eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępcy atakują: 4 wskazówki, jak ochronić swoje dane i sprzęt

Cyberprzestępcy atakują: 4 wskazówki, jak ochronić swoje dane i sprzęt

2014-10-10 10:06

Cyberprzestępcy atakują: 4 wskazówki, jak ochronić swoje dane i sprzęt

Jak uchronić się przed atakiem cyberprzestępców? © Amir Kaljikovic - Fotolia.com

Nasze dane stanowią cenny zasób – chyba każdy, kto na co dzień korzysta z Internetu lub aplikacji mobilnych spotkał się z próbą ich wyłudzenia przez podejrzane strony, wiadomości spamowe czy niefortunne aplikacje. Eksperci z firmy ESET podpowiadają, w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo i uchronić się przed atakiem cyberprzestępców.
Eksperci z firmy ESET zwracają uwagę na ryzyko kradzieży danych, które nastąpić może zarówno poprzez kradzież sprzętu, jak i zainfekowanie urządzenia. Poniżej znajduje się kilka rad, pomagających uchronić się przed zagrożeniem ze strony złodziejów – zwłaszcza tych wirtualnych.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?


  1. Bezpieczeństwo w miejscach publicznych: Zawsze pamiętaj o swoim sprzęcie – nie tylko o tym, aby nie pozostawiać go bez nadzoru, ale również o zabezpieczeniu go hasłem. Biblioteka czy sala wykładowa gromadzą wiele osób, a nie każda z nich musi być uczciwa. Warto też używać torby, chroniącej przed przypadkowym uszkodzeniem urządzenia.
  2. Zainstaluj odpowiednią aplikację: Istnieją aplikacje, które w razie zgubienia lub kradzieży urządzenia pomogą je odnaleźć. Tego typu funkcjonalności udostępniają wybrane pakiety bezpieczeństwa, wyposażone w tzw. Anti-Theft. Warto również zaszyfrować pliki znajdujące się na urządzeniu.
  3. Strzeż danych: Zachowaj zdrowy rozsądek i czujność – stron i aplikacji wykradających dane nie brakuje. Warto mieć na uwadze, aby aplikacje na urządzenia mobilne instalować wyłącznie z zaufanych źródeł, np. z Google Play.
  4. Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi: Nigdy nie możesz być pewien, kto jest właścicielem darmowej sieci Wi-Fi, do której chcesz się podłączyć, albo jakie zamiary mają jej pozostali użytkownicy. Dlatego, korzystając z otwartej sieci Wi-Fi, nigdy nie loguj się w serwisach, które nie szyfrują komunikacji. Publiczną sieć wykorzystuj raczej do przejrzenia stron WWW z aktualnościami z kraju i ze świata i zrób to tylko za pośrednictwem urządzenia zabezpieczonego stosownym programem ochronnym.

Pamiętaj, że zanim kupisz pełną wersję programu antywirusowego, możesz go przetestować. Większość producentów udostępnia na swoich stronach bezpłatne wersje testowe.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: