eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rekrutacja pracowników w co 4 firmie

Rekrutacja pracowników w co 4 firmie

2015-03-09 10:49

Rekrutacja pracowników w co 4 firmie

Co czwarta firma planuje rekrutacje w 2015 © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W minionym roku sytuacja na rynku pracy uległa zdecydowanej poprawie. W tym roku mamy doczekać się kontynuacji tego trendu. Z przygotowanego przez Work Service Barometru Rynku Pracy wynika, że zdecydowana większość pracodawców (81 proc.) zamierza utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia.

Przeczytaj także: Rynek pracy, czyli obawy przedsiębiorców i spokój pracowników?

Optymizmem napawać może również relacja liczby pracowników oczekujących podwyżki wynagrodzenia do liczby zatrudniających, którzy zamierzają spełnić te oczekiwania (56 proc. do 14 proc.) - to najlepszy wynik, jaki udało się osiągnąć w ciągu ostatnich trzech lat. W obliczu takich statystyk zaskakiwać może nieco fakt, że aż 28 proc. Polaków boi się o swoje miejsce pracy.

Minione 12 miesięcy dobrze zapisze się w historii rodzimego rynku pracy. Jego kondycja okazała się o wiele lepsza niż przewidywano. Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia była najniższa od sześciu lat. Poprawie uległy zresztą wszystkie wskaźniki obrazujące rynek. W znacznej mierze przyczyniły się do tego większy popyt inwestycyjny ze strony biznesu oraz przyspieszenie polskiej gospodarki.
W tym roku widzimy kontynuację tego trendu. Wyraźny spadek liczby bezrobotnych rok do roku mieliśmy także w styczniu br., w którym zgodnie z danymi GUS, stopa bezrobocia wyniosła 12%, czyli o 1,9 p.p. mniej niż przed rokiem – mówi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A. Co ósma firma deklaruje, że zwiększy swój poziom zatrudnienia, a aż 8 na 10 zapytanych przez nas pracodawców utrzyma obecny poziom. To dobre sygnały, które zapowiadają, że w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku powinna się utrzymać. Stąd też należy się spodziewać, że tegoroczny wskaźnik bezrobocia zamkniemy na poziomie poniżej 10% – dodaje Hanczarek.

Pracownicy z większymi obawami


Ponad jedna czwarta zapytanych pracowników (28%) boi się o swoje miejsce pracy w najbliższych dwóch latach. Jest to wynik o 12 p.p. wyższy niż w sierpniu 2014 r. Największe obawy są wśród osób zatrudnionych na umowy zlecenie lub o dzieło (48%).

fot. mat. prasowe

Czy Polacy obawiają się o swoje miejsce pracy?

Polacy obawiają się o swoje miejsce pracy bardziej niż przed sześcioma miesiącami. Największe obawy formułują osoby zatrudnione w oparciu o umowę o dzieło.


W porównaniu do 2014 r., Polacy zapytani w tym roku o czas poszukiwania pracy także są mniejszymi optymistami. Podczas gdy w ubiegłym roku ponad połowa zapytanych twierdziła, że potrzebuje do 3 miesięcy na znalezienie nowej pracy (55%), w tym roku taką deklarację złożyło o 6 p.p. mniej osób (49%). Zdecydowanie szybciej nową pracę spodziewają się znaleźć osoby poniżej 35 roku życia niż osoby starsze – odpowiednio 60% i 40%. W kwestii poszukiwania nowej pracy Polacy wciąż najczęściej liczą na swoich znajomych (60%), a dopiero potem planują przeglądać ogłoszenia i samodzielnie wysyłać aplikacje do firm (59%).

Przydatne linki:
Wyszukiwarka ofert pracy


Pracodawcy spokojni o zatrudnienie


Podczas, gdy co czwarty pracownik obawia się o swoje zatrudnienie, zdecydowana większość pracodawców (81%) planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy. Stabilną kondycję firm w Polsce potwierdza także fakt, że co czwarta firma planuje rekrutacje (w celu utrzymania lub zwiększenia zatrudnienia) w najbliższym kwartale (25%) – najwięcej w grupie dużych firm (50%). Jedynie 6% respondentów myśli o redukcji etatów. Podobnie jak w ubiegłym roku największy „popyt” jest na pracowników niższego i średniego szczebla – odpowiednio 62% i 55% (2014: 53% i 52%).

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: