eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Hejt w internecie spotyka co 7. z nas. Hejtujemy też sami

Hejt w internecie spotyka co 7. z nas. Hejtujemy też sami

2021-09-28 10:28

Hejt w internecie spotyka co 7. z nas. Hejtujemy też sami

15% Polaków doświadczyło hejtu w Internecie © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Hejt w internecie to zjawisko niestety nam nieobce. Badanie zrealizowane dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna dowodzi, że hejtu na własnej skórze doświadczyło w ostatnim roku 15% Polaków. Okazuje się przy tym, że sami również nie stronimy od mowy nienawiści. I wprawdzie osób otwarcie przyznających się do hejtowania nie jest wiele, to i tak jest ich zbyt dużo.

Przeczytaj także: Polscy internauci i hejt

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Kto najczęściej spotyka się z hejtem w internecie?
  • Co leży u podłoża działań podejmowanych przez hejterów?
  • Jak duża jest grupa Polaków, którzy otwarcie przyznają się do hejtowania?


Prawie co siódmy dorosły Polak (15%) twierdzi, że osobiście doświadczył hejtu w Internecie, czyli obrażania, wyzywania, poniżania, wyśmiewania lub zniesławiania. Stosunkowo częściej są to mężczyźni (19%) niż kobiety (11%). Najwięcej osób, które doświadczyły hejtu w Internecie, jest w grupie wiekowej 18-24 lat – aż co czwarta osoba (24%), oraz w grupie wiekowej 35-44 lata – prawie co piąta osoba (18%).

fot. mat. prasowe

Czy w ciągu ostatniego roku osobiście doświadczyłeś hejtu w internecie

Prawie co siódmy dorosły Polak (15%) twierdzi, że osobiście doświadczył hejtu w Internecie.


Z kolei do hejtowania otwarcie przyznaje się zaledwie 4% badanych, co nie powinno dziwić, bo takie działania trudno traktować jako coś, czym warto się chwalić. Część osób może też nawet nie być świadoma, że to co pisze w Internecie, jest już hejtem. Więcej osób przyznających się do stosowania hejtu jest wśród mężczyzn (5%) niż kobiet (3%), a najwięcej w grupie wiekowej 25-34 lata (7%).

fot. mat. prasowe

Czy ty osobiście hejtowałeś kogoś w internecie w ciągu ostatniego roku?

Do hejtowania przyznaje się 4% Polaków.


Podłoża hejtu w internecie badani dopatrują się najczęściej w braku satysfakcji z własnego życia (37%), chęci zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu (33%), frustracji (32%) lub zazdrości (31%). Ale są też świadomi, że hejt może być wynikiem celowej aktywności opłaconych trolli lub botów (34%) i może być związany z walką polityczną (27%).

fot. mat. prasowe

Skąd bierze się hejt w internecie?

Za hejt odpowiada przede wszystkim brak satysfakcji z własnego życia.


Hejt w internecie jest bardzo groźnym zjawiskiem i powinien być piętnowany, ponieważ w jego konsekwencji cierpią ludzie oraz narastają jeszcze większe podziały społeczne. Osoby hejtujące myślą, że wypisują „tylko słowa” w Internecie, ale nie zdają sobie sprawy, że te słowa ranią i wyrządzają krzywdę danej osobie, a często i jej bliskim. Hejt może też zabić. Od kilku lat obserwujemy w Polsce wzrost liczby prób samobójczych. Niestety hejt jest jednym z czynników, które temu sprzyjają – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Ponad połowa Polaków (58%) jest zdania, że za rządów PiS jesteśmy dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanujemy, niż miało to miejsce za rządów PO-PSL i jest to aż o 10 punktów procentowych więcej niż jeszcze 2 lata temu, kiedy uważało tak 48% osób. Badanie pokazuje, jak bardzo pogłębia się polaryzacja społeczna i jak rosną podziały między Polakami.

Zaledwie 11% badanych twierdzi, że Polacy są dla siebie bardziej życzliwi i bardziej się szanują obecnie za rządów PiS, niż w przeszłości za rządów PO-PSL (spadek o 5 punktów procentowych w stosunku do września 2019 r.). 31% uważa, że Polacy są dla siebie tak samo życzliwi i tak samo się szanują niezależnie od tego, które ugrupowania sprawują władzę (również spadek o 5 punktów procentowych).

Zdecydowana większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (91%) oraz Polski 2050 Szymona Hołowni (77%) uważa, że obecnie za rządów PiS Polacy są dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanują, niż w przeszłości za rządów PO-PSL. Co ciekawe, tego zdania jest również co piąty wyborca Prawa i Sprawiedliwości (21%), jednak w tym elektoracie dominuje przekonanie (48%), że Polacy są dla siebie tak samo życzliwi i tak samo się szanują obecnie za rządów PiS, jak i w przeszłości za rządów PO-PSL.

fot. mat. prasowe

Z którym stwierdzeniem zgadzasz się najbardziej

Ponad połowa Polaków (58%) jest zdania, że za rządów PiS jesteśmy dla siebie mniej życzliwi.


Nota metodologiczna:
Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1050 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 17 – 20 września 2021 roku. Metoda: CAWI.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: