eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Deregulacja rynku telekomunikacyjnego korzystna dla gospodarki

Deregulacja rynku telekomunikacyjnego korzystna dla gospodarki

2014-06-20 12:56

Deregulacja rynku telekomunikacyjnego korzystna dla gospodarki

Deregulacja rynku telekomunikacyjnego korzystna dla gospodarki © Gajus - Fotolia.com

Eksperci Business Center Club wyrazili poparcie dla działań Urzędu Komunikacji Elektronicznej w zakresie stopniowej deregulacji oraz wsparcia zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności rynku telekomunikacyjnego w Polsce.

Przeczytaj także: Porozumienie TP i UKE

Zdaniem BCC, tego rodzaju działania są szczególnie potrzebne na polskim rynku telekomunikacyjnym, której bolączką jest ciągły niedobór nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej, tak istotny dla całej gospodarki. To właśnie infrastruktura telekomunikacyjna pobudza gospodarkę i inwestycje, sprzyjając tworzeniu nowych miejsc pracy, aktywizacji społeczeństwa oraz zwiększając popyt i podaż w innych sektorach gospodarki.

Stanowisko BCC w sprawie obu rozstrzygnięć poddanych konsultacjom jest następujące:
  1. W odniesieniu do projektu postanowienia prezesa UKE w sprawie określenia rynku właściwego jako rynku świadczenia hurtowych usług dostępu szerokopasmowego na obszarach gminnych, określonych w pkt. 1 załącznika nr 1 do projektu tego postanowienia – ustalenia, że na rynku świadczenia hurtowych usług dostępu szerokopasmowego w obszarach gminnych nie występuje przedsiębiorca telekomunikacyjny o znaczącej pozycji rynkowej, ani przedsiębiorcy telekomunikacyjni zajmujący kolektywną pozycję znaczącą oraz stwierdzenia, że na rynku występuje skuteczna konkurencja.
  2. W odniesieniu do projektu decyzji prezesa UKE w sprawie określenia rynku właściwego jako rynku świadczenia hurtowych usług dostępu szerokopasmowego na obszarze całego kraju, z wyłączeniem obszarów gminnych określonych w pkt 1 załącznika nr 1 do projektu tej decyzji – ustalenia, że na rynku świadczenia hurtowych usług dostępu szerokopasmowego na obszarze całego kraju, z wyłączeniem obszarów gminnych, występuje przedsiębiorca telekomunikacyjny o znaczącej pozycji rynkowej i wyznaczenia Orange Polska SA z siedzibą w Warszawie, jako przedsiębiorcy telekomunikacyjnego o znaczącej pozycji rynkowej oraz nałożenia na Orange Polska SA obowiązków regulacyjnych.

fot. Gajus - Fotolia.com

Deregulacja rynku telekomunikacyjnego korzystna dla gospodarki

Eksperci Business Center Club wyrazili poparcie dla działań Urzędu Komunikacji Elektronicznej w zakresie stopniowej deregulacji oraz wsparcia zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności rynku telekomunikacyjnego w Polsce.


Regulacja administracyjna rynku jest z natury rzeczy działaniem wrażliwym, dlatego powinna być stosowana umiejętnie i z odpowiednią rozwagą. Istnieją oczywiście sytuacje, w których wsparcie rozwoju konkurencji wymaga przejściowej ingerencji państwa w rynek, jednak sytuacje te powinny być indywidualnie analizowane i należy brać pod uwagę zarówno interes zaangażowanych podmiotów gospodarczych, jak i rozwój samego rynku oraz dobro konsumentów. W określonych przypadkach, może okazać się właściwą współpraca wybranych podmiotów gospodarczych rynku telekomunikacyjnego (na co dzień ze sobą konkurujących), mając na celu szerszy aspekt i horyzont (jak np. wywiązanie się z zapisów Agendy Cyfrowej 2020).

Niestety, często spotykamy się w praktyce z działaniami ze strony organów administracji, w wyniku których wprowadzana regulacja jest utrzymywana niezależnie od zmieniającej się sytuacji rynkowej i ponad wymagany czas. Dlatego na poparcie zasługują wszelkie posunięcia i decyzje prezes UKE na rzecz rozwoju wolnej konkurencji oraz rynku usług. BCC z zadowoleniem zauważa, iż regulator polskiego rynku telekomunikacyjnego, potraktował w praktyce regulację jako narzędzie do rozważnie wprowadzanej deregulacji i rozwoju konkurencyjności. Z pewnością takie działanie będzie miało swój pozytywny oddźwięk w skali całości polskiego rynku telekomunikacyjnego.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek telekomunikacyjny, deregulacja, UKE

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: