalnym napisał, że kończy swoje życie, ponieważ koledzy ze szkoły go szykanują. O tym wydarzeniu słyszało 82,7% ankietowanych, częściej kobiety (83 proc.) z dużych i średnich miast. Śmierć blogerki modowej oraz wypadek syna prezentera również nie przeszły bez echa i fali hejtu w sieci – o pierwszym z wydarzeń słyszało 50,5 proc. Internautów, o drugim – 65 proc. Pomimo wielu próśb osób publicznych o zaniechanie hejtowania ostatnich, tragicznych wydarzeń – istnieje grupa użytkowników Internetu, którzy umawiają się na konkretnych forach i w sposób celowy obrażają osoby, które poniosły śmierć.

fot. mat. prasowe

Hejting w sieci

Aż 70 proc. internautów uważa, że z hejtem należy walczyć


Walczmy z hejterami


Zdecydowana większość Internautów (70,1 proc.) uważa, że należy podjąć walkę z falą nienawiści w sieci. Częściej przekonane są o tym kobiety, osoby młode (do 24 roku życia) oraz te, które ukończyły 50 lat. Wśród osób, które uważają, że falę hejtu należy odgórnie zatrzymać, najczęściej wskazywanym rozwiązaniem jest usuwanie złośliwych komentarzy przez administratorów danego portalu (59,3 proc.). Kolejnym pomysłem Internautów jest blokowanie przez administratora adresu IP hejtera, możliwość zgłaszania postów jako hejtu (46,5 proc.) oraz karanie hejterów według kodeksu karnego (45,2 proc.). Niemal co trzeci Internauta uważa, że publikacja zdjęć hejterów pozytywnie wpłynie na zmniejszenie obraźliwych i krytycznych komentarzy w sieci.

Co dziesiąty respondent uważa, że nie powinno się walczyć z hejtem w Internecie – deklarują to przede wszystkim mężczyźni (13,4 proc.), mieszkańcy dużych miast (13,9 proc.), ludzie z wykształceniem przynajmniej podstawowym. Prawie 20 proc. wszystkich badanych osób nie ma zdania na temat walki z hejterami – są to mężczyźni, osoby między 35 a 49 rokiem życia, posiadające wykształcenie przynajmniej zasadnicze zawodowe (28,6 proc.), których zarobki nie przekraczają 7 tysięcy złotych.

Informacje o badaniu


Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 27-28.07.2015 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów w wieku 16-64 lat. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w wieku 16-64 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.