eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › JSW tnie koszty. Wypłatę deputatu przejmie ZUS?

JSW tnie koszty. Wypłatę deputatu przejmie ZUS?

2014-09-29 21:19

JSW tnie koszty. Wypłatę deputatu przejmie ZUS?

JSW nie wypłaci deputatu węglowego? © NJ - Fotolia.com

Jastrzębska Spółka Węglowa rozważa zawieszenie wypłacania deputatu węglowego. Wstrzymanie wypłat ma przynieść JSW roczne oszczędności na poziomie 64 milionów złotych. Według JSW obowiązek wypłaty deputatu powinno przejąć państwo, a w szczególności ZUS.

Przeczytaj także: Kompania Węglowa: górnicze przywileje opłaci państwo?

Kolejny koncern górniczy rozważa rezygnację z wypłacania tzw. deputatu węglowego ze środków własnych. Po Kompani Węglowej, której zarząd decyzję taką podjął w ubiegłym tygodniu, także władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosiły zamiar zlikwidowania tego przywileju, ostateczna decyzja ma być jednak podjęta do końca roku. Przyczyna takiej decyzji jest identyczna jak w przypadku Kompanii Węglowej - konieczność oszczędności i poprawy wyników finansowych kopalni. JSW w celu obniżenia kosztów zapowiedziała również obniżenie od 1 października pensji kadry kierowniczej o 10 procent.

JSW deklaruje, że tegoroczny deputat węglowy górniczych emerytów i rencistów zostanie wypłacony jeszcze w październiku. W przyszłym roku natomiast spółka zamierza deputatu nie wypłacać, co ma przynieść oszczędności na poziomie 64 milionów złotych.

Zdaniem również i tego koncernu wydobywczego, obowiązek wypłaty deputatu powinno przejąć państwo, bowiem to ono go gwarantuje. JSW razem z innymi spółkami węglowymi zwróciła się do rządu z propozycją przejęcia przez ZUS zobowiązań wobec emerytów i rencistów górniczych do bezpłatnego węgla, podobnie jak ma to miejsce w przypadku emerytowanych kolejarzy i pracowników likwidowanych kopalń.

Czytaj również:

Deputat węglowy to świadczenie dodatkowe wypłacane górniczym pracownikom, emerytom oraz rencistom w węglu lub jako ekwiwalent pieniężny. W JSW wielkość deputatu to 3 lub 2,5 tony (renciści, emeryci) albo 8 ton węgla (pracownicy), wypłacane obecnie wyłącznie jako ekwiwalent pieniężny w wysokości niemal 600 złotych za tonę.

Do deputatu węglowego uprawnionych jest w Polsce łącznie około 340 tys. górniczych emerytów i rencistów, a roczne koszty tego przywileju to około 560 milionów złotych rocznie.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: