eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bez strony mobilnej znikniesz z Google

Bez strony mobilnej znikniesz z Google

2015-04-24 12:29

Bez strony mobilnej znikniesz z Google

Bez strony mobilnej znikniesz z Google © Minerva Studio - Fotolia.com

21 kwietnia 2015 Google zapowiedziało wprowadzenie zmiany w algorytmie wyszukiwania. Oznacza to, że w wynikach wyszukiwania będą promowane strony internetowe, które zostały przystosowane do przeglądania na urządzeniach mobilnych.
Według raportu mShopper przygotowanego przez agencję badawczą Mobile Institute z urządzeń mobilnych korzysta w Polsce prawie 70% internautów. Największą grupę osób korzystających ze smartfonów stanowią osoby między 25 a 34 rokiem życia (62%), z tabletów zaś najchętniej korzystają osoby pomiędzy 35 a 44 rokiem życia. Każda licząca się firma powinna mieć stronę z wersją mobilną, bo inaczej może być niewidoczna w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo użytkownicy postrzegają markę przez pryzmat jej strony internetowej. Jeśli witryna nie wyświetla się prawidłowo na urządzeniach mobilnych może to przełożyć się na postrzeganie takiej firmy, jako przestarzałej, staroświeckiej i firmy która jest daleko w tyle za konkurencją.

Zmiany w algorytmie wyszukiwania Google dotyczą stron wyszukiwanych na urządzeniach mobilnych. Z wyników wyszukiwania znikną strony bez wersji responsywnej i strony bez wersji mobilnej, niewyświetlające się poprawnie na urządzeniach i nieprzystosowane do urządzeń, na których są przeglądane.

Według danych StatCounter ruch mobilny w Polsce stanowi już znacznie ponad 20 proc. całego ruchu w Sieci i na pewno będzie wzrastał biorąc pod uwagę rosnącą popularność urządzeń mobilnych. Natomiast z badań TNS/Google 2014, Connected Consumer Study, aż 43 proc. Polaków do korzystania z Internetu używa co najmniej 2 urządzeń, a 12 proc. minimum 3. Wiadomo też, że użytkownicy smartfonów używają ich najczęściej do wyszukiwania informacji czy produktów, a zakupu dokonują za pomocą innego urządzenia.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Bez strony mobilnej znikniesz z Google

Z wyników wyszukiwania znikną strony bez wersji responsywnej i strony bez wersji mobilnej, niewyświetlające się poprawnie na urządzeniach i nieprzystosowane do urządzeń, na których są przeglądane.


Strona mobilna czy responsywna


Mobilna wersja strony jest odwzorowaniem tradycyjnej strony www, często z subdomeną "m" (nazwastrony.pl -> m.nazwastrony.pl). Układ strony dostosowany jest do ekranów urządzeń mobilnych. Strona mobilna jest mniej bogata w grafikę, może także mieć uproszczone funkcjonalności, w celu maksymalizowania szybkości działania strony i minimalizowania zużycia transferu danych.

Strona responsywna jest to strona, która dostosowuje swoją wielkość do rozdzielczości ekranu, na którym jest wyświetlana. W czasie jej wczytywania czy tez w momencie zmiany wielkości okna przeglądarki sprawdza aktualną rozdzielczość i dostosowuje się do niej poprzez dostosowanie układu strony oraz wyświetlenie grafik i innych elementów w odpowiednim rozmiarze.

Sprawdź czy Twoja strona nie zniknie z pierwszych stron wyszukiwarki Google


Jeśli nie jesteśmy pewni tego, jak dobrze strona jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach przenośnych, można to zweryfikować. Pod adresem https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ Google udostępniło narzędzie umożliwiające sprawdzenie czy dana strona internetowa odpowiada nowym wymaganiom wyszukiwarki. Należy jednak mieć na uwadze, że test pod podanym adresem sprawdza jedynie wpisany przez nas adres strony www, a nie całą witrynę internetową (np. artykuły czy kategorie).

Ponadto oprócz samego sprawdzenia tego czy strona posiada wersję mobilną warto zweryfikować czy wszystko na niej zrobione jest funkcjonalnie i użytecznie.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • Poprawcie tytuł rodem z Faktu

  Pyth0n / 2015-04-25 22:26:44

  Nie "Bez strony mobilnej znikniesz z Google" tylko "Jeżeli swoje strony masz bez wersji mobilnej, nie pojawią się ona w wyszukiwaniach robionych z urządzeń mobilnych". odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Babisz29 / 2017-09-14 14:26:37

  Owszem, dlatego trzeba szukać dobrej firmy która takie rzeczy sama wypunktuje i zaproponuje rozwiązania. Ja w ogóle ignorowałem temat dopóki nie połaziłem po kilku blogach z róznymi kreacjami i przy studium radia kolor tutaj http://netgraf.pl/blog dotarło do mnie, że naprawdę nie ejst to takie hop siup tylko trzeba najpierw poznać branże, specyfikę żeby stworzyć coś porządnego i wartego swojej ceny tak naprawdę. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Babisz29 / 2017-09-14 14:27:30

  Owszem, dlatego trzeba szukać dobrej firmy która takie rzeczy sama wypunktuje i zaproponuje rozwiązania. Ja w ogóle ignorowałem temat dopóki nie połaziłem po kilku blogach z róznymi kreacjami i przy studium radia kolor tutaj http://netgraf.pl/blog dotarło do mnie, że naprawdę nie ejst to takie hop siup tylko trzeba najpierw poznać branże, specyfikę żeby stworzyć coś porządnego i wartego swojej ceny tak naprawdę. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.